Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.27 10:30

Minimos Rusijos opozicionieriaus Nemcovo nužudymo metinės, netyla raginimai atnaujinti bylą

LRT RADIJAS, LRT.lt 2020.02.27 10:30

Ketvirtadienį minimos penktosios Rusijos opozicionieriaus Boriso Nemcovo nužudymo metinės. Jis nušautas 2015 m. metais šalia Kremliaus.

Nors B. Nemcovo artimieji, tarptautinės organizacijos ir įvairių šalių politikai ne kartą ragino Maskvą atnaujinti opozicionieriaus nužudymo bylą ir nubausti jo užsakovus bei organizatorius, iki šiol teismo nuosprendį yra išgirdę tik nusikaltimo vykdytojai.

Rusijos opozicija šį savaitgalį žada surengti demonstraciją B. Nemcovui atminti bei dar kartą paraginti Kremlių ištirti iškiliausiu Rusijos opozicijos atstovu laikyto B. Nemcovo nužudymą.

B. Nemcovas tikėjo būsima žmoniška Rusija, tai yra, šalimi, kuri sieks žmoniškumo ir turės tokią valdžią. Rusija nebus karo valstybė, ir ją valdys ne karo partija.

Jis tikėjo, kad Rusija kurs dvasinį gėrį savo žmonėms ir skleis taiką bendraujant su kaimynais, – prieš pusantrų metų Vilniuje atidarant Boriso Nemcovo skverą kalbėjo profesorius Vytautas Landsbergis.

B. Nemcovo gyvenimas buvo iš tiesų spalvingas.

Praeityje jis buvo Žemutinio Naugardo srities gubernatorius, jį itin gerbė ir su juo gerus santykius palaikė buvęs Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas. 1990-aisiais metais netgi buvo prognozuojama, kad B. Nemcovas taps naujuoju šalies prezidentu.

Tačiau Rusijos opozicionieriaus gyvenimą nutraukė šūviai. B. Nemcovas buvo nušautas netoli Kremliaus 2015 m. vasario 27 dieną. 2017-aisiais dėl jo nužudymo teismas kaltu pripažino buvusį saugumo pareigūną iš Čečėnijos ir skyrė jam 20 metų kalėjimo. Dar keturi vyrai pripažinti kaltais dėl vaidmens vykdant nužudymą.

Po B. Nemcovo nužudymo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad tai buvo provokacija, o šalis turi neleisti, kad tokie atvejai pasikartotų.

„Reikia, kad Rusijoje pagaliau išnyktų tokios tragedijos ir gėda, kurią visai neseniai matėme. Kalbu apie žiaurų Boriso Nemcovo nužudymą pačiame Maskvos centre“, – praėjus kelioms dienoms po nužudymo teigė V. Putinas.

Tačiau B. Nemcovo šeima ir bendražygiai mano, kad tikrieji nužudymo organizatoriai iki šiol yra nenubausti. Daugelis pirštu rodo į Maskvos remiamą Čečėnijos vadovą Ramzaną Kadyrovą ir patį Kremlių, nes B. Nemcovas nevengė aštriai kritikuoti Rusijos prezidento V. Putino.

Kaip teigė pats opozicionierius, Kremliaus šeimininkas jo nemėgsta už tai, kad jis sako tiesą. O pats V. Putinas esą pavertė Rusiją savo žaidimų aikštele.

„Žinote, už ką jis manęs nemėgsta? Už mano knygas, nes jose parašyta tiesa. Tiesos, kaip žinia, Putinas nemėgsta. Jam patinka melas, nesibaigiantis melas ir manipuliacijos. Putinas sukūrė aplinką, palankią korupcijai. Sunaikinęs žodžio laisvę, jis uždraudė atlikti žurnalistinius tyrimus. Politkovskajos, Estemirovos, kitų žmogaus teisių gynėjų ir žurnalistų nužudymai padarė žurnalisto profesiją pavojinga gyvybei. Sunaikinęs politinę konkurenciją ir sukūręs vienapartinę sistemą, jis atvėrė duris vagystėms ir visiškam nebaudžiamumui. Sunaikinęs nepriklausomus teismus, jis užkirto keli bausmėms net už didžiausius valdžios kriminalinius nusikaltimus. Negalima ant melo, žiaurumo ir cinizmo pamatų pastatyti valstybę. Tai visiška nesąmonė. Niekada tokiu būdu niekas nesigaus. Viskas supuvę, viskas virtę melu. Viskas yra melas“, – sakė Borisas Nemcovas.

V. Putinui ne kartą teko atsakyti į klausimą dėl iki galo ir neišaiškinto B. Nemcovo nužudymo. Tačiau Kremliaus šeimininkas visuomet kartojo, kad ištirti nusikaltimą – ne valdžios, o teisėsaugos užduotis, todėl jis laikosi nuošalyje. Neigė V. Putinas ir tai, kad kada nors griežė dantį ant opozicionieriaus.

„Pažinojau jį asmeniškai ir mūsų santykiai ne visuomet buvo kvaili. Apskritai, aš iš viso su juo niekada nesipykau. Tai jis pasirinko tokį politinės kovos kelią. Tačiau aš prie to įpratau. Ne jis vienas taip elgėsi. Tačiau tai visiškai nereiškia, kad žmogų reikia žudyti. Niekuomet su tuo nesutiksiu. Manau, tai nusikaltimas, kuris turi būti ištirtas, o kaltieji nubausti. Jo dalyviai turi būti surasti ir nubausti. Kas tai bebūtų. Ar jie Čečėnijoje slepiasi, ar užsienyje. Reikia nustatyti jų tapatybes. Niekada nei su Čečėnijos, nei kitų valstybių lyderiais šio klausimo neaptarinėjau. Tyrėjai turi tai nustatyti“, – teigė Rusijos prezidentas V. Putinas.

Tačiau B. Nemcovo kritika Rusijos prezidentui su laiku tik stiprėjo. Nors jis pripažino, kad V. Putiną palaiko nemažai rusų, kalbėjo, kad vieną dieną tai pasikeis, nes Kremliaus šeimininko populiarumas šalyje smunka.

„Jam svarbiausia tik išlaikyti valdžią. Jis kabinasi į ją dantimis, nagais ir visais kitais būdais. Jis užgrobė Kremlių ir sako niekam neatiduosiu kol nemirsiu arba kol tauta nesupras, kad aš išprotėjau. Galiu paaiškinti, kodėl milijonai žmonių palaiko Putiną. Gyventi tapo geriau, bet šlykščiau. Putino šalininkai deda tašką po žodžių, kad gyventi tapo geriau. Tokie žmonės kaip aš, kurių smegenys veikia, akcentuoja žodį „šlykščiau“. Skaičius žmonių, kurie mano, kad žodis „šlykštu“ yra esminis, auga. Tuo metu skaičius žmonių, kurie mano, kad gyventi tapo geriau, mažėja. Putinas praranda savo reitingus. Tačiau vien Putino pasitraukimas, pakeitimas jį kitu asmeniu – Navalnu, Nemcovu, kuo nors kitu, nieko neduos. Reikia užtikrinti valdžios pasikeitimą“, – tvirtino B. Nemcovas.

V. Putino reitingai iš tiesų vis labiau krenta. „Levada Center“ sociologai teigia, kad, lyginant su 2017 metų lapkričiu, pasitikėjimo Rusijos Federacijos prezidentu V. Putinu reitingas sumažėjo kone dukart – nuo 59 iki 35 procentų. Kartu su V. Putinu kone pusės reitingo neteko ir buvęs Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas, neseniai palikęs postą.

Tai rodo, kad Rusijos valdžia vis labiau praranda žmonių pasitikėjimą. Todėl nenuostabu, kad Kremlius imasi veiksmų. V. Putinas iniciavo Konstitucijos pataisas, kuriomis esą šalyje siekiama daugiau galių suteikti parlamentui, taip pat pagerinti tautiečių socialinę gerovę. Galiausiai ruošiantis kitų metų parlamento rinkimams šalyje imtasi ir pertvarkyti valdančiąją „Vieningosios Rusijos“ partiją. Numatoma keisti jos pavadinimą ir taip atsikratyti neigiamo žmonių požiūrio į ją. Iš jos lyderių sąrašo dings ir D. Medvedevo pavardė.

Organizuos demonstraciją

Tuo metu Rusijos opozicija kartojanti, kad B. Nemcovas buvo iškiliausias jų atstovas, taip pat imasi veiksmų siekdama įgauti daugiau svorio šalyje ir organizuoja demonstraciją B. Nemcovui atminti. Kaip teigia opozicionierius Ilja Jašinas, tai kartu ir proga priminti Vladimirui Putinui, kad jis negali likti valdžioje amžinai.

„Būna akimirkų, kai negalima daugiau sėdėti namuose. Todėl šeštadienį, vasario 29 dieną įvyks Nemcovo eisena. Tai bus taiki masinė demonstracija, kurios metu iškelsime savo politinius reikalavimus valdžiai. Pareikalausime atnaujinti Boriso Nemcovo nužudymo bylą ir priversti už tai atsakyti tiek nusikaltimo organizatorius, tiek ir užsakovus. Pareikalausime nutraukti bylas prieš valdžios kritikus. Mes reikalausime valdžios pasikeitimo galimybių. Putinas negali valdyti amžinai. Laikas jam apie tai priminti“, – tikina Rusijos opozicijos atstovas Ilja Jašinas.

Tačiau stebint Kremliaus veiksmus nepanašu, kad Rusijos valdžia artimiausiu metu žada atsitraukti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi