Pasaulyje

2020.02.15 17:00

Macronas nusiteikęs optimistiškai derybų dėl Šiaurės Makedonijos ir Albanijos narystės ES klausimu

ELTA 2020.02.15 17:00

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas šeštadienį pareiškė, kad yra pasirengęs pradėti derybas dėl Albanijos ir Šiaurės Makedonijos narystės ES, jei rezultatai ataskaitoje patvirtintų, jog valstybės pasiekė pakankamai pažangos, vykdydamos reformas.

Spalį abi šias Balkanų šalis papiktino Prancūzijos veto, sprendžiant derybų dėl narystės bloke pradžios klausimą. E. Macronas tąkart primygtinai reikalavo sugriežtinti stojimo į ES reikalavimus.

Šeštadienį Prancūzijos prezidentas sakė esąs pasirengęs žengti į priekį, jei peržiūros kitą mėnesį metu Europos Komisija (EK) patvirtintų šalis padarius pažangą.

„Jei rezultatai bus teigiami ir šalys užtikrins pasitikėjimą, būsime pasirengę pradėti derybas“, – Miuncheno saugumo konferencijos metu sakė E. Macronas.

Nemažai ES valstybių narių sunerimo po to, kai Albanija ir Šiaurės Makedonija, nepaisant abiejų šalių priimtų reformų ir kovos su korupcija, buvo priverstos priimti Prancūzijos „ne“.

Siekdama nutraukti konfliktą su Graikija, Šiaurės Makedonija netgi pakeitė valstybės pavadinimą – buvo pridėtas žodis Šiaurės.

Tačiau E. Macronas tvirtino, kad Prancūzija nėra vienintelė šių šalių viltis žlugdanti valstybė.

„Prieš derybų su Šiaurės Makedonija ir Albanija pradžią buvo nusiteikusios dar kelios valstybės“, – kaltinimus dėl nesąžiningo „prancūziško veto“ atmetė prezidentas.

Reaguodama į Prancūzijos prašymą pertvarkyti stojimo į ES reikalavimus prieš svarstant naujų narių galimybes, EK pasiūlė griežtesnį ir politiškesnį priėmimo procesą.

Pagal naująjį EK pasiūlymą, visų pirma būtų klausiama, ar šalyse pretendentėse yra vykdomos „esminės reformos“, taip pat, jau pradėjus derybas, bloko atstovai tam tikrais atvejais turėtų galimybę jas sustabdyti arba visiškai nutraukti.

E. Macronas yra sakęs, kad pagrindinė Prancūzijos sąlyga, norint pradėti derybas su Šiaurės Makedonija ir Albanija, yra nuodugni stojimo proceso peržiūra, esą dabartinis variantas yra „per daug biurokratinis ir techniškas“.

„Būtų gerai turėti galimybę (narystės klausimą) spręsti greičiau, tų šalių, kurios aiškiai daro pažangą, atveju, – sakė E. Macronas. – Taip privalome turėti galimybę žengti žingsnį atgal, jei kas kas nors neveikia“.