Pasaulyje

2015.09.19 20:45

Tremtiniams atminti – paminklas Tomske

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.19 20:45

Tomsko tardymo kalėjime buvo nukankinta tūkstančiai žmonių. Stalino režimo aukoms atminti šalia jo esančiame parke pastatyti lenkų, latvių, estų paminklai. Svarstoma šalia jų pastatyti paminklą ir lietuvių tremtiniams atminti. 

Prie tardymo kalėjimo esantis parkas 1989-aisiais pavadintas atminties parku neatsitiktinai – po juo esančiu  požeminiu tuneliu suimtieji buvo vedami sušaudyti ir čia pat užkasami. Dabar jų palaikai perlaidoti. 

„Lietuviams paminklo čia nėra. Kai kurie archyviniai duomenys rodo, kad, kada NKVD registruodavo srities tremtinius, lietuviai sudarydavo iki 11–12 proc.visų tremtinių, todėl čia paminklas yra būtinas“, – sakė kunigas, projekto vadovas dr. Rimantas Gudelis. 

Pasak muziejaus direktoriaus, Tomsko srities administracija jau yra gavusi prašymą iš Lietuvos skirti vietą lietuvių paminklui statyti. 

„Svarbiausia – kad šis paminklas neišsiskirtų iš kitų čia stovinčių paminklų ir kartu būtų meno kūrinys“, – sakė Politinių represijų istorijos „NKVD tardymo kalėjimas“ direktorius Vasilij Chanevič.

Už Lietuvos valstybės lėšas Tomsko srityje jau yra pastatytas kryžius, tvarkomos kapinės ir svarstoma, koks paminklas turėtų iškilti šalia tardymo  muziejaus. 

„Nereikėtų daryti eilinių tradicinių antkapinių paminklų. tokių, kokie čia jau yra pastatyti kitų šalių. Manyčiau, kad visai tiktų toks lietuviškas akcentas iš stipraus medžio, gal iš jų vietinio maumedžio, listvinicos. Tiesiog padaryti stiprų koplytėlės ar kryžiaus siluetą, į kurį įkalti tą patį mūsų atpažįstamą rūpintojėlį“,– apie būsimą paminklą mąstė medžio skulptorius Adolfas Teresius. 

Muziejaus direktorius sako laukiantis paminklo eskizų ir patvirtinimo, kad jis bus pastatytas lietuvos lėšomis. Planuojama, kad  paminklas turėtų būti pastatytas kitą vasarą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt