Pasaulyje

2020.02.13 16:11

Sirijos parlamentas pripažino armėnų genocidą

atnaujinta 20.02
Darius Mikutavičius, ELTA, Rūta Androšiūnaitė, BNS2020.02.13 16:11

Po susirėmimų Sirijos šiaurės vakaruose pakilus įtampai tarp Damasko ir kaimyninės Turkijos, Sirijos parlamentas ketvirtadienį pripažino iki 1,5 mln. armėnų nužudymą Osmanų imperijoje 1915–1917 m. genocidu.

„Parlamentas pripažįsta ir smerkia armėnų genocidą Osmanų imperijoje XX a. pradžioje“, – sakoma parlamento pranešime.

Armėnija siekia, kad tarptautinė bendruomenė pripažintų masines armėnų žudynes Osmanų imperijoje 1915–1917 m. genocidu. Armėnijos teigimu, žuvo 1,5 mln. armėnų.

Turkija neigia kaltinimus genocidu ir tvirtina, kad Pirmajame pasauliniame kare žuvo tiek armėnai, tiek ir turkai. Pasak Ankaros, žuvusių armėnų skaičius siekia kelis šimtus tūkstančių.
Sirijos parlamentas armėnų genocidą pripažino po kelias savaites trukusių neramumų Sirijos šiaurės vakaruose, kur susiremia Turkijos ir Sirijos pajėgos. Ankara teigia, kad per susirėmimus žuvo 14 turkų karių.

Rusijos remiamos Sirijos vyriausybinės pajėgos nuo gruodžio pradėjo bombarduoti paskutinį Sirijos sukilėlių bastioną Idlibą. Turkija savo ruožtu remia sukilėlius ir yra dislokavusi karių Idlibe.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pagrasino smogti Sirijos vyriausybinėms pajėgoms „visur“, jei turkų kariai nukentės per dar vieną ataką. Damaskas savo ruožtu atšovė, kad R. T. Erdoganas yra „atitrūkęs nuo realybės“.

Be Idlibo, Turkija ir jos sąjungininkai taip pat įvykdė tris karines operacijas Sirijoje prieš „Islamo valstybės“ (IS) grupuotę ir kurdų kovotojus, kuriuos Ankara laiko teroristais.

Po įsiveržimo 2019 m. spalį Turkija sukūrė vadinamąją „saugumo zoną“ 120 km ilgio ruože Sirijoje, netoli Turkijos pasienio.

Beveik 30 pasaulio valstybių parlamentai yra priėmę įstatymus, rezoliucijas ar projektus, kuriais pripažįstamas armėnų genocidas.

JAV Kongresas gruodį pripažino armėnų genocidą, tuo supykdydamas Turkiją. Vis dėlto, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija pareiškė nesutinkanti su tokiu Kongreso sprendimu.

Turkija pasmerkė Sirijos parlamento sprendimą pripažinti iki 1,5 mln. armėnų nužudymą 1915–1917 metais genocidu ir pavadino tai „veidmainyste“, paaštrėjus įtampai tarp Damasko ir Ankaros po aukų pareikalavusių susirėmimų Sirijos šiaurės vakaruose.

„Tai yra veidmainystės paveikslas režimo, daugybę metų vykdžiusio įvairius žiaurumus su savo žmonėmis,.. perkėlusio milijonus [gyventojų] ir gerai žinomo dėl savo cheminių ginklų panaudojimo, vardu“, – sakoma Turkijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.