Pasaulyje

2020.02.13 20:25

Prancūzijos Alpių kurortas – be sniego: žiema per šilta net dirbtinio sniego mašinoms

Jolanta Paškevičiūtė, Arneta Matuzevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.13 20:25

Sniego šią žiemą Lietuvoje beveik nebuvo, bet dar neįprasčiau, kad jo pirmą kartą, pritrūko Prancūzijos Alpių Monklaro slidinėjimo kurorte. Žiema per šilta net dirbtinio sniego mašinoms, tad kurorte teko griebtis brangios operacijos – sraigtasparniu iš dviejų kilometrų aukščio stumti sniegą į žemiau esančias slidinėjimo trasas. Tačiau visi sunerimę, nes Alpėse temperatūra kyla greičiau nei kitur pasaulyje. 

Tai buvo pirmas kartas, kai Monklaro kurortas negalėjo kliautis motina gamta ar dirbtinio sniego agregatais. Monklaro kurortas vienas pirmųjų dar 80-ais metais įsigijo dirbtinio sniego patrankų, kurios automatiškai įsijungia, kai temperatūra siekia du laipsnius šalčio. Tačiau ši žiema per šilta net ir dirbtinio sniego agregatams. Taigi, teko samdyti sraigtasparnį ir stumti sniegą iš 2 kilometrų aukščio. Operacija truko tris valandas, jau prireikė 400 litrų degalų.

„Per tris valandas padengėme sniegu šlaitus, kitą dieną jau galėjome atidaryti pagrindinę trasą, pakelti klijentus į tūkstančio 350-ies metrų aukštį. Sunku buvo apsispręsti, bet nenorėjome, kad pusšimtis mūsų žmonių liktų be darbo“, – teigia slidinėjimo sektoriaus vadovas Alainas Quievre`as.

Bendruomenė sukrėsta ir sunerimusi ne tik dėl šio sezono, bet ir dėl ateities. Alpės labai jautrios pasaulinio atšilimo padariniams. Tarptautinės Alpių išsaugojimo komisijos duomenimis, per 120-mt metų oro temperatūra šioje kalnų grandinėje išaugo dviem laipsniais, dvigubai daugiau nei vidutiniškai pasaulyje, ir tai dar ne riba. Kasmet sniegas traukiasi vis aukščiau. Nuo 1200 metrų aukščio 1960 metais iki pusantro tūkstančio mūsų dienomis.

Besniegė žiema Prancūzijos Alpių kurortą privertė sraigtasparniu stumti sniegą nuo aukščiausių viršūnių į žemesnius šlaitus

„Turime galvoti apie ateitį, šyla, ir tai akivaizdu. Bet aukštai kalnuose visuomet yra sniego, Dirbu čia 25-erius metus, buvo daug blogų sezonų, bet, kai galime pasigaminti sniego, problemos neliko. Bet turime keltis aukščiau – į 2 kilometrų aukštį. Apie ką iš tiesų reikia galvoti, tai apie vasarą. Slidinėjimo kurortas vasarą dirba 100 dienų, tai daug, tiek part dienų žiemą. Taigi, reikia galvoti, ką darysime vasarą“, – pasakoja slidinėjimo instruktorius Lionelis Haudas.

Nors Lioneliui Haudui stiklinė atrodo pusiau pilna, padėtis sudėtinga. Pernai regiono audito tarnyba pasisakė ir prieš didesnes išlaidas dirbtinio sniego agregatams Monklare, ir prieš papildomus keltuvus. Bendruomene sunkiai išsimoka už ankstesnius patobulinimus ir liko ne naujų šaligatvių, nors jų taip pat labai reikia.

Savo ruožtu mokslininkai perspėja, kad dirbtinio sniego gamyba taip pat kenkia aplinkai, nes sunaudojama daug vandens ir elektros energijos. Tad slidinėjimo kurortas jau galvoja ar neperėjus prie pėsčiųjų ar dviračių žygių kalnuose, kai gresia ateitis be sniego.

Populiariausi

Maskva

Pasaulyje

2021.04.21 20:44

Praha skelbia Maskvai ultimatumą, kad išsiųstiems čekų diplomatams būtų leista grįžti

Čekijoje sulaikyti 5 asmenys, įtariami teroristine veikla Rytų Ukrainoje; atnaujinta 23.00
Protesto akcija palaikyti Aleksejui Navalnui
10

Pasaulyje

2021.04.21 18:27

Protesto akcijose Navalnui palaikyti sulaikyta per 450 žmonių ir opozicionieriaus bendražygiai

JT ekspertai: Navalnas – „rimtame pavojuje“, atnaujinta 20.49
10