Pasaulyje

2020.02.20 01:51

Vokietijos policija atskleidė šaulio tapatybę, įtariamas kraštutinių dešiniųjų ekstremizmas

atnaujinta 13.20
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, ELTA2020.02.20 01:51

Vokietijoje, vakariniame Hanau mieste, šalia dviejų kaljano barų, aidėjo šūviai. Nušauta mažiausiai 11 žmonių, dar keli buvo sužeisti. Kaip skelbiama, įtariamasis užpuolikas rastas negyvas savo namuose. Tyrimą perėmė federaliniai prokurorai.

Atnaujinta 13.56 val.Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį pasmerkė neapykantos ir rasizmo „nuodus“ vokiečių visuomenėje po įtariamo dešiniojo sparno ekstremisto surengtų šaudynių Hanau kaljano bare ir kavinėje, pareikalavusių devynių gyvybių.

„Rasizmas yra nuodai, neapykanta yra nuodai; šie nuodai egzistuoja mūsų visuomenėje ir jau yra kaltintini dėl pernelyg daug nusikaltimų“, – žurnalistams pareiškė A. Merkel.

Atnaujinta 12.17 val. Vokietijos Heseno žemės vidaus reikalų ministras Peteris Beuthas patvirtino žiniasklaidos paskelbtą informaciją apie Hanau mieste siautėjusį šaulį. Tai yra 43 metų vokietis Tobias R. iš Hanau. Jis, taip pat jo 72 metų motina rasti negyvi jo bute. Vyras nušovė dar devynis žmones, taip pat yra sužeistųjų.

Spėjamas šaulys prieš tai policijai nebuvo žinomas. Pasak P. Beutho, Tobias R. užsiiminėjo sportiniu šaudymu ir legaliai turėjo ginklų. Jam buvo išduotas atitinkamas leidimas.

Vokietijos generalinė prokuratūra, P. Beutho teigimu, pradėjo tyrimą dėl teroro. Dabartiniais duomenimis, būta ksenofobiško motyvo, sakė jis.

Tobias R., saugumo šaltinių teigimu, prieš kelias dienas „Youtube“ kanale paskelbė vaizdo įrašą. Šiame įraše vyras sklandžiai angliškai kalba apie „asmeninę žinutę visiems amerikiečiams“. Įrašas darytas privačiame bute.

Vyras įraše kalba, kad JAV egzistuoja požeminiai kariniai objektai, kuriuose kankinami ir žudomi vaikai. Ten esą taip pat garbinamas velnias. JAV piliečiai turi pabusti ir „dabar kovoti“ su šia padėtimi. Nuorodų į būsimas žudynes Vokietijoje įraše nėra.

Atnaujinta 10.16 val. Vokietijos federaliniai prokurorai ketvirtadienį pareiškė perimantys tyrimą dėl išvakarėse devynių gyvybių pareikalavusių šaudynių dviejuose Hanau miesto kaljano baruose.

Federaliniai prokurorai tyrimą perima vokiečių žiniasklaidai paskelbus, kad vienas su įtariamuoju siejamas vaizdo įrašas sufleruoja, jog jis galėjo turėti kraštutinių dešiniųjų motyvą.

Sunkius nusikaltimus tirianti Karlsrūhės federalinė prokuratūra pranešė planuojanti surengti spaudos konferenciją vėliau ketvirtadienį.

Atnaujinta 07.34 val. „The Guardian“ praneša apie padidėjusį nužudytų skaičių. Dabar skelbiama apie 11 žuvusiųjų, įskaitant įtariamą šaulį.

Atnaujinta 07.27 val. „Galimas kaltininkas buvo rastas negyvas savo namuose Hanau. Policijos specialiosios pajėgos ten rado dar vieną kūną. Tyrimas tęsiamas. Šiuo metu nėra jokių ženklų, kad yra kitų kaltininkų“, – tviteryje parašė centrinės Heseno žemės policija.

