Pasaulyje

2020.02.14 13:34

Baltarusija svarsto atsisakyti sovietmetį primenančio herbo – subtilus pokytis skirtas Maskvai?

LRT.lt2020.02.14 13:34

Baltarusijos parlamentas teigia svarstysiantis įstatymo projektą, kuris pakeistų šalies simbolius. Siūlymas neliečia himno, vėliavos ir kelių kitų simbolių, bet siūlomame naujame herbe yra itin subtilus pokytis.

Ankstesnėje vad. nacionalinėje emblemoje, kuri itin panaši į sovietinės Baltarusijos herbą, greta nacionalinių spalvų, Baltarusijos valstybės kontūrų, raudonos žvaigždės, yra įkomponuotas ir gaublys. Jo centre vaizduojama Azijos dalis, kur yra Rusijos valstybė.

Naujajame herbo projekte gaublio centras yra pasuktas į Vakarų Europą, jame daugiau vietos tenka ir šiaurinei Atlanto vandenyno daliai.

Kaip rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“, šis pokytis gali simbolizuoti Baltarusijos bandymus atsispirti Kremliaus pastangoms didinti spaudimą Minskui ir įgyvendinti dar 1996 m. pasirašyto Rusijos–Baltarusijos unijinės valstybės įkūrimo sutarties sąlygas.

Praėjusį mėnesį Baltarusija pranešė, kad yra atvira galimybei rengti bendras karines pratybas su NATO.

Pernai gruodį ir šių metų sausį Vladimiras Putinas tris kartus susitiko su Aliaksandru Lukašenka tartis dėl glaudesnės valstybių integracijos, bet, anot lyderių pareiškimų, progreso šiuo klausimu beveik nėra.

V. Putino pasisakymai ir išaugęs spaudimas Baltarusijai padidino Vakarų valstybių nerimą, kad Rusija gali mėginti prisijungti Baltarusiją. Su bandymu atsverti Maskvos spaudimą galimai yra susijęs ir vasarį vykęs JAV valstybės sekretoriaus Mike`o Pompeo vizitas į Minską ir susitikimas su A. Lukašenka.

Apklausų duomenimis, baltarusių, nepalaikančių susijungimo su Rusija idėjos, skaičius šalyje auga.