Pasaulyje

2020.02.26 13:30

Eurokomisarė ragina nepanikuoti dėl viruso ES, bet naujų užsikrėtimų užsienyje daugiau nei Kinijoje

Sakartvele – pirmas koronaviruso atvejis; atnaujinta 21.57
BNS, LRT.lt, ELTA2020.02.26 13:30

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) perspėja dėl koronaviruso epidemijos posūkio – dabar daugiau naujų užsikrėtimo atvejų aptinkama už Kinijos ribų nei Kinijoje. Vis dėlto, nors naujasis koronavirusas Europai kelia susirūpinimą, bet panikai priežasčių nėra, trečiadienį sakė Europos Sąjungos sveikatos apsaugos komisarė Stela Kirjakides.

Daugelis pastaruoju metu Europoje aptiktų užsikrėtusių žmonių lankėsi Italijoje, kurioje jau 12 žmonių mirė dėl koronaviruso sukeltų komplikacijų. Iš Italijos neseniai grįžo ir 61-erių metų moteris, gyvenanti San Paule – ji pirmas aptiktas užsikrėtęs žmogus Brazilijoje ir apskritai Lotynų Amerikoje. Tačiau Italija ir jos kaimynės nutarė, kad nėra reikalo uždaryti Italijos pasienį.

Atnaujinta 21.57

Sakartvele trečiadienį patvirtintas pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis, pranešė sveikatos apsaugos ministrė Jekaterina Tikaradzė.

Pasak jos, virusas nustatytas vienam Sakartvelo piliečiui, išvakarėse grįžusiam iš Irano per Azerbaidžaną. Vyriškis gydomas Tbilisio ligoninėje.

Kiek anksčiau Sakartvelas pristabdė tiesioginį oro susisiekimą su Kinija, kur pernai atsirado šis virusas, ir evakavo savo piliečius, panorusius išvykti iš šios šalies.

Praėjusią savaitę dėl Irane plintančio koronaviruso Sakartvelas paskelbė apribojimų oro susisiekimui su šia šalimi.

Suomijos sostinės gyventojai, savaitgalį grįžusiai iš Italijos, buvo nustatytas koronavirusas, trečiadienį pranešė vietos portalas „Yle“.

Kaip pranešama, moteris užsikrėtė Milane. Į medikus ji kreipėsi pati, o dabar ji gydoma Helsinkio universitetinėje ligoninėje.

Pacientei pakilusi temperatūra, bet jos būklė stabili, nurodė gydytojas Asko Jarvinenas (Askas Jarvinenas).

Moteris viena skrido iš Italijos į Suomiją, artimą kontaktą turėjo tik su dviem žmonėmis. Su jais buvo susisiekta, jiems nepasireiškė jokie simptomai.

Tai jau antras patvirtintas koronaviruso atvejis Suomijoje. Sausio pabaigoje šis virusas nustatytas vienai turistei iš Kinijos.

Atnaujinta 17.44

Europos Sąjunga (ES) dėl koronaviruso protrūkio Italijai galimai taikys „lanksčias“ milžiniškos šalies skolos grąžinimo sąlygas, trečiadienį užsiminė bloko ekonominių reikalų komisaras.

ES Stabilumo ir augimo pakte yra numatyta „išskirtinėmis aplinkybėmis taikomų lankstumo išlygų“, spaudos konferencijos metu sakė komisaras Paolo Gentilonis.

Jis sureagavo į Romos pareiškimus, su kuriais, priežastimi įvardijus šalyje kilusį koronaviruso protrūkį, ES buvo prašoma palengvinti Italijai taikomas sąlygas dėl nerimą keliančios milžiniškos skolos, 2018-aisiais sudariusios 135 proc. BVP, grąžinimo.

Italija tapo kol kas labiausiai viruso paveikta ES šalimi – joje užfiksuota 12 mirčių ir daugiau nei 300 užsikrėtimo atvejų. Keliuose kaimuose, įsikūrusiuose šalia verslo centru laikomo Milano, buvo įvestas karantinas. Kilo nerimas, kad ši krizė neigiamai paveiks trapią šalies ekonomiką.

Dar neprasidėjus mirtino viruso protrūkiui, Europos Komisija (EK) Romai dažnai kėlė spaudimą sumažinti skolos apimtį.

Tačiau šis buvusio šalies premjero P. Gentilonio pareiškimas davė užuominų, kad Italijai ir galimai kitoms ES šalims, susiduriančioms su viruso plitimu, bus leidžiama kiek atsikvėpti.

P. Gentilonis pažymėjo, kad Roma prieš keletą metų jau buvo sulaukusi panašaus sąlygų palengvinimo, kai šalis tvarkėsi su žemės drebėjimo padariniais.

Atnaujinta 17.17

Italijai grumiasi su trečiu pagal dydį koronaviruso protrūkiu pasaulyje, šalyje jau yra apsikrėtusių vaikų, rašo „Reuters“.

Ukraina pranešė, kad visi iš Kinijos Uhano miesto evakuoti ukrainiečiai ir užsienio šalių piliečiai, parskraidinti į Ukrainą, neserga koronavirusu. Tai paaiškėjo jiems atlikus medicininius tyrimus, rašo „Hromadske“.

Dėl šių žmonių pargabenimo į Kijevą, Ukrainoje buvo kilę protestai, peraugę į riaušes.

Atnaujinta 17.12

Brazilija oficialiai patvirtino pirmąjį užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejį, trečiadienį pranešė laikraštis „Folha de San Paulo“. Netrukus tai patvirtino ir Brazilijos sveikatos ministras Luizas Henrique Mandetta.

„Dabar žiūrėsime, kaip šis virusas elgiasi atogrąžų valstybėje vasaros vidury, koks bus jo elgsenos modelis“, – sakė jis.

Pasak ministro, vienas brazilas susirgo liga COVID-19, kai vasario 9–21 dienomis lankėsi Italijoje darbo reikalais. Italijoje šiuo metu užfiksuota daugiausia užsikrėtimo atvejų Europoje.

61-erių vyras pirmadienį kreipėsi į ligoninę San Paule sugrįžęs iš kelionės po Lombardiją. Šiuo metu pacientas yra izoliuotas; jis yra stabilios būklės.

Atnaujinta 17.00

Reikšdamas solidarumą su Kinijos žmonėmis, medicinos srities darbuotojais ir tiesiogiai su koronavirusu kovojančiais specialistais, Ministrų Kabinetas posėdyje pritarė humanitarinės pagalbos – 100 tūkst. eurų – skyrimui su šia epidemija kovojančiai Kinijai.

Šios lėšos skirtos iš Lietuvos Vyriausybės rezervo. Pinigai bus pervedami Tarptautinei Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacijai.

Prieš porą savaičių premjeras Saulius Skvernelis savo laiške Kinijos premjerui Li Keqiangui pabrėžė, kad Lietuva kartu su savo partnerėmis ir tarptautinėmis organizacijomis yra pasirengusi pasiūlyti humanitarinę pagalbą ir užtikrinti glaudesnį bendradarbiavimą su atitinkamomis Kinijos institucijomis siekiant užkirsti kelią epidemijos plitimui pasaulyje.

Atnaujinta 16.33

Prancūzija praneša apie antrą koronaviruso auką, skelbia „Reuters“. Pranešama, kad asmuo keliavo į Italijos Lombardijos regioną.

Vienas 60-metis tapo pirmuoju Prancūzijos piliečiu, mirusiu dėl naujojo koronaviruso infekcijos komplikacijų, kiek anksčiau trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Atnaujinta 16.32

JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė vėliau trečiadienį rengiantis spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose dėl pasaulinės koronaviruso epidemijos, ekspertams perspėjant, kad ši liga gali išplisti ir Jungtinėse Valstijose.

„Šiandien 18 val. (vietos, 1 val. ketvirtadienį Lietuvos laiku) Baltuosiuose rūmuose rengsiu spaudos konferenciją šia tema“, – tviteryje parašė D. Trumpas, pridurdamas, kad prie jo prisijungs JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) pareigūnai.

Šalies pareigūnai paragino amerikiečius pakoreguoti savo planus, kad galėtų išvengti masinių susibūrimų, skambant perspėjimams, kad daugelis pasaulio valstybių nėra pasirengusios protrūkiui, per kurį susirgo jau 80 tūkst. žmonių, daugiausia Kinijoje.

Atnaujinta 16.15

Italija turi skubėti įdiegti ekonomines reformas, o Vokietija turi toliau skatinti viešąsias investicijas, trečiadienį įspėjo Europos Komisija (EK), paskelbusi naujausią 27 šalių narių ir Didžiosios Britanijos ekonominės būklės įvertinimo ataskaitą.

Italija, užimanti trečios pagal dydį Europos ekonomikos poziciją, jau kurį laiką atsilieka nuo bloko augimo tempų. Europos Sąjungoje (ES) Italija yra vienintelė šalis, neįskaitant Graikijos, kurios bendrojo vidaus produkto (BVP) duomenys nesugrįžo į lygius, pasiektus prieš 2008-aisiais smogusią finansų krizę.

Dabartinis koronaviruso protrūkis Italijos ekonominiame centre taip pat greičiausiai neigiamai paveiks šalies ekonomiką.

Tuo tarpu Vokietija dar kartą buvo paraginta paskatinti viešąsias investicijas ir padėti stimuliuoti euro zonos augimą, atsižvelgiant į didžiulį šalies biudžeto perteklių, praėjusiais metais pasiekusį rekordinę 13,5 mlrd. eurų sumą.
Italija, kartu su kitomis finansinę paramą gaunančiomis šalimis Graikija ir Kipru, patiria smarkų ekonominį disbalansą, išsiaiškino komisija, pažymėdama, kad milžiniška Romos viešoji skola, jau laikoma viena didžiausių euro zonoje, „toliau auga“.

Italijos valdžios institucijos nepadarė pažangos diegiant reformas, sumažinsiančias senatvės pensijų keliamą naštą viešosioms išlaidoms, ir neužtikrino konkurencijos mažmeninės prekybos ir verslo paslaugų sektoriuje, pabrėžė ES vykdomoji institucija.

Ankstesnioji Romos populistinė vyriausybė buvo susirėmusi su ES dėl ekonominės politikos. Centro kairiųjų vyriausybė, į valdžią atėjusi praėjusiais metais, su Briuseliu palaiko kiek geresnius santykius, tačiau jai negailima kritikos dėl nepakankamų pastangų viešajai skolai mažinti.

Tuo tarpu Vokietija padarė pažangą skatinant viešąsias ir privačias investicijas, išsiaiškino komisija. Tačiau ES ekonomikos komisaras Paolo Gentilonis sakė, kad „didelės apimties biudžeto pertekliai vis dar kelia nerimą“.

Atnaujinta 16.04

Trims „Diamond Princess“ keleiviams iš Rusijos buvo nustatytas koronavirusas po to, kai jie grįžo į Kazanę, skelbia „Meduza“.

Kelios dešimtys keleivių, kuriems po neigiamų koronaviruso tyrimų rezultatų buvo leista išlipti iš viruso židiniu tapusio kruizinio laivo „Diamond Princess“, pradėjo karščiuoti, todėl jų paprašyta atlikti pakartotinius koronaviruso tyrimus, paskelbė Japonijos sveikatos apsaugos ministras Katsunobu Kato.

Pasak K. Kato, vyriausybė susisiekė su 813 iš „Diamond Princess“ išleistais keleiviais. Iš viso praeitą savaitę iš laivo buvo išleista 970 keleivių, kuriems nediagnozuotas koronavirusas. Vis dėlto, vėliau keliems išleistiems keleiviams buvo diagnozuotas COVID-19 virusas.

Atnaujinta 15.13

Italijoje plintant koronavirusui, daugėja Šiaurės Italijos vietovių, iš kurių ar į kurias nebus siunčiamos siuntos iš Lietuvos. Lietuvos paštas savo svetainėje paskelbė Italijos pašto atnaujintą tų vietų sąrašą – jis pailgėjo beveik tris kartus.

Siuntos dabar laikinai nesiunčiamos iš šių vietovių: Livraga, Bertonico, Brembio, Castiglione D’adda, Secugnago, Terranova Dei Passerini, Turano Lodigiano, Casalpusterlengo, Caselle Landi, Cornovecchio, Castelnuovo Bocca D`adda, Maccatorna, Meleti, Castelgerundo, Codogno, Corno Giovine, Maleo, San Fiorano, Santo Stefano Lodigiano, Senna Lodigiana, Fombio, Guardamiglio, Orio Litta, Ospedaletto Lodigiano, San Rocco Al Porto, Somaglia, Vo.

Pirmadienį Italijos paštas pranešė, kad dėl koronaviruso Covid-19 yra uždaryti paštų skyriai, todėl iš kai kurių Italijos vietovių, iki atskiro pranešimo nebus, siunčiamos siuntos ir korespondencija į Lietuvą arba tose vietovėse gyvenantiems gavėjams iš Lietuvos.

Atnaujinta 15.06

Naujasis koronavirusas Europai kelia susirūpinimą, bet panikai priežasčių nėra, trečiadienį sakė Europos Sąjungos sveikatos apsaugos komisarė Stela Kirjakides, Italijai grumiantis su trečiu pagal dydį protrūkiu pasaulyje.

„Tai susirūpinimą kelianti situacija, bet negalime pasiduoti panikai“, – Romoje žurnalistams sakė S. Kirjakides, prieš tai susitikusi su Italijos sveikatos apsaugos ministru Roberto Speranza.

„Taip pat privalome būti budrūs, kai kalbama apie dezinformaciją ir ksenofobinius pareiškimus, kurie klaidina piliečius ir verčia abejoti valstybės pareigūnų darbu“, – sakė eurokomisarė.

Trečiadienį italų pareigūnai paskelbė apie 12-tą mirties atvejį, susijusį su koronaviruso protrūkiu, ir apie naują užregistruojamų atvejų skaičiaus šuolį. Dabartinis užsikrėtimo atvejų skaičius Italijoje yra 374.

Remiantis šalies civilinės saugos departamento statistika, dar antradienio vakarą užsikrėtimo atvejų buvo 322, o mirčių – 10.

Tai kol kas rimčiausias ligos COVID-19 protrūkis Europoje.

Užsikrėtimai Tenerifėje

Pirmadienį Ispanija pranešė, kad jai priklausančioje Tenerifės saloje patvirtintas užsikrėtimas koronavirusu. Tai iš Italijos Lombardijos regiono čia atostogauti atvykęs medikas. Diagnozavus koronavirusą, buvo karantinuota visi virš tūkstančio viešbučio H10 „Costa Adeje Palace Hotel“ svečių. Tarp jų – ir trys lietuviai.

BBC šaltinių duomenimis, koronavirusas diagnozuotas ir mediko žmonai. Viešbučio tinklalapyje nurodyta, kad įstaiga bus uždaryta „bent kelioms dienoms“.

„Sky News“ cituojami Kanarų salų pareigūnai nurodė, kad koronavirusu yra užsikrėtę ir dar 2 viešbučio svečiai, keliavę kartu su minėtu mediku.

PSO: daugiau užsikrėtimų ne Kinijoje, o užsienyje

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį teigė, kad dabar per parą fiksuojamų naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų yra daugiau už Kinijos ribų nei pačioje Kinijoje, tai žymi tam tikrą ligos eigos permainą.

„Vakar naujų koronaviruso atvejų už Kinijos ribų skaičius pirmą kartą peraugo Kinijoje užfiksuotų naujų atvejų skaičių“, – aukšto rango diplomatams Ženevoje sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Jungtinių Tautų (JT) sveikatos agentūra nurodė, kad antradienį Kinijoje buvo patvirtinta 411 užsikrėtimo atvejų, o už Kinijos ribų – 427.

Užsikrėtimas Graikijoje

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas sakė, kad 38 metų moteris gydoma Salonikų miesto ligoninėje ir kad jos būklė yra gera.

Graikijos Vyriausybė antradienį paskelbė masinio koronaviruso protrūkio atveju uždarysianti kai kurias viešąsias erdves ir apribosianti susisiekimą.

Sveikatos apsaugos institucijos Brazilijoje trečiadienį taip pat paskelbė, kad San Paulo mieste vyrui buvo diagnozuotas Covid-19 – tai reiškia, kad koronavirusas dabar pasiekė visus žemynus, išskyrus Antarktidą.

Trečiadienio rytą buvo pranešta, kad Jungtinių valstijų kariuomenėje nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis diagnozuotas 23-ejų kariui, dislokuotam Pietų Korėjoje. Šiuo metu jis laikomas karantine, savo namuose. Sveikatos specialistai jį prižiūri siekdami nustatyti ar jis neturėjo kontakto su kitais asmenimis, rašo CNN.

Šiuo metu Italija yra labiausiai naujojo koronaviruso sukeliamos ligos COVID-19 paveikta Europos valstybė – joje nustatyta daugiau kaip 300 užsikrėtimo atvejų, o 11 pacientų mirė.

Koronaviruso plitimas pasaulyje

Sveikatos komisija Pekine trečiadienį pranešė, kad kronavirusas čia pražudė dar 52 žmones. Bendras aukų Kinijoje skaičius pasiekė 2 715. Naujų susirgimų padaugėjo 406 iki 78 000.

Visi nauji mirties atvejai ir beveik visos naujos infekcijos registruotos labiausiai epidemijos paveiktoje Hubėjaus provincijoje. Likusiai šalies daliai teko tik penkios naujos infekcijos.

Vienas 60-metis tapo pirmuoju Prancūzijos piliečiu, mirusiu dėl naujojo koronaviruso infekcijos komplikacijų, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija

Salvadoras uždraudė į šalį atvykti asmenims iš Italijos ir Pietų Korėjos. Salvadoro piliečiai ir diplomatai, atvyksiantys iš šių šalių, 30 dienų turės praleisti karantine, tviteryje rašė prezidentas Nayibas Bukelė.

Pietų Korėjoje fiksuota daugiausiai viruso atvejų už Kinijos ribų. Bendras infekuotų asmenų skaičius čia išaugo iki 1 146. Mirčių padaugėjo iki 10. Iš naujų atvejų 134 fiksuoti Tegu mieste, kur yra Shincheonji bažnyčia, kuri siejama su viruso protrūkiu.

Koronavuruso epidemijai kilus Italijoje, apie sukėlėją praneša vis daugiau Europos šalių. Apie Covid-19 atvejus antradienį skelbė Austrija, Kroatija, žemyninė Ispanija ir Šveicarija. Virusas gresia išplisti ir Persijos įlankose regione.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt