Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.22 13:43

Kazachstane sulaikyta iki 100 opozicijos protestuotojų

BNS 2020.02.22 13:43

Kazachstano policija šeštadienį sulaikė iki 100 aktyvistų, kai dvi opozicijos partijos paragino surengti antivyriausybinius protestus šioje naftos turtingoje Vidurinės Azijos šalyje.

Naujienų agentūros AFP korespondentas matė, kaip policija sulaikė apie 30 neįregistruotos Demokratų partijos aktyvistų, mėginusių surengti protestą didžiausiame Kazachstano mieste Almatoje.

Policija apsupo miesto aikštėje susirinkusius protestuotojus, o savivaldybės pareigūnai per megafonus ragino protestuotojus išsivaikščioti.

Protestuotojai šaukė „Laisvė Mamay [Mamajui]!“, turėdami omenyje iškilų Demokratų partijos aktyvistą ir režisierių Zhanbolatą Mamay, kuris buvo suimtas penktadienį ir nuteistas trimis dienomis arešto už raginimą surengti nesankcionuotą mitingą.

Ž. Mamay besilaukianti žmona žurnalistė Inga Imanbay buvo tarp aktyvistų, sulaikytų šeštadienį netoli aikštės. Vėliau moteris buvo paleista.

Liudininkai teigė, kad policija sulaikė iki 70 žmonių, traukusių link aikštės, kur opozicinė partija kvietė surengti protestą.

Vietos ir tarptautinės žmogaus teisių gynėjų grupės jau seniai kritikuoja autoritarinį Kazachstaną dėl įstatymų, varžančių demonstracijų organizavimą.

Ž. Mamajus penktadienį telefonu pranešė naujienų agentūrai AFP, kad „mažiausiai dešimt“ jo frakcijos narių kiek anksčiau šią savaitę buvo nuteisti penkių dienų laisvės suvaržymo bausmėmis – šia priemone, jo teigimu, siekiama užkirsti kelią Demokratų partijai surengti protestą.

Pats Ž. Mamajus buvo sulaikytas keliomis valandomis vėliau.

Kita partija – „Kazachstano demokratinis pasirinkimas“ – taip pat pranešė apie ketinimus šeštadienį surengti mitingą.

Uždrausta grupė

2018 metais Kazachstano teismas uždraudė partiją kaip ekstremistinę, o generalinis prokuroras penktadienį perspėjo žmones nedalyvauti jos organizuojamame proteste.

Prancūzijoje gyvenantis „Kazachstano demokratinio pasirinkimo“ lyderis Mukhtaras Ablyazovas padėkojo generaliniam prokurorui už „reklamą“ organizuojant protestą.

Buvęs energetikos ministras, bankininkas ir ilgametis Kazachstano režimo oponentas M. Ablyazovas, kuris pabėgo iš šalies 2009 metais, teigė, jog ekstremizmo draudimas yra tiesiog pretekstas susidoroti su partija.

Kazachstano prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas yra pažadėjęs reformuoti susirinkimų laisvę reglamentuojančius įstatymus, kai praėjusiais metais šiame poste pakeitė ilgametį prezidentą Nursultaną Nazarbaevą.

Visgi Kazachstano pilietinės grupės išreiškė nepasitenkinimą naujuoju įstatymo projektu, kuris, jų manymu, įvestų papildomų apribojimų.

Šiuo metu aktyvistai gali būti suimti, jei rengtų demonstracijas negavę valdžios leidimo, o tokie leidimai beveik niekada neišduodami rengti politinius protestus.

79 metų N. Nazarbaevas, tapęs Kazachstano prezidentu likus metams iki šalies oficialaus atsiskyrimo nuo Sovietų Sąjungos 1991 metais, tebelaikomas įtakingu politikos formuotoju 18 mln. gyventojų turinčioje valstybėje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi