Pasaulyje

2020.02.21 22:49

Karo Sirijoje grimasos: tėvai mąsto žaidimus, kurie padėtų vaikus nuraminti po sprogimų

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.21 22:49

Rusija nemato jokio proveržio dėl Sirijos – tik pažada tęsti dialogą. Ankara pradėjo savo karinę operaciją ir dabar kovotojų rankomis kariauja prieš Maskvos remiamas Sirijos režimo pajėgas, o Rusijos lėktuvai smogia Turkijos pozicijoms. Jungtinės Tautos perspėja dėl skerdynių, kai puolimas Idlibo provincijoje jau sukėlė 900 tūkstančių pabėgėlių bangą – iki šiol didžiausią kruviname kare.

Salwai Mohammed – ketveri. Ji labai bijojo sprogimų, todėl jos tėtis Abdullah Mohammedas sumanė žaidimą – kaskart, kai išgirsta sprogimą, jie turi juoktis. Jau du mėnesius juoktis tenka dažnai. Taip dažnai, kad mergaitė skiria pabūklo garsą nuo Rusijos lėktuvo.

„Anksčiau ar vėliau ji supras, kad šis garsas mirtinas“, – pasakoja tėtis.

Rusija nemini jokio proveržio dėl Sirijos – tik pažadą tęsti dialogą: Jungtinės Tautos perspėja dėl skerdynių

Taip vaikai gyvena Idlibe, Sirijos provincijoje prie Turkijos sienos. Turkija jų nebeįleidžia, o Sirijoje jau nebesaugu beveik niekur. Šeimos nakvoja pakelėse, nuo aršios žiemos ginasi degindamos drabužius ir šiukšles.

Pusė milijono vaikų – daugiau kaip pusė naujausios ir didžiausios pabėgėlių bangos po to, kai režimas su Rusijos pagalba bando užimti paskutinę dar neatkovotą provinciją.

„Maždaug 900 tūkstančių paliko namus Šiaurės Rytų Sirijoje nuo gruodžio 1-osios, tai pranoksta blogiausius planuotus skaičius. Prašome nedelsiant nutraukti ugnį, kad sustabdytume kančias, ir tai, kas, bijome, gali virsti skerdynėmis“, – teigia Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų tarnybos atstovas Jensas Laerke`as.

Turkija, kurios nesustabdė Rusijos žodžiai, pradėjo veikti. Jos remiami kovotojai, jos pabūklai puola režimo pajėgas, stumia iš miestų prie strateginio greitkelio.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyioas Erdoganas penktadienį skambino Rusijos prezidentui, kad apsispręstų, kaip elgsis toliau.

„Kol režimas nesustabdys tironijos, primetamos Idlibo žmonėms, apie mūsų pasitraukimą nėra nė kalbos. Tai vienintelis kelias paliaubų link. Ši tironija bus sustabdyta“, – sako Turkijos prezidentas.

Ligoninėms, mokykloms, kepykloms – po 120 smūgių per dieną. Ketvirtadienį, per Europos Sąjungos vadovų derybas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu paskambino V. Putinui.

„Negalime čia posėdžiauti tarsi nieko nevyktų už kelių tūkstančių kilometrų. Dabar, ir jau kelias savaites, vyksta viena iš baisiausių humanitarinių dramų. Noriu griežtai pasmerkti Asado režimo atakas prieš civilius Idlibo gyventojus“, – teigė E. Macronas.

Turkija prašo sąjungininkų paramos, net Amerikos oro gynybos raketų „Patriot“. Bet neatsižada plano įjungti su jomis nesuderinamą oro gynybos sistemą S-400, kurią nupirko iš Rusijos, nepaisydama perspėjimų.