Naujienų srautas

Pasaulyje2020.02.14 10:30

Buvęs Baltųjų rūmų personalo vadovas pažėrė kritikos Trumpui

BNS 2020.02.14 10:30

Buvęs Baltųjų rūmų personalo vadovas pažėrė aštrios kritikos JAV prezidentui Donaldui Trumpui dėl „neteisėtos“ schemos su Ukraina, dėl kurios valstybės vadovui buvo inicijuota apkalta, ketvirtadienį pranešė žurnalas „The Atlantic“.

Trečiadienį vakare išakytoje neįprastai tiesmukoje kalboje Jūrų pėstininkų korpuso dimisijos generolas Johnas Kelly taip pat kritikavo D. Trumpo politiką Šiaurės Korėjos atžvilgiu, prezidento požiūrį į imigraciją ir jo įsikišimą į karo nusikaltimais apkaltino specialiųjų pajėgų nario bylą.

J. Kelly, dirbęs Baltuosiuose rūmuose 2017–2019 metais, gynė nacionalinio saugumo patarėją Alexander`ą Vindmaną, liudijusį prieš D. Trumpą per apkaltos tyrimą, o praeitą penktadienį atleistą iš pareigų, prezidentui akivaizdžiai kerštaujant.

A. Vindmanas buvo perspėjęs dėl galimai netinkamo prezidento elgesio per pernai liepą įvykusį D. Trumpo pokalbį su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Tąsyk JAV vadovas reikalavo, kad Kijevas pradėtų tyrimą dėl jo varžovu per lapkritį vyksiančius prezidento rinkimus galinčio tapti buvusio viceprezidento demokratos Joe Bideno šeimos verslo reikalų Ukrainoje.

Sakydamas kalbą Drew universitete Naujajame Džersyje J. Kelly, apdovanojimų pelnęs kariškis, aiškino, kad tąsyk sureagavo, kaip turėtų kiekvieną kartą reaguoti išgirdęs „neteisėtą įsakymą“, rašo „The Atlantic“.

„Mokome juos: „Nevykdykite neteisėto įsakymo. Jeigu kada nors jį gausite, turite pasakyti bet kam, jį davusiam, kad įsakymas yra neteisėtas, ir tuomet pranešti savo viršininkui“, – pabrėžė J. Kelly.

D. Trumpas tūžmingai reagavo į šiuos pareiškimus, per „Twitter“ pareiškęs“, kad J. Kelly darbas Baltųjų rūmų personalo vadovo poste buvo „ne jo galvai“.

„Jis atėjo su trenksmu, išėjo šniurkščiodamas, bet, kaip ir daugybė buvusių, jis ilgisi veiksmo ir tiesiog nesugeba prikąsti liežuvio“, – rašė D. Trumpas. Prezidentas pridūrė, kad J. Kelly neturi pasakoti apie savo darbą dėl „karinio ir teisinio įpareigojimo“.

J. Kelly, iš arti stebėjęs D. Trumpo darbą didžiąją dalį jo pirmosios kadencijos, taip pat sukritikavo prezidento dvi pagrindines politines iniciatyvas.

Pasak jo, dramatiškos pastangos užsitikrinti proveržį derybose dėl Šiaurės Korėjos branduolinio arsenalo, įskaitant du D. Trumpo susitikimus su šios šalies lyderiu Kim Jong Unu, žlugo.

„Jis niekada neatsisakys savo branduolinių ginklų, – J. Kelly sakė apie Šiaurės Korėjos lyderį. – Niekada negalvojau, kad Kimas darys kažką kita, o ne kurį laiką su mumis žais. Ir jis tai darė gana veiksmingai.“

J. Kelly, 2012–2016 metais vadovavęs JAV Pietų štabui, atsakingam už kariuomenės operacijas Centrinėje ir Pietų Amerikoje, taip pat smerkė D. Trumpo pareiškimus, kad neteisėti imigrantai yra pavojingi nusikaltėliai, ir tvirtino, kad „iš tikrųjų triuškinama dauguma jų yra geri žmonės“.

„Jie ne visi yra žagintojai ir žudikai. Ir klaidinga juos taip apibūdinti. Ne kartą nesutikau su prezidentu“, – sakė J. Kelly.

Jis pridūrė, kad D. Trumpo nurodymas kariuomenei atšaukti karinio laivyno specialiųjų pajėgų (SEAL) nario Eddie Gallagherio pašalinimą iš ginkluotųjų pajėgų, kai jis buvo nuteistas už pozavimą nuotraukoms su negyvu belaisviu Irake, „buvo klaidingas dalykas“.

„Jeigu būčiau ten buvęs, manau, būčiau galėjęs užkirsti tam kelią“, – tikino J. Kelly.

E. Gallagheris buvo kaltintas, kad peiliu pribaigęs sužeistą paauglį belaisvį ir vėliau fotografavosi prie jo kūno kaip trofėjaus, bet galiausiai buvo išteisintas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi