Pasaulyje

2020.02.14 11:29

Išgyvenimo klausimai Baltijos šalims ir Vakarų paieškos – Nausėda vyksta į prestižinę konferenciją

LRT.lt, BNS2020.02.14 11:29

Baltijos šalių lyderiai vyksta į penktadienį prasidedančią prestižinę Miuncheno saugumo konferenciją, kurioje bus nagrinėjami saugumui kylantis iššūkiai, egzistenciškai svarbūs ir Baltijos šalims.

Estijos Tarptautinis gynybos ir saugumo centras (ICDS) konferencijoje rengia diskusiją atgrasymo, saugumo ir stabilumo Baltijos valstybėse tema, kurioje dalyvaus ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda bei Latvijos kolega Egilas Levitas.

„Visos trys Baltijos šalys yra labai mažos ir (gyvena) blogoje kaimynystėje, – ICDS centro direktorius Svenas Sakkovas sakė LRT ENGLISH telefonu iš Miuncheno. – Mums saugumas yra labiausiai (svarbi) politikos dalis, kuri lemia, kaip išgyvensime.“

Todėl NATO ir JAV pajėgų buvimas Europoje yra „egzistencijai svarbus (ir) tai ne tik kažkas gražaus, ką galime turėti, tai būtinybė“, prideda ekspertas.

Niūri šių metų Miuncheno konferencijos tema – bevakarietiškumas – kuri apeliuoja į „bendro supratimo, ką reiškia būti Vakarų dalimi“ praradimą“, leidiniui „Euractiv“ sakė konferencijos vadovas Wolfgangas Ischingeris.

„Atrodo neaišku, ar Vakarai gali sukurti bendrą strategiją naujai didžiųjų galių varžybų erai“, – sakė W. Ischingeris.

Todėl konferencija bus „puiki galimybė pamatuoti ne tik tarptautinės taikos ir saugumo, bet ir Vakarų apskritai, temperatūrą“.

Anot S. Sakkovo, Miunchene svarbiausios aptariamos temos bus transatlantinių santykių būklė, Europos suverenumas ir žemyno galimybės gynybos bei saugumo politikos srityje, klimatas ir regioniniai konfliktai, prekyba, valstybių pozicijos 5G ryšių technologijų klausimu ir santykiai su Kinija.

Estijos prezidentė į Miuncheną atvyks vėliau, todėl prie diskusiją su kaimyninių valstybių vadovais prisijungti nespės, murodė S. Sakkovas.

Nausėda susitiks su lyderiais

Prezidentas G. Nausėda penktadienį dalyvaus Miuncheno saugumo konferencijoje, kur diskutuos apie NATO karių buvimą Baltijos šalyse ir pristatys Lietuvą užsienio investuotojams.

„Konferencijoje ketinu pasaulio lyderiams priminti apie Baltijos regiono saugumo situaciją ir grėsmių keliamus iššūkius. Kalbėsimės apie atgrasymo ir gynybos stiprinimo būtinybę, kertinį NATO vaidmenį, užtikrinant transatlantinės erdvės saugumą“, – pranešime spaudai teigė G. Nausėda.

Prezidentu konferencijos metu planuoja du dvišalius susitikimus – su Kanados premjeru Justinu Trudeau ir Šiaurės Makedonijos prezidentu Stevo Pendarovskiu.

Susitikime su Kanados premjeru ketinama aptarti Rusijos grėsmes, taip pat situaciją Ukrainoje. Tuo metu su Šiaurės Makedonijos prezidentu bus kalbama apie šios šalies siekį prisijungti prie Europos Sąjungos. Abiejuose susitikimuose taip pat planuojama aptarti ir dvišalį bendradarbiavimą.

G. Nausėda taip pat dalyvaus diskusijoje su investuotojais, planuojamas susitikimas su Vokietijos automobilių gamintojos BMW vadovu Oliveriu Zipse.

„Potencialiems investuotojams bus pristatomi Lietuvos pasiekimai finansinių, lazerinių, informacinių technologijų, gyvybės mokslų sektoriuose, akcentuojama palanki infrastruktūra startuolių steigimui ir efektyviai verslo plėtrai“, – teigia prezidentūra.

56-ojoje Miuncheno saugumo konferencijoje dalyvaus daugiau nei 500 politikos, verslo ir akademinio pasaulio lyderių, taip pat į konferenciją atvyks Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, JAV valstybės sekretorius Mike`as PompeoNATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, „Facebook“ įkūrėjas ir vadovas Markas Zuckerbergas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt