Pasaulyje

2020.02.15 08:45

Prancūzijoje nustatytas pirmas Europoje mirties nuo koronaviruso atvejis

atnaujinta 14.32
BNS, LRT.lt 2020.02.15 08:45

Prancūzijoje nustatytas pirmas Europoje mirties nuo koronaviruso atvejis, praneša „Deutsche Welle“.

Prancūzijos sveikatos ministrė Agnès Buzyn patvirtino, kad nuo COVID-19 viruso Prancūzijoje mirė turistas iš Kinijos, rašo „Sky News“.

Tai buvo 80-ies metų vyras iš Kinijos, Hubėjaus provincijos, teigia BBC.

Jis atvyko į Prancūziją sausio 16 dieną ir buvo laikomas karantine ligoninėje nuo sausio 25 dienos, žiniasklaidai patvirtino ministrė.

Kol kas iš viso tik trys mirtys yra užfiksuotos už Azijos ribų – Honkonge, Filipinuose bei Japonijoje, primena BBC.

„Vakar vakare buvau informuota apie 80 metų paciento, kuris ligoninėje gulėjo nuo sausio 25-osios, mirtį“, – sakė A. Buzyn.

Ministrė pridūrė, kad paciento, kuris buvo griežtai izoliuotas, būklė po kelių kritinių dienų „sparčiai blogėjo“.

Jo duktė taip pat buvo paguldyta į ligoninę, bet turėtų pasveikti, sakė pareigūnai.

Kinija dėl epidemijos dezinfekuoja ir izoliuoja naudotus banknotus

Kinija, bandydama stabdyti daugiau kaip 1,5 tūkst. gyvybių nusinešusio viruso plitimą, dezinfekuoja ir izoliuoja naudotus banknotus, šeštadienį pranešė pareigūnai.

Kinijos centrinis bankas spaudos konferencijoje paskelbė, kad bankai ultravioletine šviesa ar aukšta temperatūra dezinfekuoja juanių banknotus, kuriuos tada užantspauduoja ir laiko 7–14 dienų, priklausomai nuo protrūkio masto konkrečiame regione. Tuomet banknotai vėl paleidžiami į apyvartą.

Dėl viruso, kuriuo Kinijoje jau užsikrėtė daugiau kaip 66 tūkst. žmonių ir kuris išplito į daugiau kaip 20 valstybių, dezinfekuojamos viešos vietos, ribojami kontaktai tarp žmonių.

Vaistinėse dezinfekavimo priemonių ir chirurginių kauklių neliko per kelias dienas, kai sausio pabaigoje buvo uždarytas Uhano miestas, kuriame, kaip manoma, atsirado naujasis koronavirusas COVID-19.

Biurai liftuose laiko servetėlių, kuriomis raginama naudotis spaudžiant mygtukus, o pavėžėjimo kompanija „Didi“ ragina vairuotojus kasdien dezinfekuoti savo automobilius.

Kinijos centrinio banko vadovo pavaduotojas Fan Yifei šeštadienį sakė, kad bankai raginami kai tik įmanoma teikti klientams naujus banknotus.

Centrinis bankas prieš neseniai praėjusius Naujuosius metus pagal Mėnulio kalendorių išleido 4 mlrd. juanių naujų banknotų specialiai Hubėjaus provincijai, atsidūrusiai epidemijos epicentre, pridūrė Fan Yifei.

Tačiau neaišku, kokio masto poveikį padarys centrinio banko dezinfekavimo kampanija, nes vis daugiau kinų pastaraisiais metais stengiasi atsiskaityti per mobiliųjų telefonų programėles, o ne grynaisiais.

Kinijoje per naujojo koronaviruso epidemiją mirusių žmonių skaičius šeštadienį viršijo 1,5 tūkst., bet naujų užsikrėtimo atvejų skaičius po savaitės vidurio piko, kurį nulėmė atvejų skaičiavimo metodikos pakeitimas, sumažėjo.

Kinijoje naujuoju virusu COVID-19, kuris gruodžio mėnesį atsirado centrinėje Hubėjaus provincijoje, jau užsikrėtė daugiau kaip 66 tūkst. žmonių.

Užsikrėtė maždaug 1,7 tūkst. medikų, kurių šeši mirė. Ši žinia pabrėžė sveikatos apsaugos darbuotojams kylantį pavojų, Kinijai bandant suvaldyti augančią sveikatos apsaugos krizę.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pripažino, kad epidemija atskleidė šalies reagavimo į sveikatos apsaugos krizes sistemos „trūkumų“.

Kova su COVID-19 yra „didelis išbandymas šalies valdymo sistemai“, sakė Xi Jinpingas per šią savaitę įvykusį politinį susitikimą dėl vyriausybės reformų. Prezidento žodžius citavo valstybinė žiniasklaida.

Kinijos pareigūnai ėmėsi beprecedenčių priemonių ir taiko karantiną maždaug 56 mln. žmonių Gaubėjus provincijoje, kurią praktiškai izoliavo nuo likusios šalies dalies.

Virtinė toli nuo epidemijos epicentro esančių miestų taip pat įvedė griežtas priemones ir riboja žmonių, kuriems galima išeiti iš namų, skaičių. Mokyklos visoje šalyje vis dar uždarytos, daug kompanijų ragina darbuotojus dirbti iš namų.

Pekino valdžia, siekdama sustabdyti protrūkį, ėmėsi dar vienos drastiškos priemonės: žmonėms, grįžtantiems į sostinę po Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių švenčių, nurodyta 14 dienų patiems laikytis karantino sąlygų.

Šventinis laikotarpis buvo prailgintas keliomis dienomis, tačiau pastarąsias dvi savaites žmonės pamažu grįžta į darbus.

Transporto viceministro Liu Xiaomingo duomenimis, kelionių skaičius šalyje nuo sausio 25-osios iki penktadienio pasiekė 283 milijonus.

Kelios šalys yra uždraudusios atvykti žmonėms iš Kinijos, didelės oro bendrovės atšaukė skrydžius į šią šalį ir iš jos.

Tačiau epidemija toliau plečiasi visoje Kinijoje, be to, apie šimtus užsikrėtimo atvejų paskelbta daugiau kaip dvidešimtyje valstybių.

Singapūre, kur patvirtinti 67 užsikrėtimo atvejai, Katalikų Bažnyčia, siekdama padėti stabdyti viruso plitimą, paskelbė neribotam laikui sustabdanti visas mišias ir paragino tikinčiuosius stebėti pamaldas per „YouTube“ ar klausytis jų per radiją.

Mažiau naujų atvejų

Nacionalinė sveikatos apsaugos komisija šeštadienį pranešė apie 143 naujus mirties atvejus, iš jų tik keturi – ne Hubėjaus provincijoje. Iš viso mirusiųjų skaičius pasiekė 1 523.

Komisija taip pat pranešė, kad užregistruotas 2 641 naujas užsikrėtimo virusu COVID-19 atvejis, iš jų didžioji dauguma – Hubėjuje.

Šią savaitę epidemijos mastas smarkiai išaugo, Hubėjaus tarnyboms pakeitus diagnostikos metodus ir statistines suvestines papildžius tūkstančiais naujų atvejų.

Anksčiau buvo skaičiuojami tik atvejai, patvirtinti laboratoriniais tyrimais, o dabar į kasdienes suvestines įtraukiami pacientai, kuriems infekcija buvo „diagnozuota klinikinėmis priemonėmis“ – peršvietus plaučius.

Pasak pareigūnų, toks pakeitimas buvo būtinas siekiant pacientus pradėti gydyti kuo anksčiau, nelaukiant laboratorinių tyrimų rezultatų.

Dėl to ketvirtadienį Hubėjaus suvestinė buvo papildyta beveik 15 tūkst. naujų pacientų. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodė, kad buvo įtraukti ir ankstesnių savaičių atvejai.

„Siekiame dar daugiau aiškumo, kaip atliekama klinikinė diagnozė, kad būtų užtikrinta, jog kitos kvėpavimo takų ligos, tarp jų ir gripas, nebūtų painiojamos su COVID-19 duomenimis“, – penktadienį sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Hubėjuje penktadienį pranešta apie daugiau kaip 4 800 atvejų, o šeštadienį – apie 2 420.

Naujų ne Hubėjaus provincijoje patvirtintų infekcijos atvejų skaičius tolydžio mažėja – šeštadienį jų užregistruota 221.

Naujų atvejų skaičiui ėmus mažėti, vienas iš vadovaujančių kinų mokslininkų prognozavo, kad epidemija iki šio mėnesio pabaigos gali pasiekti piką.

Vis dėlto PSO įspėjo, kad kol kas dar anksti prognozuoti, kokia trajektorija judės epidemija. Iki šiol pasaulyje užsikrėtė daugiau kaip 67 tūkst. žmonių.

Valdžia penktadienį pranešė, kad virusu užsikrėtė 1 716 sveikatos apsaugos darbuotojų, iš jų šeši mirė.

Dauguma šių atvejų užregistruoti Hubėjaus provincijos mieste Uhane, kurio ligonines užplūdus pacientams daugeliui medikų trūksta tinkamų kaukių ir kitų priemonių apsisaugoti nuo infekcijos.

Liūdna statistika apie užsikrėtusius medikus pasirodė praėjus savaitei po gailesčio ir pasipiktinimo bangą sukėlusios gydytojo Li Wenliango mirties. Šis gydytojas gruodį skelbė pavojų dėl viruso plitimo, tačiau susilaukė nuobaudos ir buvo Uhano policijos nutildytas.