Atnaujinta 06.48 val. Kaip skelbia vietos policija, įtariamasis užpuolikas rastas negyvas namuose. Policija jį aptiko 5.30 val. vietos laiku, skelbia BBC. Kaip praneša DW.com, šalia įtariamojo rastas ir kitas kūnas.

Išpuolio motyvai nežinomi, įtariamieji nenustatyti, taip pat neaišku, kiek jų gali būti.

Vokietijos policija patvirtino ieškanti tamsios spalvos automobilio, o žiniasklaida pranešė, jog buvo sulaikytas vienas vyras, nors kaip jis susijęs su incidentu – nenurodoma.

Kiek vėliau pasirodė pranešimų, jog viename Hanau bute rasti du kūnai. Vokietijos žiniasklaida rašo, kad vienas iš jų gali būti įtariamasis. Neaišku, kokiomis aplinkybėmis šie žmonės mirė.

Policijai apie šūvius pranešta trečiadienį vakare apie 22 val. vietos laiku. Šaudyta dviejose vietose: iš pradžių miesto centre, kiek vėliau – atokesniame rajone. Abiem atvejais taikiniu pasirinkti kaljano barai. Tokios vietos populiarios tarp Vokietijoje gyvenančių turkų ir kurdų, tačiau kol kas nėra patvirtinimų, jog ši dviguba ataka būtų nukreipta prieš kokią nors tautinę grupę.

Sužeistųjų skaičius išlieka nežinomas, nors iš pradžių skelbta, jog buvo sužeisti 5 žmonės, o kai kurie esą sunkiai.

Hanau mieste vyksta plataus masto paieškos operacija, gatvėse patruliuoja automatais ginkluoti pareigūnai, pakelti policijos sraigtasparniai.

Kaip pranešama, šaulys paspaudė skambutį prie įėjimo ir ėmė šaudyti į kaljano bare „Arena Bar“ esančius žmones. Žuvo penki kurdų kilmės žmonės, tarp jų viena moteris, skelbia leidinys „Bild“.

„Aukos buvo žmonės, kuriuos pažinojome daugybę metų, – kalbėjo vieno iš užpultų barų vadovo sūnus, kurį cituoja naujienų agentūra DPA. – Visi šokiruoti.“

Pasak vyro, kurio šaudynių metu bare nebuvo, tarp nužudytųjų yra du darbuotojai.

Hanau miestas yra Heseno žemėje, maždaug už 25-ių kilometrų nuo Frankfurto. Jame gyvena apie 100-ą tūkstančių žmonių.

Vokietijoje masinės šaudynės pasitaiko gana retai, tačiau pastaraisiais metais būta incidentų siejamų su terorizmu. Praėjusį penktadienį Berlyne nušautas žmogus, dar keli sužeisti. Nusikaltimas, kurio motyvai išlieka neaiškūs, įvyko šalia Tempodromo pramogų salės, kur buvo rodoma turkų komedija.

ES vadovai labai sukrėsti

Europos Sąjungos vadovai ketvirtadienį reiškė šoką ir liūdesį po šaudynių dviejuose baruose Vokietijoje, per kurias žuvo devyni žmonės.

„Mane labai sukrėtė tragedija, įvykusi praėjusį vakarą Hanau [mieste]. Galvoju apie aukų šeimas ir draugus, kuriems noriu pareikšti nuoširdžiausią užuojautą. Šiandien gedime drauge su jumis“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, buvusi Vokietijos ministrė.

Panašiai tviteryje rašė ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis bei Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli.

„Beprasmė žmonių gyvybių netektis yra tragedija – nesvarbu, kur tai įvyksta. Po šios siaubingos atakos galvojame apie žmones Hanau. Nuoširdžiai užjaučiame aukų giminaičius ir draugus“, – sakė Ch. Michelis.

D. Sassoli tviterio žinutėje sakoma: „Šokiruotas ir labai nuliūdęs dėl šaudynių siaubo Vokietijos Hanau mieste. Galvojame apie aukas ir jų artimuosius. Vieningai stojame prieš bet kokias neapykantos ir smurto formas.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.