Pasaulyje

2020.02.13 10:44

Rusija siūlė pati teisiškai persekioti lėktuvo numušimu Rytų Ukrainoje kaltinamus rusus

BNS2020.02.13 10:44

Nyderlandai atmetė Rusijos pasiūlymą patraukti baudžiamojon atsakomybėn tris asmenis, įtariamus prisidėjus prie 2014 metais įvykdyto Malaizijos oro bendrovės „Malaysian Airlines“ keleivinio lėktuvo numušimo virš Rytų Ukrainos, trečiadienį pranešė šalies Teisingumo ministerija. 

Ministras Ferdinandas Grapperhausas sakė, kad pernai spalį Maskva atsiuntė laišką, kuriame buvo klausiama, ar Olandija svarstytų galimybę perkelti trijų įtariamųjų baudžiamąjį persekiojimą į Rusiją.

„Teisingumo ir saugumo ministerija atsakė, kad baudžiamojo proceso trijų įtariamų rusų atžvilgiu perkėlimas negalimas ir nesvarstomas“, – rašoma ministro laiške parlamentui.

Kovo 9 dieną Nyderlanduose turi prasidėti teismo procesas, per kurį keturi asmenys, iš kurių trys – rusai, bus teisiami už akių dėl savo vaidmens numušant „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lainerį.

2014 metų liepos 17 dieną iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs „Boeing 777“ buvo numuštas virš prorusiškų separatistų kontroliuojamos teritorijos Ukrainos rytuose. Per katastrofą žuvo visi 298 laineriu skridę žmonės, tarp jų 196 olandai.

Olandų vadovaujama tarptautinė tyrėjų grupė nustatė, kad „Boeing 777“ numušė „Buk“ raketa, paleista iš komplekso, atvežto iš Rusijos 53-iosios oro erdvės gynybos brigados, dislokuotos šalia pietvakarinio Kursko miesto.

Rusai Igoris Girkinas, Sergejus Dubinskis ir Olegas Pulatovas bei ukrainietis Leonidas Charčenka buvo apkaltinti nužudymu. Visi jie vadovavo separatistų pajėgoms Donecko srityje.

Jų teismo procesas, prasidėsiantis kovo 9 dieną, vyks teismo rūmuose šalia Amsterdamo Schipholio oro uosto.

Mažai tikėtina, kad kuris nors iš šių vyrų pasirodys teisme, nes nei Rusija, nei Ukraina neišduoda savo piliečių.

Visgi Nyderlandų vyriausybė paklausė Maskvos, ar ši norėtų „surengti konsultacijas apsvarstyti nuosprendžio perdavimo Rusijos pareigūnams galimybę“, sakė F. Grapperhausas.

Pasak ministro, tai reikštų, kad įtariamieji, jei būtų pripažinti kaltais, bausmę atliktų Rusijoje.

„Šių keturių asmenų teismas yra „svarbus žingsnis siekiant tiesios ir teisingumo visoms 298 MH17 aukoms ir jų artimiesiems“, – sakė F. Grapperhausas.

„Vyriausybė visiškai pasitiki Nyderlandų teisingumo sistemos nepriklausomumu ir darbo kokybe“, – pridūrė ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.