Pasaulyje

2015.09.19 12:36

Japonijos parlamentas patvirtino kontroversiškus saugumo įstatymus

BNS2015.09.19 12:36

Japonijos parlamentas anksti šeštadienį patvirtino prieštaringai vertinamus įstatymus, pagal kuriuos šalies kariai gali būti išsiųsti kautis į užsienį pirmąkart per pastaruosius 70 metų.

Įstatymų leidėjai patvirtino teisės aktus, sušvelninančius griežtą šalies ginkluotųjų pajėgų kontrolę, nors tūkstančiai žmonių prie parlamento rūmų demonstravo savo nepritarimą, baimindamiesi, kad tai gali iš esmės pakeisti savo pacifizmu besididžiuojančios šalies politiką.

Aukštųjų parlamento rūmų pirmininkas Masaaki Yamazaki sakė, kad tie įstatymai buvo priimti 148 balsais prieš 90.

Dėl pakeitimų, leidžiančių Japonijos kariams kautis ginant šalies sąjungininkus, dešimtys tūkstančių žmonių, atstovaujančių visiems visuomenės sluoksniams, beveik kasdien eidavo į gatves protestuoti, demonstruodami reto masto viešą pasipiktinimą.

Prie parlamento susirinkę daugiau negu 10 tūkst. protestuotojų, sužinoję apie priimtą sprendimą, garsiai skandavo: „Apsaugokit konstituciją.“

„Skleiskit taiką, o ne karą“, – raginta viename plakate.

„Esu pasiruošusi likti čia visą naktį. Vyriausybė negali ignoruoti tokios demonstracijos, – sakė 60 metų ūkininkė Yukiko Ogawa. – Itin svarbu, kad mūsų nuomonė būtų žinoma, kad mes būtume čia.“

49 metų Seiji Kawabe žadėjo, kad šis judėjimas toliau gyvuos, sakydamas: „Mums jau pakanka stichinių nelaimių – taifūnų, žemės drebėjimų... Mums nereikia jokių žmogaus sukurtų katastrofų.“

Organizatoriai sakė, kad į demonstraciją penktadienio vakarą susirinko per 40 tūkst. žmonių, o pagal policijos vertinimus demonstrantų buvo apie 11 000.

Nacionalistinių pažiūrų premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė) sakė, kad šiais pokyčiais normalizuojama Japonijos karinė politika, iki šiol apsiribojusi tik savigynos pastangomis ir dalyvavimu pagalbos misijose pagal pacifistinę konstituciją, kuri buvo priimta JAV reikalavimu po Antrojo pasaulinio karo.

Sh. Abe ir jo šalininkai sako, kad naujieji įstatymai yra būtini dėl grėsmių, kylančių iš vis karingiau nusiteikusios Kinijos ir nestabilios Šiaurės Korėjos.

Oponentais argumentuoja, kad šie įstatymų pakeitimai kertasi tiek su konstitucija, tiek su visuomenės nusistatymų ir kad dėl jų Japonija gali būti įtraukta į Amerikos karus tolimose šalyse.

Kalbėdamas po balsavimu Sh. Abe pabrėžė, kad pokyčiai „būtini žmonių gyvybėms ir taikiam gyvenimo būdui apsaugoti“.

„Tuo siekiama išvengti karų“, – jis sakė žurnalistams.

Šis sprendimas buvo priimtas po kelias dienas trukusių emocingų debatų ir opozicijos vilkinimo taktikos, o ketvirtadienį parlamente įsiplieskė grumtynės, kai politikai mėgino fiziškai neleisti komitetui patvirtinti tų įstatymų.

Tačiau nenumatoma, kad priėmus šiuos pakeitimus Japonijos pajėgos galėtų būti greitai pasiųstos į karo zonas. Be to, naujuosius teisės aktus dar turės apsvarstyti aukščiausiasis teismas, kuris potencialiai gali juos atmesti.

Neįstengęs užsitikrinti palaikymo, kad būtų pakeisti konstitucijos skyriai, nustatantys pacifistinę politiką, Sh. Abe pasirinko naujai interpretuoti pagrindinį įstatymą, kad suteiktų pagrindą naujiems teisės aktams, ignoruodamas teisės ekspertų perspėjimus, kad toks sprendimas prieštarautų konstitucijai.

Vašingtonas palaiko šiuos pokyčius, bet Tokijo regioninės varžovės Kinija ir Pietų Korėja reiškė susirūpinimą dėl bet kokių papildomų galių suteikimo Japonijos kariuomenei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.