Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.26 12:13

Koronavirusui plintant, Italijos lietuviai prašo supratimo: neskleiskite nepagrįstos panikos

LRT.lt 2020.02.26 12:13

Vičenza yra vienas iš labiausiai ekonomiškai išsivysčiusių miestų Veneto regione, šiaurės rytų Italijoje. Tai taip pat vienas iš dviejų regionų, kuriame nustatytas didžiausias koronaviruso atvejų skaičius.

„Ar jums ir jūsų žmonai reikia medicininių kaukių? Ar turite bent vieną? Kiek jums jų reikia?“ – tokį ir panašių pokalbių galima girdėti šio regiono vaistinėse. Vienoje miesto centre įsikūrusioje vaistinėje, vaistininkė Maria Christina Giacomelli „EUobserver“ pasakojo, kad „nuo penktadienio žmonės plūsta, norėdami įsigyti medicininių kaukių ir dezinfekuojančių gelių, bet, deja, atsargos jau išeikvotos“.

Kaip rašo „EUobserver“, tuštėja ne tik vaistinės, bet ir prekybos centrai – perkami makaronai, duona ir kiti būtiniausi produktai. Šalia vieno iš prekybos centro durų sutikti trys studijų mainų programos „Erasmus“ studentai taip pat nusprendė apsirūpinti atsargomis.

„Mano močiutė patarė tai padaryti“, – „EUobserver“ pasakoja vienas iš studentų. Jo krepšelis pilnas gaiviųjų gėrimų, mineralinio vandens, šaldytų picų ir makaronų.

Advokatas ir inovacijų ekspertas iš Vinčenzos Giuseppe`as Valerio mano, kad dalis gyventojų per smarkiai reaguoja: „Kai kurios žiniasklaidos priemonės, ypač socialinės medijos, kursto paniką. Aš nesijaudinu, manau, kad turėtų pakakti sveiko proto ir informacijos“.

Su šia mintimi sutinka ir šiuo metu Veneto regione gyvenanti lietuvė Ana Vengrovskaja. Savo įžvalgas moteris išdėstė socialiniame tinkle „Facebook“, ji jomis sutiko pasidalinti ir su naujienų portalu LRT.lt.

„Prašau neskleisti nepagrįstos panikos! Prašau jūsų vertinti skaičius, žiūrint į kontekstą. Taip, Italijoje virš 300 nustatytų koronaviruso atvejų. Kiek iš viso buvo padaryta tyrimų jam nustatyti? Beveik 9000. Kiek jų buvo padaryta, pavyzdžiui, Prancūzijoje? 300! Italijoje nustatomi atvejai, nes ji jų ieško. Italija (regionų valdžia) nuo pirmos dienos priėmė sprendimą tikrinti visus, kurie kažkaip susiję su pirmaisiais užsikrėtusiais, arba turi simptomų. Ar tą patį daro Vokietija, Prancūzija? Ne! Jei šiose šalyse žmogus ateina pas daktarą su peršalimo ar gripo simptomais, kurie dažniausiai yra lygiai tokie patys kaip koronaviruso simptomai, jų netikrina dėl minėto viruso, juos gydo nuo peršalimo ar gripo (dažniausiai), žmonių be simptomų iš viso netikrina“, – dėsto lietuvė.

Viskas mums yra gerai, tikina A. Vengrovskaja. Ji tvirtina, kad produktai iš lentynų nėra šluojami, visi eina į darbą, nevengia pasivaikščiojimų. Gyventojai, anot jos, taip pat klauso institucijų nurodymų, pavyzdžiui, šią savaitę atšaukiami masiniai renginiai, kad būtų išvengta viruso plitimo rizikos.

„Ar esame susirūpinę? Taip, tuo, kaip Europoje yra elgiamasi su Italijos piliečiais, kaip kai kurios šalys užtrenkia duris prieš nosį. Italija šiuo atveju kalta tuo, kad nuo pirmos dienos rimtai pažiūrėjo į situaciją ir buvo atvira. Dėl ko ir kenčia. Ir dar. Pasiklauskite kompetentingų medikų, kas yra koronavirusas ir kiek jis skiriasi nuo gripo. Nesakau, kad jis nėra pavojingesnis, na, bet jau ne tiek!“ – skatina lietuvė.

Keturių asmenų šeima iš Pordenonės miesto Friulio regione, LRT.lt tvirtiną tą patį – bent jau šiame regione jokios panikos nėra. Kaip sako Kristina Rossi, galbūt žmonės žino, kad koronavirusas nėra toks pavojingas.

„Krizei net nesiruošiame, esame 4 asmenų šeima, mums normalu apsipirkti kas savaitę. O kuri šeima pasaulyje to nedaro? Čia kol kas ramu. Galiu tik džiaugtis, kad sausio mėnesį persirgome gripu. 11 mirusių žmonių Italijoje, kaip Lietuvoje – 1 žmogus. Žinoma, raudonos zonos yra saugomos, kad neplistų koronavirusas. Bėda ta, kad dauguma žmonių iš kitų šalių įsivaizduoja, kad italai gali užkrėsti ir prasideda jų puolimas. Gaila dėl neišmanymo ir jų kvailumo. Juk su sloga, kosuliu ir temperatūra visi esame susidūrę“, – įsitikinusi moteris.

Apie pirmąją koronaviruso auką Italijoje buvo paskelbta penktadienio vakarą. Ši žinia sukėlė vieną didžiausių sveikatos krizių šalyje.

Italijoje gydytojai nustatė jau 322 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejus, o 11 šių pacientų mirė, antradienį pranešė šalies žiniasklaida. Anksčiau antradienį buvo skelbta apie 316 užsikrėtusių ir septynis mirusius pacientus.

Antradienio vakaro duomenimis, sunkiausia padėtis išlieka šiauriniame Lombardijos regione, kur virusu COVID-19 užsikrėtė 240 žmonių ir devyni mirė, taip pat kaimyniniame Veneto regione (43 užsikrėtę, vienas miręs).

Koronoviruso atvejų taip pat užfiksuota Emilijos-Romanijos, Pjemonto, Lacijaus, Trentino-Alto Adžidžės, Ligūrijos, Toskanos ir Sicilijos regionuose. Šiuo metu koronaviruso protrūkis Italijoje yra didžiausias Europoje.

Nuo praeitos savaitės šalyje smarkiai pagausėjus užsikrėtimo koronavirusu atvejų Italijos opozicija kaltina Vyriausybę, kad nebuvo laiku imtasi atitinkamų prevencijos priemonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi