Pasaulyje

2020.02.25 18:34

Pompeo tikina, kad Iranas turi sakyti tiesą apie koronavirusą

atnaujinta 19.44
ELTA, BNS2020.02.25 18:34

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo antradienį pareikalavo, kad Iranas „sakytų tiesą“ apie šalyje kilusį koronaviruso protrūkį, ir išreiškė susirūpinimą dėl numanomo tikrųjų skaičių slėpimo, bet pasidžiaugė, kad veikia dalinis ugnies nutraukimo Afganistane susitarimas tarp JAV, Afganistano ir Talibano pajėgų.

„Jungtinės Valstijos yra labai susirūpinusios dėl informacijos, rodančios, kad Irano režimas galėjo nuslėpti svarbias detales apie (viruso) protrūkį toje šalyje“, – M. Pompeo sakė žurnalistams Vašingtone.

„Visos valstybės, įskaitant Iraną, turėtų sakyti tiesą apie koronavirusą ir bendradarbiauti su tarptautinėmis pagalbos organizacijomis“, – sakė valstybės sekretorius.

Iranas jau pranešė apie 15 mirties atvejų nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) . Tai yra didžiausias skaičius iš visų šalių, įskyrus Kiniją. Abi šias valstybes JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija laiko savo pagrindinėmis priešininkėmis.

Irano vyriausybė pažadėjo laikytis skaidrumo, kai vienas įstatymų leidėjas pirmadienį leido suprasti, kad šiitiška respublika bando nuslėpti ligos protrūkį ir kad tikrasis mirusiųjų nuo šios infekcijos skaičius šalyje gali siekti 50.

Pasak M. Pompeo, ir Kinija, ir Iranas galėjo geriau suvaldyti šio koronaviruso plitimą, jeigu būtų užtikrinę žodžio laisvę. JAV diplomatijos vadovas taip pat pasveikino užsienio žurnalistus, pranešančius apie epidemiją.

„Jeigu Kinija būtų leidusi savo svarbiems žurnalistams ir medicinos personalui kalbėti ir laisvai daryti tyrimus, Kinijos pareigūnai ir kitos valstybės būtų geriau pasiruošę atremti šį iššūkį“, – sakė M. Pompeo.

Jis nurodė, kad Jungtinės Valstijos izoliavo visus žinomus kontaktą su virusu turėjusius žmones ir Vašingtonas imsis kitų „tinkamų veiksmų“, jeigu jų reikės.

Pompeo tikina, kad smurto mažinimo susitarimas Afganistane veikia

„Kol kas smurto mažinimo susitarimas veikia – netobulai, tačiau veikia“, – spaudos konferencijos Vašingtone metu žurnalistams sakė M. Pompeo.

Nors taip vadinamas smurto mažinimo susitarimas nenumato visiško ugnies nutraukimo, Talibano grupuotė šiomis dienomis įvykdė žymiai mažiau išpuolių.

Jei smurto mažinimo susitarimu įtvirtintos paliaubos tęsis ir toliau, šeštadienį Dohoje JAV ir Talibanas gali pasirašyti istorinės reikšmės sutartį, pagal kurią Pentagonas iš Afganistano patrauktų tūkstančius karių po daugiau nei 18 metų trukusio karo.

Anonimu norėjęs likti Afganistano saugumo atstovas tvirtino, jog, vasario 22 d. įsigaliojus paliauboms, Talibano vykdomų atakų sumažėjo nuo vidutiniškai 75 išpuolių per dieną iki maždaug 15.

Tačiau situacija ir toliau išlieka įtempta. Afganistano vidaus reikalų ministerijos atstovai antradienį pranešė, kad per tris Talibano išpuolius kaimiškose vietovėse žuvo penki saugumo pajėgų darbuotojai.

JAV savo ruožtu paskelbė per du antskrydžius Kunaro provincijoje nukovę keturis IS narius.

M. Pompeo tvirtino, kad abi pusės šiuo metu atsidūrė aukščiausiame „didžiulių politinių galimybių“ taške.

„Nesupraskite neteisingai: norime užtikrinti, kad tie, kurie siekia status quo – kraujo praliejimo, ašarų, ekonominių problemų – negalės sugriauti to, ką Afganistano žmonės taip sunkiai užsitarnavo, nesvarbu, ar tai norima pažeisti dėl savų interesų, korupcijos, ar dėl ideologinių įsitikinimų“, – teigė M. Pompeo.

Populiariausi