Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.27 05:30

Minint Nemcovo žmogžudystę, Praha jo vardu pervadina aikštę prie Rusijos ambasados

Prahos miesto taryba patvirtino planus pervadinti aikštę, kurioje įsikūrusi Rusijos ambasada, nužudyto Rusijos opozicionieriaus Boriso Nemcovo vardu.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ originalus kūrinys.

Dėl minėtos aikštės pavadinimo keitimo iš Pod Kastany į Boriso Nemcovo taryba balsavo vasario 24 dieną. Pavadinimas oficialiai keičiamas vasario 27 d., minint B. Nemcovo nužudymo penktąsias metines.

Taip pat buvo pritarta vieną iš mieste esančių promenadų pavadinti 2006 m. nužudytos rusų žurnalistės Anos Politkovskajos vardu.

„Šiuo sprendimu Praha prisijungs prie dar kelių didmiesčių, tokiu būdu atkreipiančių dėmesį į sudėtingą politinę situaciją šiandieninėje Rusijoje,“ – rašoma tarybos pranešime.

Šį žingsnį palaikė visos stambiausios partijos, turinčios savo atstovų miesto taryboje.

„Abu šie asmenys pasisakė už demokratiją ir buvo negailestingai nužudyti. Jie nusipelno įamžinimo,“ – savo tviterio paskyroje rašė Prahos meras Zdenekas Hribas.

Aikščių ir gatvių pervadinimas, siekiant pagerbti opozicijos veikėjus arba atsiriboti nuo sovietinės praeities, sulaukė neigiamos reakcijos Maskvoje.

Per pastaruosius keletą mėnesių Prahoje įsikūrusi Rusijos ambasada jau ne kartą skundėsi panašiais miesto valdžios žingsniais.

2019 m. rugsėjį vieno Prahos rajono tarybos nariai balsavo už tai, kad būtų nukeltas jau ne kartą apgadintas paminklas karo metų Sovietų Sąjungos maršalui Ivanui Konevui.

Kai kurie žmonės smerkia I. Konevą, kurio vadovaujamos pajėgos Antrojo pasaulinio karo metais išvadavo didesnę dalį Čekoslovakijos teritorijos, už jo vaidmenį po karo įtvirtinant sovietinę valdžią Vidurio ir Rytų Europoje.

Kitas Prahos rajonas gruodį balsavo dėl memorialo vadinamajai Vlasovo armijai – nedideliam kariniam daliniui, kai kurių čekų teigimu, suvaidinusiam kur kas svarbesnį vaidmenį, atsiimant Prahą nei Raudonoji armija. Jam vadovavo, tam tikrų Rusijos istorikų nuomone, naciams simpatizavęs Andrejus Vlasovas.

2018 m. vasarį Vašingtone gatvė šalia Rusijos ambasados buvo oficialiai pervadinta į „Boris Nemcov Plaza“, netrukus panašus žingsnis buvo žengtas ir Lietuvos sostinėje Vilniuje.

Prezidento Boriso Jelcino valdymo metais ministro pirmininko pavaduotojo pareigas ėjęs B. Nemcovas buvo aršus V. Putino kritikas, siekęs suburti rimtą opozicinį judėjimą. 2015 m. vasarį jis buvo nušautas einantis per tiltą šalia Kremliaus.

2017 m. liepą Maskvos teismas penkis vyrus iš Šiaurės Kaukaze esančios Čečėnijos Respublikos pripažino kaltais dėl B. Nemcovo nužudymo ir skyrė jiems ilgus metus kalėjimo.

Tačiau B. Nemcovo giminės ir bendražygiai įsitikinę, kad jo nužudymas buvo užsakytas „iš aukščiau“, ir teigia, kad teisingumas nebus įgyvendintas tol, kol nebus nustatyti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn už to stovintys asmenys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi