Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.15 09:15

Miuncheno konferencijoje Kosovas ir Serbija pasirašė susitarimus dėl kelių ir geležinkelių

BNS 2020.02.15 09:15

Serbija ir Kosovas tarpininkaujant JAV penktadienį pasirašė susitarimus dėl geležinkelių ir greitkelių jungčių atkūrimo.

Susitarimai buvo pasirašyti per tarptautinę saugumo konferenciją Vokietijos Miuncheno mieste, sakė JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiuntinys derybose Richardas Grenellas.

„Šiandienos istoriniai susitarimai plėtoti geležinkelių ir greitkelių jungtis tarp Belgrado ir Prištinos palengvins žmonių ir prekių judėjimą tarp Serbijos ir Kosovo“, – naujienų agentūrai AP sakė R. Grenellas Miuncheno saugumo konferencijoje.

Praeitą mėnesį Serbija ir Kosovas pasirašė susitarimą po 21 metų pertraukos atnaujinti tiesioginius skrydžius tarp abiejų sostinių. Susitarimų detalės kol kas neaiškios.

R. Grenellas ir abiejų šalių lyderiai dalyvavo pasirašymo ceremonijoje.

„Džiaugiuosi šiandien matydamas pažangą ir Serbijos vardu labai dėkoju prezidentui Trumpui ir Richardui Grenellui, nes jaučiame, kad dėl to ateitis bus geresnė ir užtikrinsime taiką būsimiems dešimtmečiams“, – sakė Serbijos prezidentas Aleksandas Vučičius.

„Dar vienas labai svarbus etapas! – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Kosovo prezidentas Hashimas Thaci – Didelis žingsnis galutinio taikos susitarimo link.“

Tačiau Kosovo naujasis premjeras Albinas Kurti skundėsi, kad susitarimus pasirašę pareigūnai yra iš senojo ministrų kabineto, negavę naujosios vyriausybės įgaliojimų.

Jo biuro pareiškime sakoma, kad trūko skaidrumo ir pagarbos šalies įstatymams bei suverenumui.

Serbija nepripažįsta Kosovo 2008 metais paskelbtos nepriklausomybės, nors šią buvusią jos provinciją pripažįsta maždaug 100 valstybių, įskaitant JAV ir daugumą Europos Sąjungos narių.

Serbijos brutalus įsikišimas prieš nepriklausomybės siekusios Kosovo albanus 1998–1999 metais privertė NATO įsikišti ir sustabdyti konfliktą. Nuo to laiko tarp abiejų šalių tvyro įtampa.

Laiške, kurį Kosovo nepriklausomybės 12-ųjų metinių proga nusiuntė H. Thaci, D. Trumpas ragino Kosovą ir Serbiją sutelkti dėmesį į ryšių normalizavimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi