Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.24 19:18

Ukraina mini Maidano metines, bet kaltųjų paieškos teismai nesibaigia

Hromadske.ua, LRT.lt 2020.02.24 19:18

Šiemet Ukraina mini šeštąsias tragiškų Maidano įvykių metines. Tačiau su Orumo revoliucija susiję įvykiai vis dar tiriami, o buvusių policijos pareigūnų, aukšto rango valdininkų ir vadinamųjų tituškų (vyriausybės apmokamų chuliganų), įtariamų ir kaltinamų protestuotojų mušimu, kankinimu, grobimu ir žudymu, bylos vis dar nagrinėjamos teismuose.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Hromadske“ originalus kūrinys.

2014 m. vasario 20 d. protestantus šaudžiusio buvusio „Berkuto“ pareigūno byla

Kijevo Sviatošinskio teisme jau daugiau kaip trejus metus nagrinėjama 48 asmenų nužudymo ir 80 asmenų sužalojimo Institutska gatvėje 2014 m. vasario 20 d. byla. Joje figūruoja penki kaltinamieji – buvę šiuo metu jau išformuoto policijos specialiųjų pajėgų dalinio „Berkut“ pareigūnai: Serhijus Zinčenko, Pavlo Abroskinas, Serhijus Tamtura, Oleksandras Marynčenko ir Olehas Janyševsnis.

Pranešimai apie įtarimus buvo įteikti net 26 buvusiems „Berkuto“ kovotojams, tačiau 21 iš jų pavyko pasprukti į Rusiją arba aneksuotą Krymą.

2019 m. prasidėjo buvusių gynybos pajėgų naudai liudijančių asmenų apklausos. Pirmiausia teisme liudijo buvę ir esami parlamento nariai, įskaitant Serhijų Pašinskį (liudijusį iš kardomojo kalinimo vietos) ir Andrijų Parubijų, taip pat buvusį Viktoro Janukovičiaus Vyriausybės užsienio reikalų ministrą Leonidą Kožarą. Buvo apklausti ir Kijevo centre Euromaidano metu dislokuotų buvusių „Berkuto“ kovotojų kolegos.

Gruodžio 29 d. Kijevo apeliacinis teismas visiems penkiems kaltinamiesiems pakeitė ikiteisminę kardomąją priemonę ir paleido juos už užstatą. Kitą dieną, vykdant apsikeitimo belaisviais programą, jie buvo išgabenti į Rusijos vadovaujamų ir remiamų separatistų Donecko ir Luhansko sritis, tačiau 2020 m. vasarį du iš jų – S. Tamtura ir O. Marynčenko – grįžo į Kijevą, per advokatus pareiškę, kad nori toliau dalyvauti teismo procese.

Vėliau, duodamas interviu portalui „Hromadske“, Oleksandras Horošynskis, vienas iš buvusių „Berkuto“ pareigūnų gynėjų, sakė, kad bus bandoma prisikviesti į Kijevą ir kitus kaltinamuosius. Kaltinamiesiems gresia įkalinimas iki gyvos galvos.

Kankinimai prie „Dinamo“ stadiono kolonados

Maidano aktyvistų Vladislavo Cilickio ir Michailo Niskohuzo sumušimo ir kankinimo prie „Dinamo“ stadiono kolonados 2014 m. sausį byloje kaltinami trys buvę „Berkuto“ pareigūnai: Andrijus Chandrykinas, Artiomas Voilokovas ir Vladislavas Masteha. Visgi pastariesiems dviem pavyko pasprukti į Rusiją ir ten gauti pilietybę. Likusio kaltinamojo bylą Kijevo Dniprovsko teismas nagrinėja jau trejus metus.

A. Chandrykino advokatas Valentinas Rybinas atmetė jo klientui pateiktus kaltinimus. 2019 m. rugpjūtį teisėja Oksana Birsa išteisino buvusį Charkivo „Berkuto“ kovotoją.

Generalinė prokuratūra apskundė išteisinamąjį nuosprendį Kijevo apeliaciniam teismui. A. Chandrykinas šiuo metu toliau dirba policijoje.

Specialiojo dalinio „Omega“ kovotojų bylos

Du Ukrainos vidaus reikalų ministerijos vidaus kariuomenės padalinio „Omega“ kovotojai Dmitro Chmilis ir Volodymiras Kosenko įtariami 2014 m. vasario 20 d. sužaloję ir nužudę keletą Maidano protestų dalyvių.

Snaiperis Dmitro Chmilis buvo sulaikytas 2018 m. lapkritį. Jis įtariamas teatro direktoriaus Dmitro Chrapačenkos nužudymu. 2019 m. gruodį D. Chmilis buvo paleistas iš areštinės, jam pritaikytas namų areštas, tačiau netrukus buvęs kovotojas buvo paleistas mainais į rašytinį pasižadėjimą neišvykti, nes ikiteisminiame tyrimo etape įstatymas numato ne ilgesnį kaip 6 mėnesių namų arešto laikotarpį.

Kitas „Omega“ kovotojas Volodimiras Kosenko buvo sulaikytas 2020 m. vasario 17 d. V. Kosenko įtariamas nužudęs Olehą Ušnevičių ir sužeidęs Vitalijų Hukovą. Tyrimo duomenimis, V. Kosenko kartu su specialiųjų pajėgų „Berkut“ pareigūnais 2014 m. vasario 20 d. šaudė į žmones Institutska gatvėje.

V. Kosenkos advokatų teigimu, jų klientui pateikti kaltinimai yra nepagrįsti. Vasario 19 d. Kijevo Pečersko teismas skyrė įtariamajam namų areštą.

Kijevo saugumo tarnybos vadovo Oleksandro Ščeholjevo byla

Oleksandras Ščeholjevas kaltinamas organizavęs 2014 m. vasario 18 d. vykusį Maidano puolimą. Jam taip pat pateikti kaltinimai nužudžius 10 ir sužalojus 124 Euromaidano aktyvistus. Teismas šią bylą nagrinėja jau daugiau kaip dvejus metus, o O. Ščeholjevui už visus nusikaltimus gresia įkalinimas iki gyvos galvos.

2019 m. kovą teisme buvo perskaitytos oficialaus Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) atlikto tyrimo išvados, kuriose išdėstyta, kaip 2014 m. Kijevo centre buvo rengiama antiteroristinė operacija. Paaiškėjo, kad sprendimą pasitelkti specialųjį padalinį „Alfa“ priėmė Kijevo saugumo tarnybos vadovas. Tyrimo išvadose taip pat teigiama, kad būtent O. Ščeholjevas davė nurodymus pereiti prie prievartinio operacijos etapo. Dauguma šių nurodymų buvo žodiniai.

Spalį ikiteisminė kardomoji priemonė O. Ščeholjevui buvo sušvelninta į rašytinį pasižadėjimą neišvykti, o dar po mėnesio jis atgavo Ukrainos piliečio pasą.

Leonido Bibiko byla

Praėjusių metų liepą policija sulaikė Maidano aktyvistą Leonidą Bibiką. Jis kaltinamas pargriovęs ir nužudęs kitą Maidano protestų dalyvį Serhijų Dydichą.

2016 m. kaltinamasis buvo paleistas, pritaikius Amnestijos įstatymą. Apeliacinis teismas grąžino bylą pakartotinam svarstymui. 2019 m. vėl sulaikytą L. Bibiką Kijevo Pečersko teismas paleido mainais už rašytinį pasižadėjimą neišvykti. Prokuratūra prašė L. Bibiką pasiųsti į areštinę, tačiau teisėjas Olehas Bilocerkivetsas šio prašymo netenkino.

Šiuo metu iš L. Bibiko yra paimtas pasas, o prokuroro prašymo pritaikyti ikiteisminę kardomąją priemonę svarstymas vis atidedamas.

Žurnalisto Viačeslavo Veremėjaus nužudymas

2014 m. vasario 18 d. naktį Kijeve buvo nužudytas žurnalistas Viačeslavas Veremėjus. 2017 m. Kijevo Ševčenkivsko apylinkės teismas šioje byloje ketveriems metams nuteisė Jurijų Krysiną, bausmės vykdymą atidedant, tačiau Apeliacinis teismas šį sprendimą panaikino ir skyrė J. Krysinui 5 metus kalėjimo. 2019 m. rugsėjį Kijevo aukščiausiasis teismas atmetė kasacinį skundą dėl J. Krysinui skirto nuosprendžio.

J. Krysinas taip pat figūruoja 2014 m. žiemą įvykdyto Maidano protestuotojų pagrobimo ir kankinimo byloje.

J. Krysino pavaldinys Pavlo Bialyj šiuo metu kali ikiteisminio sulaikymo areštinėje. Tyrėjų teigimu, jis šaudė į V. Veremėjaus vairuojamą automobilį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi