Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.19 10:51

Britanija griežtins migraciją – jokių vizų nekvalifikuotiems darbuotojams

ELTA 2020.02.19 10:51

Sausio 31-ąją iš ES pasitraukusi Jungtinė Karalystė (JK) pristatė naują taškais paremtą imigracijos sistemą, pagal kurią nutraukiamas laisvas žmonių judėjimas, o pirmenybė teikiama aukštesnės kvalifikacijos darbuotojams.

Ši sistema pakeist ankstesnes imigracijos taisykles, kurių JK laikėsi kaip Europos Sąjungos narė.

Po 47 metų narystės JK išstojo iš ES sausio 31 d., Bendrijos įstatymų šalis galės nebesilaikyti, kai gruodį baigsis pereinamasis laikotarpis po „Brexito“.

„Nutraukiame laisvą judėjimą, atsiimame savo sienų kontrolę ir įgyvendiname žmonių norus“, – vėlyvą antradienio vakarą pareiškė JK vidaus reikalų sekretorė Priti Patel.

JK sienų kontrolė buvo vienas iš klausimų, privertęs rinkėjus palaikyti išstojimą iš ES 2016 m. „Brexito“ referendume.

Gruodį vykusiuose parlamento rinkimuose nugalėjo premjero Boriso Johnsono konservatoriai, todėl planas turėtų sulaukti palaikymo parlamente.

Vyriausybė siūlo, kad kiekvienas dirbti Jungtinėje Karalystėje norintis užsienietis surinktų 70 taškų, kad jo prašymas suteikti leidimą dirbti šalyje būtų svarstomas. Įvairūs imigrantų sugebėjimai ir įgūdžiai suteiktų skirtingą skaičių taškų.

Iš viso 20 taškų darbo imigrantai gali surinkti už jiems mokamą darbo užmokestį. 20 taškų gaus tie žmonės, kurių darbo užmokestis sieks mažiausiai 25 600 svarų sterlingų per metus. Gaunantys minimalų atlyginimą (20 480 svarų per metus) surinks 0 taškų šioje kategorijoje.

Taip pat 20 taškų imigrantai galės surinkti už „tinkamą kvalifikacijos lygį“, o dar 20 – už anglų kalbos mokėjimą „reikalaujamu lygiu“.

Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje leidimą norinčių gauti kvalifikuotų darbo migrantų atlyginimas turi viršyti 30 000 svarų per metus.

Atvykstantieji dirbti taip pat galės surinkti 20 taškų už kvalifikacijas, kurių JK darbo rinkoje trūksta, ir 10 arba 20 taškų už įvairių sričių mokslų daktaro laipsnį.

„Pareiškėjai galės „mainyti“ įvairius parametrus, kaip specifinis darbo pasiūlymas ir kvalifikacijos,“ ir gauti leidimą dirbti šalyje net ir tuo atveju, jei siūlomas atlyginimas nėra pakankamai didelis, teigiama vyriausybės siūlomame projekte.

Tiesa, naujoji imigracijos sistema netaikoma daugiau nei 3,2 mln. ES piliečių, kurie pateikė prašymus leisti pasilikti Jungtinėje Karalystėje.

„Dviejų lygių darbo jėga“

Pagrindinė opozicinė Leiboristų partija kritikavo siūlymus ir tvirtino, kad kai kurių darbo rinkos sektorių priklausomybė nuo užsieniečių darbininkų privers vyriausybę daryti daugybę išimčių.

„Tai yra atlyginimo slenksčio sistema, kuriai reikės tiek daug išimčių – Nacionaliniam sveikatos biurui, socialinei rūpybai, daugeliui privataus sektoriaus dalių – kad ji bus bereikšmė“, – tvirtino leiboristų atstovė spaudai vidaus reikalų klausimais Diane Abbott.

„Jei bus išduodamos trumpalaikės vizos, į šalį atvyks tik patys beviltiškiausi darbininkai, todėl turėsime dviejų lygių darbo jėgą“, – teigė D. Abbott.

Opozicinės Liberalų demokratų partijos atstovė Christine Jardine tikino, kad ši vyriausybės siūloma imigracijos sistema yra „paremta ksenofobija, o ne socialiniais ir ekonominiais mūsų šalies poreikiais“.

„Jau dabar daugeliui įmonių nepavyksta rasti trūkstamų darbuotojų. Dabar toriai nori uždrausti iš užsienio samdyti visus darbuotojus, išskyrus geriausiai apmokamus“, – teigė Ch. Jardine.

Ji taip pat įspėjo, kad 10 mėnesių yra nepakankamas laikotarpis verslui pasiruošti pokyčiams, kurie gali sukelti „chaosą ir nesusipratimus“.

JK slaugos darbuotojų asociacija sukritikavo siūlymus ir pareiškė, kad prastai apmokamų darbuotojų atžvilgiu sistema yra neatsakinga.

„Nutraukus perspektyvių slaugos darbuotojų prieigą prie darbo rinkos, dar daugiau žmonių turės be reikalo laukti ligoninėse ar gyventi prie priežiūros“, – sakoma asociacijos pranešime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi