Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.16 20:31

Barzdos politika: kodėl vieni lyderiai skutasi švariai, o kiti apžėlę?

LRT.lt 2020.02.16 20:31

Iš žiemos atostogų Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau grįžo pasipuošęs šviežia barzdele. Po to, kai premjero nuotrauką paviešino oficialus jo fotografas, J. Trudeau buvo priskirtas vis gausėjančiam politikų, kurių barzdos kelia visuomenės susižavėjimą, būriui, rašo BBC.

Naujausioje nuotraukoje, kur J. Trudeau susimąstęs žvelgia priešais save, matyti žilstelėjusiais plaukeliais padengtas ministro pirmininko žandikaulis ir smakras.

Tai jau ne pirmas kartas, kai Kanados premjeras pasipuošia barzda ir žandenomis.

Prieš tapdamas liberalų lyderiu ir ministru pirmininku, J. Trudeau, siekdamas atkreipti dėmesį į prostatos vėžio labdaros organizacijos „Movember“ veiklą, buvo užsiauginęs įsimintinus ūsus, kuriuos derino prie ožio barzdelės, rašo BBC.

Visgi apžėlęs veidas šiuolaikinėje politikoje yra gana retas reiškinys, todėl žmonės paprastai pastebi, kai politinis lyderis ima auginti barzdą.

Yra šalių pasaulyje, kur barzda išreiškia kur kas daugiau nei vien asmeninį stilių. Įtampa dėl barzdų pastaraisiais metais juntama Egipte – ilgalaikėmis pasaulietinėmis tradicijomis pasižyminčioje šalyje barzda yra tapusi užkietėjusių islamistų simboliu.

Jau ne vieną dešimtmetį JAV tikima, kad barzda gali atbaidyti rinkėjus, todėl nesiskutusį pamatyti galima tik rinkimus pralaimėjusį kandidatą, kuriam ant veido želiantys plaukai tampa tarsi paguoda po nesėkmės, rašo BBC.

Buvęs kandidatas į JAV prezidentus Alas Gore`as po skaudaus pralaimėjimo 2001 m. rinkimuose pasirodė užsiauginęs vešlią barzdą. „Egzilio barzda“ pavadinti buvusio kandidato veido plaukai tapo gilių analizių objektu.

2015 m. buvęs JAV Atstovų rūmų pirmininkas Paulas Ryanas „Instagrame“ parodė neseniai ant veido prasikalusius šerelius, ir pats pažymėjo, kad jau beveik 100 metų Atstovų rūmuose nebuvo barzdoto pirmininko. Paulo Ryano sprendimas atsisakyti švariai skusto politiko įvaizdžio sukėlė nemenką sambrūzdį.

Remiantis Oklahomos valstijos universiteto politikos mokslų profesorės Rebekah Herrick atlikto tyrimo duomenimis, tuo metu vos 5 proc. JAV kongreso narių augino barzdas.

Respublikonų partiją atstovaujančio JAV senatoriaus Tedo Cruzo barzda, su kuria jis pasirodė 2018 m., kelias savaites buvo aptarinėjama internete.

Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi garsėja akį traukiančia žila barzda. Žiniasklaida atkreipė dėmesį į tai, kad 18 iš 58 praėjusią vasarą jo kabinete inauguruotų ministrų taip pat buvo barzdoti, rašo BBC.

Buvusi Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Margaret Thatcher net buvo kaltinama pogonofobija – neapykanta veido plaukams.

Tačiau jei pažvelgtume į kur kas naujesnę istoriją, kadenciją baigiantis Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas yra pirmasis Didžiosios Britanijos politinei partijai vadovaujantis barzdočius nuo pat 1908 m.

Kanadoje paskutiniai trys kairiosios pakraipos federalinės „Naujųjų demokratų“ partijos lyderiai augino barzdas, įkaitant ir dabartinį partijos pirmininką Jagmeetą Singhą, kuris, išpažindamas sikhų tikėjimą, nešioja ir barzdą, ir turbaną, rašo BBC.

Kaip buvo rašyta dienraštyje „The Globe and Mail“, partijos vairą perėmęs J. Singho pirmtakas Thomas Mulcairas sulaukė raginimų nusiskusti jo vizitine kortele tapusią vešlią barzdą.

Paskutinis vešliais veido plaukais pasigirti galėjęs Kanados ministras pirmininkas buvo ūsuotasis seras Robertas Bordenas, Vyriausybei vadovavęs 20 a. pradžioje, rašo BBC.

Laikina ar nuolatinė atostogų barzdelė „ypač žilstelėjusi, suteikia įvaizdžiui brandumo,“ – BBC aiškino konsultacijų bendrovės „Mackay Byrne Group“ atstovė Lynne Mackay.

„Tai solidumo suteikiantis įvaizdis, – aiškina su daugeliu Kanados politikų (bet ne su J. Trudeau) dirbusi stiliaus konsultantė. – Be jokios abejonės jo barzda signalizuoja apie brandą.“

48 metų ministras pirmininkas į valdžią atėjo 2015 m. kaip naujas veidas Kanados federalinėje politikoje ir pasaulio politikos arenoje, rašo BBC.

Visuomet savo įvaizdžiu besirūpinančio J. Trudeau komandos paviešinta barzdoto ministro pirmininko nuotrauka kontrastuoja su jo propaguojamu jaunatviško politiko įvaizdžiu.

Net keletą politinių krizių ir skandalų išgyvenęs politikas stojo į nuožmią perrinkimo kovą, kurios baigtis leido jam išsaugoti valdžią savo rankose, tačiau negarantavo daugumos Bendruomenių rūmuose.

„Su šia [barzda] jis neatrodo toks jaunas, – sako L. Ms Mackay. – Be jokių abejonių toks jis labiau panašus į patyrusį politiką.“

Specialistė pastebi, kad barzda yra mados dalykas, o šiuo metu kaip tik juntamas jos populiarumo kilimas.

Nuo devintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio konsultante verslo pasaulyje dirbanti L. Mackay sako, kad anksčiau buvo manoma, jog švariai skustas veidas simbolizuoja atvirumą ir sąžiningumą, rašo BBC.

„Nuo to laiko tiek daug vandens nutekėjo, – sako ji. – Barzdos šiuo metu visiškai priimtinos verslo pasaulyje, todėl, manau, ši mada natūraliai pereis ir į politiką.“

Be to, tai yra vienas iš nedaugelio būdų vyrui save išreikšti per stilių „ir parodyti šiek tiek individualumo,“ – priduria specialistė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi