Pasaulyje

2020.02.20 16:27

SOHR: Sirijos Idlibe per susirėmimus žuvo 27 kovotojai

atnaujinta 21.09
BNS, ELTA 2020.02.20 16:27

Sirijos sukilėliams ir juos remiančioms Turkijos pajėgoms ketvirtadienį susirėmus su Damasko režimo pajėgomis šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje žuvo 27 kovotojai, įskaitant du turkų karius, pranešė konfliktą stebinti nevyriausybinė organizacija.

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) nurodė, kad žuvo 11 režimo kovotojų, 14 sukilėlių ir du Turkijos kariai.

Gynybos ministerija Ankaroje anksčiau irgi pranešė apie dviejų turkų karių žūtį per aviacijos smūgį Idlibo regione.

SOHR pranešime sakoma, kad sirų sukilėliai, remiami Turkijos artilerijos ugnies, užėmė Nairabo gyvenvietę ir jos apylinkes tarp provincijos sostinės Idlibo ir režimo pajėgų kontroliuojamo svarbaus Sarakibo miesto.

Tačiau opozicijos pajėgos buvo priverstos atsitraukti po kelias valandas trukusių susirėmimų ir Rusijos bei režimo aviacijos smūgių.

SOHR pridūrė, kad Sirijos vyriausybės pajėgas Nairate taip pat atakavo džihadistų grupuotės „Hayat Tahrir al Sham“ kovotojai.

Be to, turkų pajėgų artilerija apšaudė Sarakibą – svarbų miestą prie greitkelio, jungiančio Damaską ir Alepą.

Tiek turkai, tiek Sirijos vyriausybė tvirtino per šią operaciją įveikusi priešininkus.

Sirijos vyriausybė ir ją remiančios pajėgos, padedant Rusijai, pastarosiomis savaitėmis vykdė niokojantį puolimą Idlibe, siekdamos užimti paskutinę didelę sukilėlių tvirtovę šalyje.

Šiame regione gyvena apie 3 mln. žmonių, bet daugelis jų dėl smurto buvo priversti pasitraukti kitur.

Režimas sugebėjo atkovoti dideles teritorijas Idlibo provincijos pietinėje dalyje ir kaimyninėje Alepo provincijoje.

Per kautynes nuo gruodžio taip pat buvo priversti pasitraukti beprecedentiškai daug – apie 900 tūkst. – žmonių, iš kurių pusę sudaro vaikai, rodo Jungtinių Tautų duomenys.

170 tūkst. žmonių gyvena lauke

Maždaug 170 000 iš 900 000 civilių, kurie dėl puolimo buvo priversti palikti savo namus Šiaurės vakarų Sirijoje, dabar gyvena atvirame ore, nurodė Jungtinės Tautos (JT).

JT duomenimis, nuo gruodžio pradžios dėl Rusijos remiamo Sirijos režimo puolimo Šiaurės vakarų Sirijoje 900 000 žmonių, daugiausiai moterims ir vaikams, teko palikti namus.

Tai didžiausio masto gyventojų persikėlimas per beveik devynerius metus trunkantį Sirijos pilietinį karą. Šių žmonių padėtį ypač apsunkina šalta žiema.

„Atšiaurios žiemos sąlygos dar labiau padidina šių pažeidžiamų žmonių, kurie pabėgo iš namų, siekdami išvengti smurto, kančias. Dauguma jų teko persikelti ne kartą per devynerius metus trunkantį konfliktą“, – skelbia JT.

Naujausiais JT humanitarinių reikalų koordinavimo biuro duomenimis, maždaug penktadalis visų naujai perkeltų asmenų miega lauke.

„Beveik 170 000 naujai perkeltų asmenų gyvena atvirame ore arba nebaigtuose statyti pastatuose“, – nurodo biuras.

Pasak JT, stovyklos, suteikiančios prieglobstį kai kuriems kitiems pabėgėliams, yra perpildytos ir daugybė šeimų statosi palapines teritorijose, kur nėra jokios galimybės naudotis pagrindinėmis paslaugomis, pavyzdžiui, išvietėmis.

JT generalinio sekretoriaus pavaduotojas humanitariniams reikalams ir neatidėliotinos pagalbos teikimo koordinatorius Markas Lowcockas jau anksčiau šią savaitę įspėjo, kad būtinos paliaubos, norint išvengti iki šiol per visą Sirijos pilietinį karą nematyto masto humanitarinės katastrofos. Tačiau per trečiadienio balsavimą JT Saugumo Taryboje Rusija blokavo rezoliuciją, reikalaujančią nutraukti ugnį Šiaurės vakarų Sirijoje.