Pasaulyje

2020.02.18 09:09

Prezidentūra sako, kad tikisi pokyčių ES derybose su Makedonija ir Albanija

Dainora Karklytė, ELTA 2020.02.18 09:09

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja, Užsienio politikos grupės vadovė Asta Skaisgirytė sako, kad kovo mėnesį tikimasi teigiamo poslinkio kalbant apie derybų pradžią su Šiaurės Makedonija ir Albanija dėl stojimo į ES.

Kartu A. Skaisgirytė pabrėžia, kad G. Nausėda palaiko ES plėtros idėją su tomis šalimis, kurios atitinka nustatytus kriterijus.

„Prie šito klausimo Europos vadovai sugrįš kovo mėnesį ir mes tikimės teigiamo poslinkio, kadangi prezidentas labai aiškiai pasisakė, kad jis yra už atvirumą ES plėtrai toms šalims, kurios atitinka mūsų pačių nustatytus ES plėtros kriterijus“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė A. Skaisgirytė.

Jos teigimu, šalies vadovas, praėjusią savaitę viešėdamas Miunchene, kur susitiko su Šiaurės Makedonijos prezidentu Stevo Pendarovskiu, pasidalijo Lietuvos stojimo į ES patirtimi.

„Su Šiaurės Makedonijos prezidentu buvo tokia kalba, jis iš esmės labai daug klausinėjo, kaip Lietuvoje tas stojimas atrodė. Mes gi stojimo procesą pradėjome prieš daugiau nei 15 metų ir prisiminkime Lietuvą tada – reta Vyriausybė išdirbdavo ilgiau nei keletą metų ir taip pat esame turėję priešlaikinių rinkimų situacijų, tai galėjome pasidalinti prisiminimais ir savo patirtimi“, – kalbėjo A. Skaisgirytė.

„Buvimas ES tikrai įneša stabilumo. (...) Tai šaliai tikrai taip, o visa ES veikia kaip toks stabilizuojantis veiksnys – jeigu pas jus bus blogai, tai reiškia, kad visiems bus blogai. Tai toks disciplinuojantis, sakyčiau, reikalas“, – pridūrė ji.

Po šalies pavadinimo keitimo Šiaurės Makedonija buvo pakviesta prisijungti prie NATO, tačiau Prancūzija vetavo derybų dėl narystės ES pradžią, primena ELTA.

Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas yra sakęs, kad pagrindinė Prancūzijos sąlyga, norint pradėti derybas su Šiaurės Makedonija ir Albanija, yra nuodugni stojimo proceso peržiūra, esą dabartinis variantas yra „per daug biurokratinis ir techniškas“.

Tuo tarpu G. Nausėda yra tvirtinęs, kad visiškai pritaria, jog Šiaurės Makedonija yra pasirengusi pradėti derybas dėl narystės ES.

„Vakarų Balkanų valstybių integracija į Europos Sąjungą ir NATO yra geopolitinės svarbos žingsnis, prisidėsiantis prie visos Europos valstybių stabilumo ir saugumo regione sustiprinimo“, – lankydamasis Miuncheno saugumo konferencijoje sakė prezidentas.