Pasaulyje

2020.02.14 11:34

Keista istorija Kaliningrade: rusai vestuvėse atskleidė FSB šnipo tapatybę, minimas Lietuvos pėdsakas

LRT.lt2020.02.14 11:34

Rusijos dienraštis „Kommersant“ praneša, kad rusų porai iš Kaliningrado gresia iki 20 metų praleisti kalėjime už išdavystę. Moteris anksčiau darbo reikalais lankėsi Lietuvoje, kur planavo kurti Kremliaus propagandą platinantį fondą ir net, pasak Rusijos žiniasklaidos, buvo deportuota, o vėliau ją esą bandė užverbuoti Lietuvos žvalgyba.

Konstantinas Antonecas ir Antonina Zimina 2015 m. švęsdami vestuves nuotraukose atskleidė vieno Federalinės saugumo tarnybos (FSB) žvalgybininko tapatybę ir, esą, ją perdavė Latvijos saugumui.

Pora buvo suimta 2018 m. liepą, jie kaltinimus neigia, netrukus jiems turi būti pateikti oficialūs kaltinimai.

Anot „Kommersant“, FSB atlikusi tyrimą nustatė ir kaltina, kad vieno kontržvalgybos darbuotojo nuotrauką suimta moteris nusiuntė Latvijos žvalgybos tarnybai. Valstybės išdavyste kaltinamai porai gresia 20 metų nelaisvės.

Deportuota iš Lietuvos?

A.Zimina buvo „Kultūrų dialogo Baltijos centro“ direktorė, bendradarbiavo su Gorčiakovo fondu viešajai diplomatijai, ir yra pristatoma, kaip „Baltijos šalių politikos Rusijos atžvilgiu ekspertė“. Jos sutuoktinis yra teisininkas, taip pat dirbęs minėtame centre.

2015 m. K. Antonecas ir A. Zimina šventė savo vestuves, kuriose dalyvavo ir moters kursiokas iš Federalinio Baltijos Imanuelio Kanto universiteto. Vestuvių dalyvių teigimu, alkoholio padauginęs vyras neslėpė, kad dirba FSB kontržvalgyboje ir net dalino savo vizitines korteles, pozavo nuotraukoms su kitais svečiais.

A.Ziminos tėvas spaudai nurodė, kad Maksimu įvardintas vyras visiškai nesistengė nuslėpti savo darbovietės. Vėliau vestuvių nuotraukos atsidūrė socialiniuose tinkluose. Viena iš jų, kurioje matomas ir FSB žvalgybininkas, esą buvo parodyta ir per vieną Baltijos šalių televizijos kanalą.

Skirtingais žiniasklaidos duomenimis, vestuvėse galėjo dalyvauti moters draugai iš Latvijos ir arba giminės iš Lietuvos.

Su leidiniu „newkaliningrad.ru“ kalbėjęs A. Ziminos tėvas Konstantintas sakė, jog moteris turėjo daug latvių, lietuvių, lenkų draugų, palaikė Rusijos valdžią. Anot K. Zimino, po vienos „Gorčiakovo fondo“ konferencijos Lietuva jos nebeįsileido į šalį. LRT.lt to patvirtinti nepavyko.

Moters draugu pristatantis Klaipėdos jaunimo organizacijos „Juvenis“ vadovas Aleksejus Greičius kanalui „Dožd“ sakė, kad 2015 m. A. Zimina buvo deportuota iš Lietuvos po renginio Vilniuje, kurį organizavo „Gorčiakovo fondas“, o jame dalyvavo ir Rusijos ambasados atstovai.

Apie šį renginį tada reportažą parengė jame apsilankę „Lietuvos ryto“ televizijos žurnalistai, pranešama, jog čia buvo planuojama steigti Lietuvoje veiksiantį „Gorčiakovo fondą“. Šiame susitikime televizija užfiksavo ir A. Ziminą.

„Tie visi fondai yra po gražiomis iškabomis sukabinti, tačiau jų tikslas yra vienintelis – Rusijos propagandos skleidimas. Visi čia atvažiavusieji kalba tą patį – koks yra geras Putinas, kokia teisinga Kremliaus politika. Todėl Saugumo departamentas nuolat perspėja apie tokius dalykus, kad žmonės ten susirinkę neturėtų vilčių, kad suras kokius nors taikos skelbimus. Bus paprasčiausiai plaunamos smegenys“, – „Lietuvos ryto“ televizijai 2015 m. sakė VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas.

Kitas moters draugas anonimiškai „Dožd“ sakė, kad A. Zimina buvo sustabdyta Vilniaus oro uoste 2017 m. ir jai neleista atvykti į šalį.

Anot to paties draugo, A. Zimina jam pasakojo sulaukusi Lietuvos žvalgybos agentūrų siūlymo bendradarbiauti mainais į leidimą atvykti į šalį, rašo „Dožd“. LRT.lt šių teiginių patvirtinti nepavyko.

Nuo suėmimo A. ZImina yra laikoma Maskvos Lefortovo kalėjime. Porai gresia laisvės atėmimas iki 20-ies metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt