Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.14 15:57

NATO pajėgų Europoje vadas skelbia, kad Aljansas atnaujins misiją Irake

ELTA 2020.02.14 15:57

NATO artimiausiomis dienomis ar savaitėmis atnaujins savo apmokymų misiją Irake, teigia Aljanso pajėgų Europoje vadas Todas Woltersas. NATO apmokymų misija sustabdyta po to, kai sausio pradžioje JAV Bagdade nukovė Irano generolą Qasemą Soleimani.

JAV generolo T. Wolterso teigimu, kad 500 kariškių misija bus atnaujinta, kai tik sulauks Irako vyriausybės patvirtinimo.

Misija buvo sustabdyta sausio 4 d., vėliau dalis NATO karių buvo patraukti iš Irako baiminantis Irano atsakomųjų atakų dėl Q. Soleimani žūties.

„Per pastarąsias 36 valandas gavę Irako atsakomąjį laišką, mes dabar atnaujinsime NATO misiją Irake“, – žurnalistams Miuncheno saugumo konferencijoje sakė T. Woltersas.

Paklaustas, kada tai galėtų įvykti, generolas patvirtino: „Greitai. Nuo kelių dienų iki kelių savaičių.“

„Norime pradėti kuo greičiau, tačiau kritiškai svarbu užtikrinti karių saugumą“, – pridūrė jis.

Anksčiau NATO šalių gynybos ministrai sutarė išplėsti misiją Irake ir perkelti dalį karių iš JAV vedamos koalicijos prieš „Islamo valstybės“ (IS) grupuotę į NATO vadovaujamą misiją.

Irako parlamentas, reaguodamas į Q. Soleimani žūtį Irake, anksčiau pareikalavo iš šalies patraukti visų užsienio šalių pajėgas, tačiau po kelias savaites trukusių diplomatų derybų sutiko leisti NATO pajėgoms likti Irake.

Kanadiečių vadovaujama NATO misija yra priimtinesnė Irako valdžios institucijoms nei JAV vedama koalicija, nes NATO misija yra išskirtinai ne kovinio, o mokomojo pobūdžio.

„Perkelsime dalį operacijos „Įgimtas ryžtas“ apmokymų ir patariamųjų veiklų į NATO misijos Irake rėmus, konsultacijos dėl šių pokyčių jau vyksta“, – tvirtino T. Woltersas.

Kol kas neaišku, kiek karių prisidės prie NATO misijos ir kokios bus jų funkcijos. Vis dėlto, Ispanija jau paskelbė esanti pasirengusi perkelti dalį savo kariškių iš JAV vedamos koalicijos į NATO misiją.

Miunchene penktadienį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas informavo JAV vedamos koalicijos narius apie planuojamus Aljanso misijos Irake pokyčius.

NATO taip pat ketina įvertinti galimybę kovoti su terorizmu ir užtikrinti stabilumą kitose Artimųjų Rytų šalyse, ne tik Irake. Taip Aljansas esą reaguoja į JAV prezidento Donaldo Trumpo raginimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi