Pasaulyje

2020.02.12 12:49

Istorija apie užsimaskavusius Lietuvos šauktinius tapo Kremliaus propagandos įrankiu „Facebook“

Kariuomenė: propaganda pagaliau suprato, kad mes NATO pajėgos
Benas Gerdžiūnas, LRT.lt2020.02.12 12:49

Su Sankt Peterburgo „trolių fabriką“ kuruojančiu Jevgenijumi Prigožinu siejama Rusijos naujienų agentūra RIA FAN perpublikavo „LRT English“ paskelbtą naujieną. Pakeitus pranešimo kampą, rusišku jos vertimu šiuo metu dalinamasi dezinformaciją skleidžiančiose Slovakijos feisbuko grupėse. 

Pasakojimas apie Lietuvos žvalgus, kurių, užsimaskavusių miške, nesugebėjo rasti į paiešką siųstos pajėgos, buvo išverstas į rusų kalbą, lietuvių karius vadinant „NATO daliniu“, ir panaudotas šiuo metu plačiai prieš NATO vykdomoje Kremliaus propagandos kampanijoje.

Istorija buvo pasidalinta Slovakijos „Facebooko“ puslapiuose, tokiuose kaip „Junkitės už (buvusio Slovakijos – LRT) prezidento Andrejaus Kiskos atsistatydinimą“ ir „Nepasitikiu buvusiu prezidentu Kiska ir prezidente Čaputová“.

Rusijos propaganda į Slovakiją nusitaikiusi nuo pat 2014 m. įvykdytos Krymo aneksijos, kadangi „manoma, jog tai yra vienintelė Višegrado šalis, galinti išstoti iš NATO,“ – rašoma 2017 m. Slovakijos dienraštyje „Dennik N“ publikuotoje ataskaitoje.

Remiantis naujausiais „Pew Research Centre“ pateiktais duomenimis, apie 60 proc. Slovakijos gyventojų yra teigiamos nuomonės apie Rusiją – tai antras pagal palankumą šiai šaliai rezultatas ES, nusileidžiantis tik Bulgarijai.

„Aukščiausio lygio Slovakijos politikai, išskyrus (buvusį – LRT) prezidentą Andrejų Kiską, neigia, kad Rusija vykdo kokias nors dezinformacijos ir įtakos operacijas“, – teigiama Čekijos Europietiškų vertybių centro saugumo politikos organizacijos Kremliaus stebėjimo grupės parengtame pranešime.

A. Kiskos pavardė figūruoja ir tose „Facebooko“ dezinformacijos grupėse, kuriose buvo dalinamasi RIA FAN išverstu ir adaptuotu „LRT English“ pranešimu.

„Puiku, kad Rusijos propaganda pagaliau suprato, kad Lietuvos pajėgos ir yra NATO pajėgos“, – „LRT English“ pateiktame komentare teigia kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento patarėja Živilė Didžgalvienė.

„Tačiau šiuo atveju tikėtina, kad „NATO“ apibrėžimą Rusijos propagandiniai kanalai naudoja siekdami tęsti savo bauginimo kampaniją, – sako Didžgalvienė. – Šių išpuolių tikslas – menkinti ir diskredituoti NATO pajėgas kaip keliančias grėsmę Baltijos šalių visuomenėms, kurstyti vietos gyventojų nepasitikėjimą Aljansu ir jų neapykantą sąjungininkų kariams.“

„NATO pajėgos Baltijos šalyse dezinformacijos ir propagandos taikiniu tapo pradedant Varšuvos viršūnių susitikimu 2016 m. liepą“, kai buvo įsteigi NATO Priešakinių pajėgų batalionai Lenkijoje ir Baltijos šalyse, teigia Ž. Didžgalvienė.

Anot Briuselyje įsikūrusios faktų tikrinimo tarnybos „EUvsDisinfo“, Rusijos naujienų agentūra RBC atskleidė, kad RIA FAN yra garsiojo Sankt Peterburgo „trolių fabriko“ projektas.

„Pradžioje RIA FAN buvo įsikūrusi tuo pačiu adresu kaip ir „troliai“ ir tik vėliau persikėlė į kitas patalpas, tačiau, kaip teigia RBC, jos savininkas liko tas pats – Jevgenijus Prigožinas, kuriam šiuo metu JAV teisėsauga yra pateikusi kaltinimus dėl dalyvavimo „sėjant nesantaiką JAV politinėje sistemoje“, įskaitant ir 2016 m. rinkimus,“ – skelbia „EUvsDisinfo“.

RIA FAN paskelbtame vertime yra papildomos informacijos apie „gėdą“, kurią NATO patyrė kaimyninėje Latvijoje, kur Aljanso kariai buvo viliojami teikti informaciją apie save socialiniame tinkle „Tinder“, taip pat pateikiamos nuorodos į kitus tariamus NATO karių aplaidumo pavyzdžius.