Pasaulyje

2020.02.18 08:45

Ukrainos užsienio reikalų ministras kritikuoja Miunchene pasiūlytą saugumo planą

BNS 2020.02.18 08:45

Prieš Miuncheno saugumo konferenciją paskelbtame dokumente „12 žingsnių dėl saugumo Ukrainoje ir euroatlantiniame regione stiprinimo“ neatsižvelgiama į tarptautinę teisę, pagal kurią Rusijos reikalaujama pasitraukti iš Ukrainos teritorijos, pareiškė ukrainiečių užsienio reikalų ministras Vadymas Prystaika.

„Pastangų, taip pat ir Ukrainos, dėka [„12 žingsnių“ planas] buvo pašalintas, paskui jis sugrįžo į vokiškąją versiją ir panašiai, būtent tam, kad kuo daugiau žmonių būtų supažindinta su šiuo „intelektualiniu produktu“. Mes tikrai galvojame, kad šiuo „produktu“ neatsižvelgiama į daug ką, kas yra tikrovėje. Juo neatsižvelgiama į tą plėtotę, kuri įmanoma, kaip save mato Ukraina. Tikrai neatsižvelgiama į tarptautinę teisę, kuri reikalauja Rusijos paprasčiausiai palikti Ukrainos teritoriją“, – per Ukrainos televizijos ICTV laidą „Svoboda slova“ sakė V. Prystaika.

Be to, ministras pakomentavo paskutinį dokumento punktą, kuriame sakoma, kad Ukraina turi pradėti savo tapatybės paieškas.

„Labai ačiū. Mes, esu tikras, išsiaiškinsime, reikia mums tai daryti, ar ne“, – pažymėjo jis.

Kaip pranešta, Europos, Rusijos ir Ukrainos ekspertų grupė parengė pasiūlymus dėl Ukrainos ir Rusijos konflikto išsprendimo – „12 žingsnių dėl saugumo Ukrainoje ir euroatlantiniame regione stiprinimo“.

Miuncheno saugumo konferencijos interneto svetainėje paskelbtas dokumentas buvo parengtas dalyvaujant konferencijos organizatoriui Wolfgangui Ischingeriui, strateginių studijų centro „European Leadership Network“ (ELN) ekspertams, strateginių studijų centrui „Rusijos tarptautinių reikalų taryba“ (RSMD) ir ne pelno organizacijai „Nuclear Threat Initiative“.

JAV diplomatų ir ekspertų grupė kritikavo šiuos pasiūlymus ir pažymėjo, kad kai kurie jų primena Rusijos keliamas idėjas. Ukrainos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad dokumento tezės neatitinka Kijevo oficialios pozicijos.

Vėliau ataskaitos tekstas buvo pašalintas iš Miuncheno saugumo konferencijos interneto svetainės, bet po kurio laiko vėl ten pasirodė.