Pasaulyje

2020.02.26 14:38

Škotija ruošiasi pirmoji pasaulyje nemokamai dalinti moterų higienos produktus

LRT.lt2020.02.26 14:38

Škotijos parlamentas pritarė planams visus moterims skirtus higienos reikmenis atleisti nuo PVM ir padaryti visiškai nemokamais. Tai pirma šalis pasaulyje, kur būtų įgyvendintas toks sprendimas, rašo „Reuters“.

Priėmus reikalingus teisės aktus, tamponai ir higieniniai paketai būtų nemokamai prieinami tokiose viešose įstaigose kaip bendruomenės centrai, jaunimo klubai ir vaistinės. Skaičiuojama, kad kasmet tai šaliai kainuotų apie 28,62 mln. eurų.

Mėnesinių produktų (nemokamo teikimo) Škotijoje įstatymo projektą šalies parlamentas patvirtino vienbalsiai pirmuoju svarstymu. Dabar rengiamasi antrajam svarstymui, kurio metu parlamentarai gali siūlyti įstatymo pakeitimus, rašo „Reuters“.

Anot projektą teikusios parlamentarės Monica`os Lennon, priimtas įstatymas pademonstruotų, kad Škotijos parlamentas rimtai vertina lyčių lygybę.

„Kodėl 2020-aisiais tualetinis popierius yra matomas kaip būtinas produktas, bet mėnesinių produktai – ne? Finansinių bausmių skyrimas už natūralias kūno funkcijas yra nelygus ir neteisingas“, – sakė kita parlamentarė Alison Johnstone.

2018 m. Škotija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, ėmusia nemokamai tiekti higienos produktus mokyklose, koledžuose ir universitetuose.

Higieniniams produktams Jungtinėje Karalystėje yra taikomas 5 proc. mokestis. Tarp ES valstybių didžiausias vadinamasis „tamponų mokestis“ yra taikomas Vengrijoje (27 proc.), Lietuvoje, kaip ir Čekijoje bei Latvijoje, jis siekia 21 procentą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.