Pasaulyje

2020.02.22 09:55

Afganistane prasidėjo savaitės trukmės paliaubos, stiprinančios taikos viltis

BNS 2020.02.22 09:55

Afganistane šeštadienį įsigaliojo savaitės trukmės paliaubos, Talibanui, JAV ir vietos pajėgoms sudarius susitarimą vengti smurto, galintį tapti svarbiu posūkio tašku ilgai besitęsiančiame konflikte.

Jeigu vadinamasis „smurto mažinimas“ išsilaikys, tai bus svarbus žingsnis link JAV karinio kontingento išvedimo po daugiau kaip 18 metų trukusių susirėmimų, bet Afganistanui jis žada neaiškią ateitį.

„Afganistaniečiai pavargę nuo karo“, – naujienų agentūrai AFP sakė aktyvistų organizacijos „Afganistano liaudies taikos judėjimas“ aukšto rango narys Bismillah Watandostas. Jis ragino piliečius rengti eitynes ir „reikalauti užbaigti šį tragišką karą“".

Daugelis afganistaniečių per „Facebook“ reiškė taikos viltis.

„Tai auksinė galimybė afganistaniečiams atnešti taiką“, – rašė Abu Mahmoodas.

Penktadienį JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo ir Talibanas savo pranešimuose nurodė sutikę sausio 29-ąją Dohoje pasirašyti taikos susitarimą, jeigu savaitę bus laikomasi dalinių paliaubų.

„Sėkmingai įgyvendinus šį susitarimą, JAV ir Talibano sutarties pasirašymas, kaip tikimasi, judės į priekį“, – rašo M. Pompeo. Jis pridūrė, kad „tuojau po to“ turėtų prasidėti Talibano ir Afganistano vyriausybės derybos.

Afganistano nacionalinio saugumo tarybos atstovas Javedas Faisalas ir Talibano šaltiniai sakė, kad JAV, talibai ir afganų saugumo pajėgos susitarė dėl „smurto mažinimo“.

JAV ilgiau kaip metus vedė derybas su Talibanu, siekdamos užsitikrinti susitarimą, leisiantį išvesti iš Afganistano tūkstančius amerikiečių karių mainais į talibų saugumo garantijas ir pažadą surengti derybas su Kabulo vyriausybe.

Smurto sumažinimas rodytų, kad Talibanas pajėgus valdyti savo pajėgas, taip pat pademonstruotų gerą valią prieš pasirašant sutartį, pagal kurią, kaip prognozuojama, Pentagonas įsipareigotų išvesti apie pusę iš šiuo metu Afganistane laikomo 12–13 tūkst. karių kontingento.

„Talibanas privalo pademonstruoti įsipareigojimą reikšmingai sumažinti smurtą“, – per „Twitter“ parašė JAV gynybos sekretorius Markas Esperis.

„Jeigu Talibanas atmestų taikos kelią, išliekame pasiruošę ginti save ir mūsų partnerius afganistaniečius“, – pridūrė jis.

Dalinės paliaubos taip pat gali suteikti atokvėpį civiliams, jau seniai kenčiantiems nuo šio kruvino karo. Jungtinių Tautų duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį Afganistane žuvo arba buvo sužeista daugiau kaip 100 tūkst. žmonių.

Vis tik buvo paskelbta nedaug detalių, kaip bus įgyvendinamos naujosios paliaubos.

Pietinėje Kandaharo provincijoje, vienoje pagrindinių Talibano tvirtovių, vienas kovotojas sakė AFP gavęs įsakymą sustabdyti operacijas.

Tačiau kitas talibų vadas sakė, kad jam tebuvo įsakyta susilaikyti nuo atakų prieš didelius miestus ir kelius.

Analitikai perspėja, kad bet kokiems mėginimams sumažinti kraujo liejimą kyla daug kliūčių ir kad tokie bandymai gali bet kada žlugti.

Dar blogiau, jog konflikto šalys gali pasinaudoti ramybės laikotarpiu, kad pergrupuotų savo pajėgas ir užsitikrintų karinį pranašumą.

Nuo JAV invazijos 2001 metais smurtas buvo sustabdytas tik vieną kartą – 2018 metais netikėtos trijų dienų paliaubos tarp Talibano ir Kabulo pajėgų buvo paskelbtos minint religinę šventę Id al Fitrą.

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani penktadienį sakė, kad saugumo pajėgos ateinančią savaitę išlaikys „aktyvų gynybos statusą“.

Talibanas savo pranešime nurodė, kad konflikto šalys „kurs tinkamą saugumo padėtį“ prieš pasirašant susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis.

Talibano politinio sparno atstovas Suhailas Shaheenas atskiroje „Twitter“ žinutėje parašė, kad pagal planuojamą susitarimą iš Afganistano bus išvestos „visos“ užsienio pajėgos.

Vis dėlto JAV nori bent jau kuriam laikui palikti Afganistane pajėgų, vykdysiančių kovos su terorizmu misiją ir kovosiančių su džihadistais – pavyzdžiui, grupuote „Islamo valstybė“.