Pasaulyje

2020.02.22 14:23

Aušvico muziejus pareikalavo „Amazon“ pašalinti nacių propagandos knygas

BNS 2020.02.22 14:23

Aušvico muziejus penktadienį paragino JAV elektroninės prekybos milžinės „Amazon“ savininką milijardierių Jeffą Bezosą pašalinti iš prekybos nacių laikotarpio antisemitines knygas vaikams.

„Neapykantą kurstančios antisemitinės nacių propagandos galima rasti ne tik @AmazonUK“, – savo oficialioje paskyroje tviteryje penktadienį parašė Aušvico memorialinis muziejus.

Muziejaus įraše, prie kurių buvo pridėta parduodamų knygų nuotraukų, sakoma: „Tokių autorių kaip Julius Streicheris knygų taip pat galima rasti svetainėse @amazon ir @AmazonDE. Tokios knygos turėtų būti nedelsiant pašalintos. | @JeffBezos @Amazon.“

Tarp šių knygų buvo antisemitinė knyga vaikams „Nuodingas grybas“ (vok. Der Giftpilz), kurią parašė nacių partijos narys J. Streicheris ir kuri pirmą kartą buvo išleista 1938 metais.

Knyga platformoje „Amazon“ siūloma originalia vokiečių kalba, taip pat anglų, prancūzų ir ispanų kalbomis, patvirtino naujienų agentūra AFP, atlikusi paiešką internete.

Praėjusiais metais Lietuva paragino „Amazon“ nutraukti prekių su sovietiniais simboliais pardavimą internetu, sakydama, kad kūjo ir pjautuvo ženklas žeidžia totalitarinio komunizmo aukas.

Per pastaruosius pusantrų metų „Amazon“ iš prekybos pašalino keletą kraštutinių dešiniųjų autorių knygų, tarp jų buvusio Kukluksklano lyderio Davido Duke'o ir Amerikos nacių partijos įkūrėjo George'o Lincolno Rockwello knygas, pranešė dienraštis „The New York Times“.

Kiek anksčiau šį mėnesį „The New York Times“ pranešė, kad „Amazon“ taip pat uždraudė kitas antisemitinio pobūdžio knygas.

Praėjusį mėnesį Holokaustą išgyvenę žmonės grįžo į Aušvico-Birkenau mirties stovyklą paminėti 75-ųjų išvadavimo metinių. Jie taip pat priminė apie abipus Atlanto vandenyno dažnėjančius antisemitinius išpuolius, kurių dalis baigėsi mirtimi.

Okupuotoje Lenkijoje nacių įrengta Aušvico mirties stovykla, veikusi 1940–1945 metais, priklausė daugybę žmonių pražudžiusiam ir visą Europą apėmusiam stovyklų tinklui, sukurtam įgyvendinant nacių diktatoriaus Adolfo Hitlerio genocido planą „Galutinis sprendimas“, nukreiptą prieš maždaug 10 milijonų Europos žydų.

Vokietijos naciai Aušvice nužudė daugiau nei 1,1 mln. žmonių; dauguma jų buvo žydai.