Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.22 22:38

Archeologai mano radę Romos įkūrėjo Romulo kapą

Istorikai nesutaria, ar iš tikrųjų egzistavo broliai dvyniai Remas ir Romulas, tapę legendos apie Romos įkūrimą veikėjais. Bet po ilgai trukusių tyrimų istorijos sekliai teigia, kad Italijos sostinės širdyje rastame akmeniniame sarkofage galėjo būti palaidotas Romos įkūrėju laikomas Romulas. Daug ekspertų hipotezę vertina skeptiškai.

Legenda apie vilkę, išmaitinusią du Tibro upės pakrantėje rastus brolius – Romulą ir Remą – žinoma daug kam. Romulą ir Remą daug kas laiko legendiniais veikėjais. Ar jie iš tiesų gyveno, nesutaria ir istorikai.

Bet, kaip teigia entuziastai, nauji tyrimai esą leidžia spėti, kad 6 a. prieš Kristų sarkofage galėjo būti palaidotas Romulas. Akmeninis sarkofagas ir apvalus altorius Romos Forume buvo atrasti daugiau kaip prieš 100 metų, bet tik dabar Forumą valdantis Koliziejaus archeologijos parkas paskelbė aptikęs požymių, kad šis kapas yra Romulo, miesto įkūrėjo.

„Tai tik spėjimas, pagrįstas žymaus archeologo Džakomo Bonio Romos Forumo tyrimais. Sarkofagas buvo pastatytas didelėje salėje, bet ji sumažėjo, kai buvo pastatyta salė Senatui rinktis. Tai, ką radome, palyginome ir su Horacijaus tekstais, kuriuose cituojamas Senovės Romos mokslininkas, teigiantis, kad Romulas palaidotas po senovės Romos oratoriaus tribūna“, – pasakoja Koliziejaus archeologijos parko direktorė Alfonsina Russo.

Koliziejaus archeologijos parko direktorė tai vadina nepaprastu atradimu, bet jo patikrinti neįmanoma, nes sarkofage nerasta jokių kaulų.

„Tai labai simbolinė vieta, nors negalime būti tikri, kad tai Romulo kapas. Sarkofagas primena paminklą, minėjimo vietą. Šaltiniai teigia, kad Romulą įnirtę senatoriai nužudė, sudraskė kūną, kita versija – kad jis dingo danguje, tapo dievybe“, – sako A. Russo.

Kaip teigia legenda, Romulas nužudė brolį Remą, nes nesutarė dėl būsimo miesto sienų. Įkūręs Amžinuoju vadinamą miestą valdė 40 metų. Jis taip pat įkūrė Romos Senatą ir tapo pavydo apimtų senatorių auka.

Kita versija, kad sykį, apžiūrinėdamas savo kariuomenę, Romulas paslaptingai dingo kilusios audros verpete.

Apie Romulą rašė Senovės Romos poetai Livijus, Ovidijus ir Plutarchas, esą išarta vaga jis nužymėjo kvadratą aplink Palatino kalvą – būsimo miesto sienas – ir uždraudė jas peržengti.

Prieš porą dešimtmečių kasinėjusi archeologų grupė aptiko ilgą, gilų plyšį, pažymėtą dideliais akmenimis ir nusprendė , kad tai gali būti neva Romulo išarta „šventoji vaga“.

Nors biografiją teršia brolio nužudymas, romiečiai Romulą gerbia kaip miesto įkūrėją. Jeigu tai nėra jo kapas, tai gali būti atminimo vieta, kur miestiečiai ateidavo pagerbti legendinio miesto įkūrėjo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi