Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.24 10:35

Koronavirusas Italijoje ir toliau plinta – skelbiama apie 7-ąją auką

Iranui – įtarimai slepiant tikruosius mastus
BNS, ELTA, LRT RADIJAS 2020.02.24 10:35

Koronavirusas toliau plinta – Italijoje pranešta apie septintą naujojo koronaviruso auką, Pietų Korėjoje nustatyta dar 70 užsikrėtusių koronavirusu, o Afganistane pranešama apie pirmąjį užsikrėtimo koronavirusu atvejį. Savo ruožtu Kinija pirmadienį dėl koronaviruso pirmąkart per kelis dešimtmečius atidėjo parlamento sesija.

Gruodį pasklidus pirmosios naujienoms apie koronavirusą, žinios apie galimus atvejus ir šio viruso aukas sklinda ir toliau. Naujausiomis žiniomis, Italija, kur patvirtintos kelios dešimtys užsikrėtimo COVID-19 atvejų, penktadienį tapo pirmąja Europos šalimi, pranešusia apie vieno iš savo piliečių mirtį nuo viruso, o pirmadienį užregistruotas ketvirtas mirties atvejis.

Iranas taip pat skelbia apie padidėjusį aukų skaičių, o Pietų Korėja pirmadienį pranešė nustačiusi dar 70 užsikrėtusių naujuoju koronavirusu. Dabar bendras tokių pacientų skaičius išaugo iki 833 ir yra didžiausias už Kinijos ribų.

Kinija pirmadienį taip pat pranešė pirmąkart per kelis dešimtmečius atidedanti parlamento sesiją. Toks sprendimas yra pirmasis nuo 1966–1976 metų Kultūrinės revolikucijos. Nacionalinio Liaudies Kongreso nuolatinis komitetas naują parlamento sesijos pradžios datą paskelbs vėliau, pranešė valstybinis transliuotojas CCTV.

Atnaujinta 17.24 val. Italijoje – 7-oji auka

Remiantis žiniasklaidos pranešimais, septintas asmuo mirė nuo koronaviruso Italijoje. Iš viso ligos atvejų šalyje padidėjo iki daugiau nei 200, skelbia „Sky News“.

Atnaujinta 17.11 val. Iranas neigia slepiantis tikrąjį mirčių nuo koronaviruso skaičių

Irano vyriausybė pirmadienį pažadėjo laikytis skaidrumo, sulaukusi kaltinimų dėl didžiausio naujo koronaviruso protrūkio už Kinijos ribų dangstymo, paneigdama vieno įstatymų leidėjo pareiškimą, kad nuo šios infekcijos jau mirė maždaug 50 žmonių.

Visuomenės spaudimas Irano valdžios pareigūnams išaugo, kai praėjusį mėnesį jie ne vieną dieną delsė pripažinti „atsitiktinai“ numušę Ukrainos keleivinį lėktuvą, kuriame buvo 176 žmonės.

Vyriausybė pranešė, kad oficialus mirusiųjų nuo koronaviruso skaičius išaugo nuo keturių iki 12 ir yra didžiausias už Kinijos ribų. Tuo metu kaimyninės šalys uždarė savo sienas su Iranu ir ėmėsi griežtų karantino priemonių.

Tačiau Amirabadi Farahani, į pietus nuo Teherano esančio šiitams švento Komo miesto deputatas, teigia, kad vyriausybė „meluoja“ apie tikrąjį mirčių skaičių.

Vien Kome „iki praėjusio vakaro maždaug 50 žmonių mirė“ nuo šio koronaviruso, cituodama parlamentarą pranešė naujienų agentūra ILNA, artima reformų šalininkams.

Vyriausybė šią informaciją paneigė.

„Prašau mūsų brolį, paskelbusį apie 50 mirties atvejų, pateikti sąrašą su (mirusiųjų) pavardėmis“, – pareiškė sveikatos ministro pavaduotojas Irajas Harirchi.

„Jeigu mirusiųjų skaičius Kome sieks bent pusę ar ketvirtadalį šio skaičius, aš atsistatydinsiu“, – pažadėjo jis.

Atnaujinta 16.51 val. Omanas pranešė apie pirmus du koronaviruso atvejus, nutraukiamus skrydžius iš ir į Iraną

Omanas pirmadienį pranešė apie pirmus du šalyje užfiksuotus koronaviruso atvejus bei paskelbė nedelsiant nutraukiantis skrydžius į Iraną ir iš jo, pranešė pareigūnai ir žiniasklaida.

Dviem omanietėms, kurios neseniai grįžo iš Irano, buvo diagnozuotas koronavirusas, jų būklė stabili, informavo valstybinė televizija.

Anot tarnybų, Irane COVID nusinešė 12 žmonių gyvybių – daugiausia už Kinijos ribų.

Tuo metu Omano civilinės aviacijos agentūra socialiniame tinkle „Twitter“ informavo, kad „nuo šiandien iki atskiro pranešimo stabdomi visi civiliniai skrydžiai tarp sultanato ir Irano Islamo Respublikos“.

Atnaujinta 16.02 val. Baiminantis koronaviruso į Honkongą nebus leidžiama atvykti asmenims iš Pietų Korėjos

Į Honkongą nuo antradienio nebebus leidžiama patekti iš Pietų Korėjos atvykstantiems asmenims, išskyrus namo sugrįžtančius Honkongo gyventojus, teigė teritorijos saugumo vadovas.

„Atsižvelgdamas į epidemijos Pietų Korėjoje plėtrą, Saugumo biuras paskelbs apie raudonąjį kelionių pavojaus signalą“, – pirmadienį žurnalistams sakė Johnas Lee.

Šis perspėjimas reiškia, kad į miestą bus draudžiama patekti tiems asmenims, kurie per pastarąsias dvi savaites lankėsi Pietų Korėjoje. Iš šios valstybės atvykstantys Honkongo gyventojai galės sugrįžti namo, tačiau jiems bus paskelbtas dviejų savaičių karantinas.

Pietų Korėja pirmadienį patvirtino, kad šalyje užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius perkopė 800. Kol kas šioje šalyje fiksuojamas didžiausias užsikrėtusių žmonių skaičius už Kinijos ribų.

Honkonge buvo patvirtinti 79 užsikrėtimo COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mieste mirė du asmenys.

Atnaujinta 14.33 val. Prancūzijoje įstrigo iš Italijos atvykusio autobuso keleiviai

Iš Milano Italijoje į Lioną Prancūzijoje atvykusio autobuso keleiviams pirmadienį buvo neleista iš jo išlipti, nes dėl koronavirusą primenančių simptomų buvo hospitalizuotas jų vairuotojas, informavo saugumo šaltiniai.

Policija saugumo juosta aptvėrė teritoriją Perašo stotyje, kur stovi tas autobusas, ir nurodė keleiviams likti transporto priemonėje, nurodė Liono regiono viešojo saugumo departamento atstovė.

Kol kas nežinoma, kiek žmonių yra tame autobuse.

Milanas yra Italijos Lombardijos regiono sostinė. Šis regionas tapo didžiausiu koronaviruso protrūkio epicentru Europoje. Visame pasaulyje koronavirusas COVID-19 jau pareikalavo beveik 2,6 tūkst. gyvybių.

Italijoje nuo šios ligos mirė keturi žmonės, o keliolika Lombardijos miestelių buvo izoliuoti.

Naujienų portalas „LyonMag“ pranešė, kad italas autobuso vairuotojas dėl smarkaus kosulio buvo nuvežtas į ligoninę tyrimams.

Regiono sveikatos apsaugos pareigūnai situacijos kol kas nekomentuoja.

Pigių kelionių bendrovė „FlixBus“ pranešė, kad prieš atvykdamas į Lioną minėtas autobusas buvo sustojęs Turine Italijoje ir Grenoblyje Prancūzijoje.

Atnaujinta 13.28 val. Italijoje skelbiama apie 5 auką

Austrija renka koronaviruso darbo grupę aptarti, ar įvesti sienų kontrolę su Italija, kurioje mirė penktas asmuo.

Dešimt dešimčių Italijos miestų yra uždaryti, nes valdžios atstovai stengiasi sustabdyti didžiausią koronaviruso protrūkį Europoje.

Atnaujinta 13.14 val. Europos Komisija skiria papildomus 232 mln. eurų kovai su koronavirusu

Europos Komisija paskelbė skirianti papildomus 232 mln. eurų kovai su mirtino koronaviruso epidemija. Vis dėlto, ragina krizių valdymo eurokomisaras Janezas Lenarčičius, nepaisant užsikrėtimo atvejų didėjimo Italijoje, ES valstybės narės turėtų susilaikyti nuo skubotų sprendimų, kaip sienų uždarymas.

„Netekus jau daugiau nei 2 600 žmonių gyvybių, nėra kitos išeities, tik ruoštis visais lygiais“, – teigė J. Lenarčičius.

Maždaug pusė lėšų bus skiriama Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO), kuri padės užtikrinti koronaviruso prevenciją šalyse su prasta sveikatos apsaugos sistema. Likusi pinigų dalis bus skirta moksliniams tyrimams, taip pat ir vakcinų kūrimo srityje.

Pasak J. Lenarčičiaus, tokios drastiškos priemonės, kaip sienų uždarymas Europos Šengeno erdvėje, turėtų būti įvertintos atsižvelgiant į riziką, mokslininkų rekomendacijas ir proporcingumo principą.
Pirmadienį aptarti koronaviruso plitimo susitiks ES valstybių narių ekspertai. Antradienį į Italiją, kur nuo koronaviruso mirė jau keturi žmonės, o juo užsikrėtė daugiau nei 150, atvyks PSO ir ES ekspertų grupė.

Atnaujinta 12.48 val. „Liaukitės paniškai pirkę“

Dauguma Italijos atvejų užregistruota Lombardijoje – klestinčiame regione šalies šiaurėje. Juos galima susieti su 38 metų vyru, kurį pareigūnai vadina „pirmuoju pacientu“.

Italų tyrėjai minučių tikslumu bando atsekti šio vyro judėjimą pastarąsias kelias savaites: kur jis miegojo, valgė, vaikščiojo. Taip bandoma nustatyti visus žmones, galėjusius turėti kontaktų su juo.

„Pas mus susiklostė nepalankiausia įmanoma padėtis – epidemijos protrūkis ligoninėje“, – dienraščiui „Corriere della Sera“ sakė užkrečiamųjų ligų specialistas Massimo Galli.

„Deja, tokiais atvejais ligoninė gali tapti bauginama užkrato gausintoja“, – pridūrė jis.

Minėtas 38 metų vyras nesilankė Kinijoje, jį gydę medikai nesiėmė reikiamų atsargumo priemonių. Vyro, kaip manyta, užkrėtusio jį virusu, kai sugrįžo iš Šanchajaus, organizme užkrato pėdsakų nebuvo rasta.

„Vis dar nežinome, kas koronavirusą atnešė į Kodonją“, – sakė M. Galli, turėdamas omenyje protrūkio židiniu tapusį miestą.

A. Fontana ragino gyventojus išlaikyti ramybę ir liautis paniškai pirkus. „Pulti kaupti maisto atsargas nėra prasmės, – sakė jis. – Atsargų yra pakankamai.“

Mokyklos prevenciškai buvo uždarytos Lombardijoje, Venete, Pjemonete, Emilijoje-Romanijoje ir Friulyje-Venecijoje Džulijoje.

Lombardija ribojasi su Prancūzija, o kiti paveikti regionai taip pat ribojasi su Šveicarija ir Austrija.

Prancūzija pareiškė, kad nėra būtinybės uždaryti sienas dėl viruso protrūkio Italijoje.

Atnaujinta 12.47 val. Dabar koronaviruso protrūkis Italijoje yra didžiausias Europoje

„Skaičius tebedidėja, bet esame tikri, kad priemonės, kurių imamasi, neleis [virusui] toliau plisti“, – aiškino A. Fontana.

Premjeras Giuseppe Conte sakė, kad gyventojams gali tekti ne vieną savaitę likti namuose, siekiant sustabdyti ligos plitimą.

Šiuo metu uždaryta 11 miestų ir miestelių – 10 Lombardijoje ir vienas kaimyniniame Venete. Maždaug 50 tūkst. gyventojų uždrausta išvykti.

Regiono pareigūnai nurodė uždaryti tokias susibūrimų vietas kaip barai, restoranai ir diskotekos.

Viruso plitimas sutrikdė tokius didelius renginius kaip Milano mados savaitė ir Venecijos karnavalas, buvo atidėtos futbolo rungtynės. Taip pat atšaukiamos operos garsiajame Milano teatre „La Scala“.

Bažnyčios lieka atidarytos, bet visos pamaldos buvo atšauktos.

Atnaujinta 12.04 val. Honkonge patvirtinti 5 nauji atvejai

– Yuen Long rajone su šeima gyvenantis 35 metų verslininkas.

– 57 metų moteris. Ji į ligoninę buvo paguldyta du kartus. Pirmą kartą – vasario 8 d. dėl skaudančios gerklės, antrą – vasario 23 d.

– 68 metų moteris pradėjo kosėti vasario 19 d., o vasario 23 d. nuvyko pas gydytoją.

– 59 metų moteris, kuri buvo kruizinio laivo „Princess Diamond“ keleivė. Ji paguldyta į ligoninę, jai pirmadienį pradėjo karščiuoti ir skaudėti galvą.

– „Princesės deimanto“ keleivė taip pat buvo 58 metų moteris. Iš pradžių jos testas buvo neigiamas.

Atnaujinta 11.45 val. Kinijos prezidentas perspėjo apie krizės mastus

Po to, kai pasklido naujienos apie naujus koronaviruso protrūkius Pietų Korėjoje ir Italijoje, Kinijos prezidentas Xi Jinpingas perspėjo, kad naujasis virusas yra pati blogiausia sveikatos krizė, nutikusi visuomenei, skelbia CNN.

Kalbėdamas sekmadienį jis sakė, kad „dabartinė epidemijos padėtis vis dar sunki ir sudėtinga, o prevencijos ir kontrolės darbai yra kritinėje stadijoje“.

Ši krizė yra sunkiausia, kokia buvo atsitikusi nuo Liaudies Respublikos įkūrimo 1949 m., sakė X. Jipingas. Jis pridūrė, kad protrūkis greičiausiai turės „didelę įtaką“ šalies ekonomikai, tačiau epidemijos prevencijos ir kontrolės metodai po truputį pradėjo veikti.

Nuo pirmadienio žemyninėje Kinijoje buvo užregistruota mažiausiai 77 150 atvejų, kurių bendras skaičius sudarė 79 356, o žuvo 2 619.

Atnaujinta 11.38 val. Irano įstatymų leidėjas apkaltino Vyriausybę slepiant koronaviruso protrūkio mastą

Vienas Irano įstatymų leidėjas pirmadienį apkaltino Vyriausybę mėginant nuslėpti tikrąjį koronaviruso protrūkio šiitų šventajame Komo mieste mastą ir užsiminė, kad tikrasis jo aukų skaičius yra keliskart didesnis už oficialiai paskelbtą, pranešė pusiau valstybinė naujienų agentūra ILNA.

Deputatas Ahmadas Amirabadi Farahani apkaltino Irano sveikatos apsaugos ministrą „meluojant“ apie protrūkį, anot tarnybų, šalyje nusinešusį 12 žmonių gyvybių.

ILNA, artima reformų šalininkams, nurodė, kad įstatymų leidėjas kalbėjo apie „50 mirčių“ nuo koronaviruso vien Komo mieste.

Pasak A. A. Farahani, dar daugiau kaip 250 žmonių yra laikomi karantine šiame mieste, kurio religinėse mokyklose studijuoja daug žmonių ir viso Irano ir kitų šalių.

Pasak įstatymų leidėjų, 50 žmonių buvo mirę dar iki vasario 13 dienos. Iranas apie pirmuosius užsikrėtimo virusu COVID-19 atvejus ir pirmąsias dvi pacientų mirtis pranešė vasario 19-ąją.

Kalbėdamasis su ILNA A. A. Farahani sakė, kad padėtis Kome „nėra gera“.

„Manau, administracijos veiksmai, kad virusas būtų suvaldytas, nebuvo sėkmingi“, – pažymėjo deputatas, kalbėdamas apie prezidento Hassano Rouhani Vyriausybę.

„Nė vienas iš slaugytojų negauna tinkamų apsauginių priemonių“, – tvirtino A. A. Farahani ir pridūrė, kad kai kurie sveikatos apsaugos specialistai išvyko iš miesto.

„Kol kas nemačiau jokių ypatingų administracijos pastangų suvaldyti koronavirusą“, – kalbėjo jis.

Atnaujinta 11.33 val. Dėl koronaviruso smarkiai smuko naftos kaina ir akcijų indeksai

Investuotojams nerimaujant dėl mirtino koronaviruso protrūkio pirmadienio prekybos pradžioje smarkiai smuko Europos akcijų indeksai ir naftos kaina.

Netrukus po to, kai Italija paskelbė apie ketvirtą koronaviruso auką šalyje, Milano akcijų indeksas krito 4,3 proc. iki 23 720,56 punkto.

Tuo tarpu prasidėjus prekybai Londone FTSE 100 akcijų indeksas smuko 2,6 proc. iki 7 213,41 punkto, Frankfurto DAX 30 – 3,3 proc. iki 13 136,53 punkto, o Paryžiaus CAC 40 indeksas mažėjo 3,4 proc. iki 5 822,96 punkto, palyginti su penktadienio lygiu.

Tuo metu „Brent“ rūšies naftos kaina 10.50 val. Lietuvos laiku krito 3,19 proc. iki 56,09 dolerio už barelį. JAV „West Texas Intermediate“ (WTI) rūšies naftos ateities sandorių kaina mažėjo 3,11 proc. iki 51,72 dolerio už barelį.

Koronavirusas COVID-19 jau nusinešė 2 592 žmonių gyvybes Kinijoje, šalyje virusu užsikrėtė jau apie 77 000 žmonių. Koronavirusas taip pat išplito dar keliose dešimtyse šalių. Už Kinijos ribų užsikrėtusiųjų skaičius siekia 1 500, nuo viruso mirė beveik 30 žmonių.

Italijoje – ketvirtoji koronaviruso auka

Italijoje, Šiauriniame Lombardijos regione mirė ketvirtas naujuoju koronavirusu užsikrėtęs žmogus – 84 metų vyras. Lombardijoje, kur nuo šio viruso mirė trys žmonės, buvo imtasi karantino ir kitokių saugumo priemonių, mėginant suvaldyti ligos protrūkį, pranešė regiono sveikatos apsaugos departamentas.

Italijos pareigūnai sekmadienį pranešė, kad nutraukiami žymiojo Venecijos karnavalo renginiai, siekiant sustabdyti naujojo koronaviruso plitimą. Toks sprendimas priimtas užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu skaičiui Italijoje pasiekus 133.

Be to, Italija ir Iranas, siekdami sulaikyti viruso plitimą, ėmėsi tam tikrų priemonių, kurias anksčiau taikė tik Kinija. Viruso epicentru tapusioje Hubėjaus provincijoje buvo praktiškai uždaryti keli miestai; tai paveikė dešimtis milijonų žmonių.

Italų pareigūnai ragina daugiau kaip 50 tūkst. žmonių, gyvenančių keliolikoje šiaurinių Italijos miestų netoli Milano, likti namuose; ten buvo uždarytos parduotuvės ir mokyklos.

Italija, kur patvirtintos kelios dešimtys užsikrėtimo COVID-19 atvejų, penktadienį tapo pirmąja Europos šalimi, pranešusia apie vieno iš savo piliečių mirtį nuo viruso, o šeštadienį užregistruotas antras mirties atvejis.

Tuo metu Lietuvos oro uostų atstovai pirmadienį susitinka su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais aptarti papildomas apsaugos priemones oro uostuose. Skrydžiai į Italiją ir iš jos kol kas vyksta įprastai pagal grafiką. Italija vakar pranešė, kad šalyje nuo koronaviruso mirė trys asmenys. Keliolika šiaurinių Italijos miestelių buvo uždaryti, duris užvėrė Milano katedra ir Venecijos bazilika, atšaukti Venecijos karnavalo renginiai.

LRT Radijo bendradarbė Italijoje Daiva Lapėnaitė sako, kad viruso protrūkis turės įtakos šalies ekonomikai. Jos teigimu, mažėjančius klientų srautus jau pastebi kelionių organizatoriai bei viešbučiai.

Pietų Korėjoje nustatyta dar 70 užsikrėtusių koronavirusu

Pietų Korėja pirmadienį pranešė nustačiusi dar 70 užsikrėtusių naujuoju koronavirusu, o bendras tokių pacientų skaičius išaugo iki 833 ir yra didžiausias už Kinijos ribų.

Pirmadienio popietę atnaujintas skaičius, paskelbtas Korėjos ligų kontrolės ir prevencijos centrų (KCDC) tinklalapyje, rodo, kad per vieną dieną šalyje užregistruotas 231 užsikrėtęs asmuo. Toks padidėjimas yra iki šiol didžiausias per šį protrūkį Pietų Korėjoje.

Afganistanas pirmadienį pranešė nustatęs pirmąjį užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejį.

„Skelbiu apie pirmąjį teigiamą koronaviruso [atvejį] Herate“, – per spaudos konferenciją sakė sveikatos apsaugos ministras Firozuddinas Ferozas.

Ankstesnę dieną Kabulas paskelbė stabdantis oro susisiekimą su Iranu, kur nuo viruso COVID-19 protrūkio mirė 12 žmonių. F. Ferozas paragino piliečius vengti kelionių į vakarinę Herato provinciją, besiribojančią su Iranu.

Kinijoje dėl koronaviruso pirmąkart per kelis dešimtmečius atidėta parlamento sesija

Savo ruožtu Kinija pirmadienį nutarė atidėti savo parlamento sesiją, turėjusią prasidėti kovo pradžioje, šaliai mėginant suvaldyti naujojo koronaviruso epidemiją, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Toks sprendimas yra pirmasis nuo 1966–1976 metų Kultūrinės revolikucijos.

Nacionalinio Liaudies Kongreso nuolatinis komitetas naują parlamento sesijos pradžios datą paskelbs vėliau, pranešė valstybinis transliuotojas CCTV.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi