Pasaulyje

2020.02.12 11:48

JAV ir Vokietijos žvalgybos įtariamos šnipinėjimui sukūrusios bendrovę Šveicarijoje

BNS2020.02.12 11:48

Šveicarų pareigūnai antradienį paskelbė pradėję tyrimą dėl įtarimų, kad Šveicarijos Cugo kantone veikusi šifravimo prietaisų gamintoja buvo CŽA ir Vakarų Vokietijos žvalgybos priedangos kompanija, padėjusi joms iššifruoti firmos produktus naudojusių šalių kodus.

Bendras Vokietijos visuomeninio transliuotojo ZDF ir JAV laikraščio „The Washington Post“ tyrimas, paremtas CŽA ir vokiečių užsienio žvalgybos agentūros BND dokumentais, antradienį parodė, kad įmonė „Crypto AG“ abiem agentūroms uždirbo milijonus dolerių ir suteikė joms galimybę dešimtmečius sekti užšifruotą daugiau kaip 120 valstybių bendravimą.

Pagrindinės JAV Šaltojo karo priešininkės Sovietų Sąjunga ir Kinija niekada nebuvo „Crypto“ klientės, bet tarp klientų buvo Iranas, Indija ir Pakistanas, karinės chuntos Lotynų Amerikoje, taip pat Vatikanas, pranešė minėtos dvi žiniasklaidos priemonės.

ZDF ir „The Washington Post“ taip pat pranešė, kad šios žvalgybos agentūros nuo 1970 metų kontroliavo beveik visus kompanijos veiklos aspektus. Tai sudarė sąlygas stebėti Irano mulas per 1979 metų įkaitų krizę, informuoti Didžiosios Britanijos žvalgybą apie Argentinos kariuomenę per Folklando karą ir pastebėti Libijos pareigūnų džiūgavimą dėl 1986 metų sproginimo Berlyno klube „La Belle“, kuriame dažnai lankydavosi amerikiečių karių.

Šveicarijos gynybos ministerijos atstovė Carolina Bohren naujienų agentūrai AP sakė, kad „po žiniasklaidos tyrimo“ ministerija lapkričio 5 dieną informavo vyriausybę apie „Crypto AG“ bylą. Sausio 15 dieną buvo priimtas sprendimas paskirti vieną buvusį Aukščiausiojo Teismo teisėją ištirti šiuos pranešimus ir iki birželio pabaigos pateikti ataskaitą.

„Aptariami įvykiai vyko nuo 1945-ųjų, ir juos sunku atkurti bei interpretuoti esant dabartiniam kontekstui“, – sakė atstovė.

„Crypto“, kurios produktai vis dar naudojami keliolikoje valstybių, buvo likviduota 2018 metais. Dvi kompanijos, nupirkusios daugiausiai jos turto, sako šiuo metu neturinčios jokių ryšių su jokiomis žvalgybos tarnybomis.

Vokiečių BND kol kas neatsakė į prašymus pakomentuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt