Pasaulyje

2015.09.22 17:00

Latvijoje – išskirtinis paminklas lietuvių valdovui

Bronzinis, beveik 2 tonas sveriantis paminklas karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai statytas ne tik pagerbti bendrą lietuvių ir latvių istoriją, bet ir pritraukti daugiau turistų į Latgalos regioną, teigia LRT RADIJO korespondentas Latvijoje Arūnas Vaikutis. 

Minint Baltų vienybės dieną, Agluonoje, Latvijoje, atidengtas paminklas karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai. Istorinė legenda byloja, esą Mindaugo žmona Morta, kurią latviai vadina Marta, buvusi kilmingo Latgalijos Medelonų pilies valdytojo duktė, o pats Mindaugas buvo palaidotas Agluonoje.

Kaip portalui LRT.lt kalbėjo A. Vaikutis, paminklu siekiama ne tik paminėti bendrą istoriją: neabejojama, kad ši skulptūra taps traukos objektu.

„Reklama yra milžiniška, ypač ši vieta reklamuojama Aukštaitijos, taip pat Latgalos regione. Manoma, kad tai ne tik pagarba istorijai ir mūsų bendrai baltiškai latvių ir lietuvių praeičiai, bet taip pat norima pritraukti daugiau turistų, daugiau dėmesio skirti šiam kraštui. Latgalos regionas yra vienas skurdžiausių ne tik Latvijoje, bet, kaip manoma, ir visoje Europos Sąjungoje“, – teigia LRT RADIJO korespondentas.

Paminklo statybas, pasak A. Vaikučio, akylai stebėjo Latvijos žiniasklaida – pasirodė ne vienas pasakojimas ir interviu. „Žinoma, stengiamasi kuo daugiau informuoti apie tai lietuvius, nes mums ši vieta gali pasirodyti šventa. Tikimasi pritraukti daugiau turistų iš Lietuvos, o tai mažiems provincijos miesteliams reikštų pagyvėjimą, atsigautų prekyba. Apskritai Agluonoje vykdomas neblogas verslas, nes tai – Latvijos katalikų centras, atvažiuoja daug maldininkų iš Lietuvos ir kitų šalių. Dabar norima iš Agluonos išpešti dar daugiau“, – portalui LRT.lt kalbėjo A. Vaikutis.

Su architektais Jonu Anuškevičiumi ir Vyteniu Izokaičiu paminklą kūręs skulptorius Vidmantas Gylikis sako, kad yra susidaręs stereotipas, jog valdovas mene turi būti pakylėtas, išaukštintas, joti ant žirgo ar stovėti didelio pjedestalo.

„Tačiau aš pasirinkau kitaip pavaizduoti Mindaugą. Agluonoje stovės ne karo žygyje kovojantis valdovas, o šeimos žmogus. Jis čia – namie, su besilaukiančia Morta ir jųdviejų sūnumi Rukliu. Mindaugas čia – beveik žmogaus ūgio, nedaug išdidintas. Kaip tautų vienytojas, jis turėjo būti ne tik kilnus, bet ir žmogiškas bei atviras – stengiausi perteikti ir šias savybes“, – teigia skulptorius.

Paminklas karaliui Mindaugui Agluonoje iškilo Lietuvos ir Latvijos visuomenės bei kultūros darbuotojų iniciatyva.