Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.24 10:34

Estijai minint Nepriklausomybės dieną, šalyje daugėja nacionalinės žiniasklaidos rusakalbiams

LRT.lt, LRT RADIJAS 2020.02.24 10:34

Estija mini Nepriklausomybės dieną. 1918-ųjų vasario 24-ąją Estija pasiskelbė Nepriklausoma valstybe. Netrukus ji buvo okupuota vokiečių, o vėliau sovietų. 1991-aisiais, kaip ir kitos Baltijos šalys, Estija paskelbė nutarimą atkurti savo Nepriklausomybę istorinio tęstinumo pagrindu.

Estijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Vaidas Matulaitis sako, kad estai subrendo kaip valstybė.

„Per pastarąjį dešimtmetį Estijos valdžia, Estijos Vyriausybė padarė tikrai nemažai žingsnių: ir strateginių, ir taktinių, kurie skirti suartinti ir sumažinti įtampą (tarp rusakalbių ir estų – LRT.lt past). Taip pat priartinti rusakalbius arčiau valstybės gyvenimo, nes viena iš didžiausių problemų – daugelis rusakalbių gyvena kitame informaciniame lauke, kitame medijos burbule. Tai, kad buvo įsteigtas Estijos nacionalinio transliuotojo kanalas rusakalbiams yra vienas iš didžiausių padarytų žingsnių“, – sako Estijos lietuvių bendruomenės pirmininkas.

Savo ruožtu Estijos pilietė Polina Zakarauskienė, 8-erius gyvenantis ir dirbanti Lietuvoje, pasakoja, kad Nepriklausomybės diena jai reiškia tą patį, ką ir visiems – laisvę gyventi be baimės, laisvė kuri, kalbėti. Moteris pripažįsta, kad švenčia tiek Lietuvos, tiek Estijos Nepriklausomybės dienas.


„Man ir mano šeimai artimesnė diena yra rugpjūčio 20 d., kai Estija atgavo nepriklausomybę iš Sovietų Sąjungos, nes mano tėvai nėra estai. Jie atvažiavo į Estiją 1989 metais“, – sako ji.

Lietuva ne kartą buvo lyginama su Estija visose srityse. P. Zakarauskienė sako matanti skirtumą šių šalių medicinos ir transporto sferose.

„Man šiek tiek keista, kad Lietuva negali mokytis iš gerų pavyzdžių. Bet nenoriu būtų vadinama sofos ekspertė, kuri turi savo nuomonę, bet nesigilina į tą klausimą“, – tvirtina ji.

Estiją visos šalies vardu pasveikino ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Sveikinime, adresuotame Estijos prezidentei Kersti Kaljulaid ir visos Estijos žmonėms, linkima visokeriopos sėkmės, gerovės ir klestėjimo.

„Lietuvą ir Estiją sieja bendra istorinė patirtis ir kova už nepriklausomybę. Džiaugiuosi, kad Lietuva ir Estija, dvi Baltijos sesės, netrukus minės nepriklausomų valstybių atkūrimo 30-mečius. Estija tapo svarbia Lietuvos partnere Europos Sąjungoje, taip pat sąjungininke Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje. Esu tikras, kad veikdami išvien sėkmingai spręsime aktualius žemyno darbotvarkės klausimus, taip pat prisidėsime prie saugumo mūsų valstybėse ir visame regione užtikrinimo“, – rašoma prezidento sveikinime.

Šalies vadovas išreiškė lūkestį tęsti atvirą, tarpusavio supratimu grįstą dialogą Baltijos valstybių vadovų susitikimo formatu ir pasveikino Estiją tapus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nare 2020–2021 metų kadencijai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi