Pasaulyje

2015.09.22 00:59

Popiežius Kuboje susitiko su komunistinės valdžios atstovais ir su tikinčiaisiais

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.22 00:59

Kuboje besilankantis popiežius Pranciškus susitiko su abiem broliais Castro, laikė mišias šimtams tūkstančių tikinčiųjų Havanos revoliucijos aikštėje bei katedroje. Skatindamas atleisti žmonėms, persekiojusiems tikėjimą, šventasis tėvas vis dėlto kritikavo priespaudos ideologiją, tačiau nesusitiko su komunistiniam režimui besipriešinančiais disidentais.  

Fidelis Castro  iš šventojo tėvo dovanų gavo knygą, parašytą vieno iš savo pirmųjų mokytojų, Tėvo Armando Jorentės, mokiusio mažąjį Castro Betliejaus Jėzuitų paruošiamojoje mokykloje, bet vėliau kartu su kitais Jėzuitais priversto bėgti iš Kubos, kai mokinys tapo komunistinės revoliucijos lyderiu.

Kubos televizijos technikai neįrašinėja garso, kad žiūrovai negirdėtų pokalbio detalių. Komunistinė valdžia vis dar laiko žodžio laisvę po valstybės saugumo aparatu, tačiau religiją tabu komunistiniame rojuje paskelbęs žmogus, dabar jau metų metus viešumoje pasirodo tik su kapitalizmo pasiekimu – Adidas treningu, o popiežiui dovanoja raštus pavadinimu „Fidelis ir religija“.

Katalikybė Kuboje niekada neišnyko ir gyveno keistoje simbiozėje su komunizmu, kaip Fidelio ir Jėzaus atvaizdai ant kai kurių kubiečių namų durų, kaip šventos mišios Havanos revoliucijos aikštėje ar susitikimas su dabartiniu prezidentu Rauliu Castro revoliucijos rūmuose.

Ir nors Havana skelbia apie šiltą susitikimą, kuriam nereikalingi vertėjai – tiek Castro, tiek Pranciškus yra ispanakalbiai, – „Žmonių popiežiumi“ vadinamam Švento Petro vietininkui žymiai nuoširdesnis susitikimas ne su religiją persekiojusiais, bet vėliau persimainiusiais Kubos lyderiais, bet su kubiečiais, išsaugojusiais religiją nepaisant draudimų.

Pasitinkamas tūkstančių Havanos gatvėse, popiežius atvyksta į aštuonioliktame amžiuje pastatytą Havanos katedrą, kur šventąjį tėvą pasitinka nuolatos besišypsantis Kubos kardinolas Chaimė Ortega, kažkada Pranciškaus bendražygis Lotynų Amerikos vyskupų taryboje, o pastaraisiais metais – nuolatinis derybininkas su Kubos valdžia dėl politinių kalinių laisvės, nors jis pats yra patyręs Castro darbo lagerio sunkumus septintajame dešimtmetyje. Tačiau ir jam, ir visiems kitiems tikintiesiems popiežius sako: „Broliai kunigai, broli vyskupe, nepavarkite atleisti. Būkite atlaidūs. Nepavarkite atleisti. Darykite taip, kaip darė Jėzus.“

Palikęs katedrą popiežius dar tropiniame karštyje kreipiasi į gausią Kubos jaunimo minią, skatindamas vilties ieškoti ateityje ir neišsibarstyti, laikytis kartu, o antradienį popiežius vyksta į Holguino miestą – katalikybės Karibų saloje lopšį ir brolių Castro gimtinę.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.