Pasaulyje

2015.09.18 09:51

Migrantų krizė: Kroatija neištvėrė

BNS, DELFI.lt2015.09.18 09:51

Kroatija naktį iš ketvirtadienio į penktadienį dėl didžiulio migrantų ir pabėgėlių antplūdžio uždarė septynis iš aštuonių kontrolės punktų savo pasienyje su Serbija, pranešė Vidaus reikalų ministerija, nurodžiusi, kad šios priemonės bus taikomos „iki atskiro pranešimo“.  

„Eismas draudžiamas Tovarniko, Iloko, Iloko 2-ajame, Principovačo, Principovačo 2-ajame, Batinos ir Erduto pasienio kontrolės punktuose“, – rašoma ministerijos išplatintame pareiškime.

Daugiau nei 11 tūkst. migrantų nuo ankstyvo trečiadienio ryto atvyko į Kroatiją iš Serbijos.

Migrantai ėmė plūsti į Kroatiją po to, kai savo sieną su Serbija anksčiau šią savaitę uždarė Vengrija, blokuodama svarbų maršrutą į Europos Sąjungą, kuriuo šiais metais jau pasinaudojo daugiau nei 200 tūkst. migrantų, dauguma kurių bėgo nuo smurto Artimuosiuose Rytuose ir Afganistane.

Kroatija nurodė, kad leis migrantams nevaržomai kirsti šalies teritoriją, bet vyriausybės vadovas Zoranas Milanovičius įspėjo, kad šalies pajėgumai tvarkytis su tokiu pabėgėliu antplūdžiu yra „riboti“.

Tuo tarpu Slovėnija ketvirtadienį vakare pranešė sustabdžiusi migrantus gabenusį traukinį iš Kroatijos.

Ji nurodė, kad maždaug 150 traukinio keleivių bus grąžinti į Zagrebą, nes neturi kelionei tęsti reikalingų dokumentų.

Vėliau Liubliana iki penktadienio ryto sustabdė visą traukinių eismą tarp Slovėnijos ir Kroatijos, pranešė naujienų agentūra STA.

Ketina pasukti į Slovėniją

Pareigūnai Zagrebe, teisindamiesi dėl uždaromų pasienio punktų, nurodė neturėję kito sprendimo, kai Vengrijai užtvėrus sieną su Serbija, į jų šalį atvyko daugiau kaip 10 tūkst. žmonių, rašo bbc.com.

Tuo tarpu Slovėnija pranešė viename traukinyje sustabdžiusi grupę migrantų, kuriuos ketina grąžinti į Kroatiją.

Didžiulės minios žmonių, nuo Viduržemio jūros vykstančių į šiurę, Europos Sąjungoje (ES) sukėlė politinę krizę.

Kroatijos pareigūnai nurodė, kad taip pat buvo uždaryti keliai, vedantys sienos pasienio punktų link.

Šiuo metu yra atidaryta vienintelė perėja Bajakove, kuri yra pagrindiniame kelyje, jungiančiame Belgradą su Zagrebu.

BBC korespondentas Zagrebe Guy Delauney teigia, kad uždarius perėjas, buvo užkirstas pagrindinis migrantų kelias iš Graikijos į Šiaurės Europą.

Kroatija mėgino gabenti žmones į prieglaudos centrus, bet dėl didžiulio antplūdžio daugeliui žmonių teko likti gatvėse, sakė jis.

Kai kurie iš jų BBC sakė planuojantys keliauti į šiaurę – į kaimyninę Slovėniją, kuri priklauso ES Šengeno zonai.

„Daugiau čia nevažiuokite“

Ketvirtadienį Kroatijos vidaus reikalų ministras Ranko Ostojicius teigė, kad jo šalis yra „visiškai pilna“.

Jis teigė, kad jo žinia migrantams yra tokia: „Daugiau čia nevažiuokite. Pasilikite pabėgėlių centruose Serbijoje, Makedonijoje ir Graikijoje. Tai ne kelias į Europą. Autobusai jūsų ten nenuveš. Tai melas“.

Kroatijos ministras pirmininkas Zoranas Milanovičius sakė, kad jų šalies „pajėgumai yra riboti“.

Ketvirtadienį pasienyje su Serbijoje dviejose vietose kilo riaušės, kai žmonėms valandų valandas teko laukti transporto į šiaurę.

Minios kurį laiką bandė prasiveržti pro policijos eiles Tovarnike ir Batinoje – dviejuose pasienio punktuose, kurie dabar yra uždaryti.

BBC korespondentė Lyse Doucet Tovarnike teigė, kad autobusai pasirodė visai prieš pat vidurnaktį, bet visiems žmonėms jų nepakako. Vairuotojai sakė, kad žmonės vežami vieną priėmimo centrą. Tūkstančiai likusių žmonių nakvojo pakelėse ir laukuose.

Ketvirtadienio vakarą atvykus pirmajam traukiniui per 24 valandas, žmonės puolė masiškai grūstis, pridūrė ji.

Vengrijos sprendimas uždaryti sieną su Serbija tūkstančius migrantų, atvykusių į Serbiją per Makedoniją ir Graikiją, privertė pasukti į Kroatiją ir taip pabandyti pasiekti Vakarų Europą.

F. Hollande'as perspėja dėl Šengeno zonai gresiančių pavojų

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ketvirtadienį perspėjo, kad nesugebėjimas išspręsti pabėgėlių krizės gali sukelti pavojų laisvo judėjimo režimui Šengeno zonoje.

Europos Sąjunga stengiasi išspręsti didžiausią žemyne pabėgėlių krizę nuo Antrojo pasaulinio karo, per kurią Vokietija, Austrija ir Slovakija atnaujino sienų kontrolę, suduodamos smūgį Šengeno sutarčiai, numatančiai, kad prie šios zonos šalių vidinių sienų keliautojų pasai paprastai netikrinami.

Duodamas interviu naujienų agentūrai AFP, F.Hollande'as sakė, kad Šengeno zonai iškils grėsmė, jeigu nebus įkurti „registracijos centrai, kuriuose pabėgėliai būtų atskiriami nuo ekonominių migrantų ir būtų užtikrinamas pasidalijimas prieglobsčio ieškotojais“.

Prezidentas pridūrė, kad nevykdant kontrolės prie ES išorinių sienų, „valstybės turės vienaip ar kitaip atkurti nacionalines sienas“.

„Būsime įpareigoti atkurti pasienio postus, tikrinimą ... ir tai bus Šengeno, kaip kontroliuojamos erdvės, kuri suteikia judėjimo laisvę, pabaiga“, – perspėjo jis.

F.Hollande'as sakė, kad pačios Europos Sąjungos vienybei taip pat kyla pavojus, nes jos narės nesutaria, kaip pasidalyti apie 120 tūkst. pabėgėlių, siekiant sumažinti naštą Italijai, Graikijai ir Vengrijai, prislėgtoms kasdien plūstančių atvykėlių srauto.

Prancūzijos vadovas pabrėžė, kad tikrasis iššūkis iškiltų, jeigu Bendrijos šalys atsisakytų sutikti su Europos Komisijos pasiūlytomis pabėgėlių perskirstymo kvotomis.

„Kaip mes spausime tai daryti? Atimdami subsidijas arba skelbdami sankcijas ... tuomet šalims tektų sumokėti už tai, kad nepriima pabėgėlių“, – aiškino jis.

„Įvedant vis naujų suvaržymų, kiltų pavojus, kad Šengeno zona sumažėtų iki kelių šalių. Štai kur Europai gali iškilti pavojus“, – pridūrė F.Hollande'as.

Dauguma ES šalių palaiko kvotų planą, bet Vengrija, Lenkija, Slovakija ir Čekija griežtai nusistačiusios prieš bet kokią privalomą perskirstymo schemą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt