Pasaulyje

2020.02.26 11:15

Nušalintas Putino patarėjas siūlo brolybę su Ukraina kurti jėga

atnaujinta 11.35
BNS, LRT.lt2020.02.26 11:15

Buvęs Kremliaus „pilkasis kardinolas“ ir artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino bendražygis Vladislavas Surkovas, anksčiau atsakingas už santykius su Ukraina davė interviu Rusijos žiniasklaidai, kuriame apjuodino Ukrainos valstybingumą ir santykius su Rusija pasiūlė kurti jėga.

Neseniai iš šių pareigų pašalintas V. Putino „Rasputinu“ vadintas politikos technologas pareiškė, kad Rusija santykius su Ukraina gali kurti tik per „priverstinę brolybę“, rašo BNS. Manoma, kad V. Surkovas dirigavo Rusijos karui Ukrainos rytuose.

Neseniai V. Surkovas neteko savo pareigų Kremliuje. Anksčiau paviešinti duomenys rodė, kad jis buvo vienas vadinamosios „Novarosijos“ idėjos autorių ir dirigavo Rusijos karui Ukrainos rytuose po to, kai Rusija aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį.

Karo metu žuvo virš 13 tūkst. žmonių, o Rusija toliau vadovauja prorusiškiems separatistams, juos remia Ukrainos Donecko ir Luhansko regionuose.

Interviu Politinės konjunktūros centro direktoriui Aleksejui Česnakovui V. Surkovas pareiškė, kad santykius su Ukraina galima palaikyti tik jėgos principu.

„Jėga priversti palaikyti broliškus santykius – vienintelis metodas, istoriškai įrodęs veiksmingumą Ukrainos klausimu. Nemanau, kad bus išrastas kažkoks kitas [metodas]", – sakė V. Surkovas.

Jis taip pat išdėstė savo „nuomonę“, pareikšdamas tikrovės neatitinkančius teiginius, kad Ukraina šiandien neegzistuoja, o valstybingumas gali susiformuoti esą tik dalyvaujant Rusijai.

„Kaip bebūtų keista, esu optimistas dėl Ukrainos. Tai yra, galvoju, kad Ukrainos kol kas nėra. Bet su laiku ji vis dėlto bus. Tačiau kokia konkrečiai tai bus Ukraina, su kokiomis sienomis ji egzistuos ir net, galbūt, kiek bus Ukrainų – tai neatsakyti klausimai. Ir sprendžiant šiuos klausimus Rusijai vienaip ar kitaip teks dalyvauti“, – sakė jis.

Šiuo metu V. Surkovas neužima jokių oficialių pareigų.

Interviu V. Surkovas gyrė dabartinį Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, kuris dalyvavo Normandijos ketverto derybose dėl taikos Ukrainoje proceso. Tapęs prezidentu, V. Zelenskis žadėjo užbaigti karą šalies rytuose ir jau surengė 3 apsikeitimus belaisviais su Rusija. Esą derybose Paryžiuje dalyvavę Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Rusijos prezidentas V. Putinas, V. Zelenskį sutiko šiltai.

Pereidamas prie karo Rytų Ukrainoje temos, kur Kremlius vadovauja ir remia prorusiškus separatistus, V. Surkovas pareiškė, kad Donbaso kontrolės Kijevui susigrąžinti nepavyks.

Šiems teiginiams prieštarauja V. Zelenskio derybinė pozicija, kai jis pirmiausiai reikalauja, kad Ukraina susigrąžintų savo valstybės sienų kontrolę rytuose ir tik tada surengtų rinkimus Donbase bei pradėtų derybas dėl regiono statuso ateityje. Tuo tarpu Rusija spaudžia pirmiausiai surengti rinkimus, tokiu būdu tikintis įtvirtinti regionų autonomiškumą nuo Kijevo valdžios.

„Mano nepakankamai stipri vaizduotė, kad tai įsivaizduočiau. Donbasas nenusipelno tokio pažeminimo. Ukraina nenusipelno tokios garbės“, – pareiškė jis.

Buvęs Rusijos prezidento padėjėjas taip pat mano, kad savarankiškai respublikomis apsiskelbusių Donbaso darinių pastangos yra teisėtos, nors šių darinių teisėtumo nepripažįsta nė viena pasaulio valstybė.

„Donbasas man visų pirma yra žmonės. Puikūs žmonės. [Aleksandras] Zacharčenka, [Aleksandras] Chodakovskis, [Aleksandras] Borodajus, [Andrejus] Pinčukas, [Valerijus] Bolotovas, [Igoris] Bezleris, [Michailas] Tolstych. Ir daug kitų“, – sakė V. Surkovas.

Vasario 19-ąją V. Surkovas buvo atleistas iš visų savo užimamų pareigų V. Putino dekretu. 2019 m. liepą buvo nutekinti, kaip teigiama V. Surkovo, susirašinėjimai, kuriuose atskleidžiami Kremliaus karo Rytų Ukrainoje užkulisiai. Čia detalizuojama ir pagalba prorusiškiems separatistams Donbase bei visiška jų kontrolė.

Vasario 11 dieną V. Putino atstovas spaudai D. Peskovas pranešė, kad už ryšius su Kijevu ir Maskvos remiamais Rytų Ukrainos separatistais atsakingu patikėtiniu tapo buvęs Kremliaus administracijos viršininko pavaduotojas – 61 metų Dmitrijus Kozakas.