Pasaulyje

2020.02.19 10:55

Vašingtonas propaganda laiko valstybinę Kinijos žiniasklaidą ir jai sugriežtino taisykles

atnaujinta 11.07
BNS, LRT.lt, ELTA 2020.02.19 10:55

Pekinas trečiadienį užsipuolė Vašingtono sprendimą sugriežtinti taisykles Kinijos valstybinėms žiniasklaidos organizacijoms Jungtinėse Valstijose ir priskirti jas užsienio misijų kategorijai.

Aukšto rango JAV Valstybės sekretoriato pareigūnas CNN sakė, kad sugriežtintos taisyklės bus taikomos „Xinhua“ agentūrai, Kinijos valstybinei televizijai CGTN, Tarptautiniam Kinijos radijui, Kinijos dienraščiui ir Liaudies dienraščiui. Jie bus laikomi „užsienio misijomis“ ir Pekino valdžios atstovais.

To imtasi dėl to, kad šios žiniasklaidos priemonės priklauso Kinijos valdžiai ir yra jos kontroliuojamos.

„Jos yra Kinijos Liaudies Respublikos propagandos mašinos dalis ir siuntinys. Faktas tas, kad kiekvienas iš šių darinių 100-u procentų dirba Kinijos valdžiai ir Kinijos komunistų partijai“, – CNN sakė pareigūnas.

Pasak Pekino, tai yra „neprotinga ir nepriimtina“.

„Jungtinės Valstijos visuomet reklamuodavo spaudos laisvę, bet kišasi į normalų Kinijos žiniasklaidos veikimą Jungtinėse Valstijose ir jam trukdo“, – per eilinę spaudos konferenciją sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Geng Shuangas.

Jis perspėjo: „Pasiliekame teisę toliau reaguoti į šį reikalą.“

Šiais metais JAV numatomi prezidento rinkimai. Valdžios pareigūnai nerimauja dėl užsienio žiniasklaidos organizacijų įtakos viešajai nuomonei.

Baiminamasi, kad Pekinas tiesiogiai kontroliuoja valstybinėse žiniasklaidos priemonėse dirbančius Kinijos žurnalistus, o JAV jie dirba tam, kad įgyvendintų Kinijos valdžios darbotvarkę.

Pasak Valstybės departamento, kiekviena į „užsienio misijų“ sąrašą įtraukta žiniasklaidos priemonė privalės registruoti bet kokį jai priklausantį ar nuomojamą nekilnojamąjį turtą JAV, gauti leidimą įgyti daugiau nuosavybės, taip pat atskleisti visų JAV dirbančių savo darbuotojų, tarp jų ir JAV piliečių, tapatybes.

Žurnalistams galios panašūs reikalavimai kaip ir diplomatams bei oficialiems užsienio valstybių subjektams, veikiantiems JAV, nors įtraukimas į šį sąrašą žiniasklaidos organizacijoms ir jų darbuotojams nesuteikia jokio diplomatinio statuso.