Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.25 07:58

Kinija santykius su Švedija supurčiusioje byloje leidėją nuteisė 10 metų kalėjimo

atnaujinta 10.26
BNS 2020.02.25 07:58

Kinijos teismas skyrė kinų kilmės švedų leidėjui Gui Minhai 10 metų laisvės atėmimo bausmę dėl neteisėto žvalgybinės informacijos teikimo užsienyje, o ši byla supurtė Pekino ir Stokholmo santykius.

Rytinio Ningbo miesto teismas nurodė, kad Gui Minhai buvo nuteistas pirmadienį, o 2018 metais jis kreipėsi dėl Kinijos pilietybės atkūrimo.

Visgi lieka neaišku, ar jis atsisakė Švedijos pilietybės.

Švedija reikalauja paleisti

Švedijos užsienio reikalų ministrė Ann Linde antradienį pareikalavo, kad būtų paleistas kinų kilmės švedų leidėjas Gui Minhai, kuriam Kinijos teismas skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę.

„Visada aiškiai sakėme, kad reikalaujame paleisti Gui Minhai, kad jis galėtų sugrįžti pas savo dukrą ir šeimą. Šis reikalavimas išlieka“, – pranešime sakė A. Linde.

Dingo 2015 metais

Gui Minhai 2015-aisiais dingo iš savo namų Tailando pajūryje, kur atostogavo, o po kelių mėnesių pasirodė per Kinijos televiziją ir pareiškė, kad pasidavė teisėsaugai dėl 2003 metais įvykusios avarijos, per kurią žuvo aukštosios mokyklos studentė.

Keli Gui Minhai kolegos iš jo Honkongo leidyklos taip pat dingo vienas po kito, tad kilo įtarimų, jog pagrindinės Kinijos dalies saugumo pajėgos siekia užgniaužti nepriklausomus balsus šiame pusiau autonominiame mieste.

2017-ųjų spalio mėnesį, atlikęs dvejų metų bausmę, Gui Minhai buvo paleistas, bet įsipareigojo likti savo gimtajame Ningbo mieste, kol vyksta tyrimas dėl įtarimu neteisėtu verslu.

2018 metų sausį kinų policija jį išvesdino iš traukinio, kuriuo jis vyko į Pekiną drauge su dviem švedų diplomatais. Švedija sakė, kad jos pareigūnai vežė Gui Minhai gydyti.

Kinija tada teigė, kad vykdo tyrimą, įtardama Gui Minhai valstybės paslapčių nutekinimu.

Vėliau Gui Minhai prokiniškoms žiniasklaidos priemonėms sakė, kad niekada nenorėjo išvykti iš Kinijos, o Švedija jo byla naudojasi siekdama „kurti problemas“ Kinijos vyriausybei. Šis pareiškimas, kurį jis padarė kalėjime, apsuptas policijos, iškart sulaukė teisių gynėjų pasmerkimo kaip prievartinis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi