Pasaulyje

2020.02.11 17:02

Dar viena JAV valstija renka demokratų kandidatą dalyvauti prezidento rinkimuose

BNS 2020.02.11 17:02

JAV demokratų pretendentų į prezidentus antradienį laukia svarbus pirminių rinkimų mūšis Naujajame Hampšyre, kuriame dėl lyderio pozicijos kovoje už teisę mesti iššūkį Donaldui Trumpui lapkritį vyksiančiuose valstybės vadovo rinkimuose įnirtingai grumsis kairiųjų pažiūrų senatorius Bernie Sandersas ir jo gerokai jaunesnis varžovas Pete`as Buttigiegas.  

Šiaurės rytinė Naujojo Hampšyro valstija, kurios rinkėjai garsėja nepriklausomu požiūriu ir nuovoka, turi vos 1,3 mln. gyventojų, bet atlieka didžiulį vaidmenį Amerikos politikos arenoje.

Naujasis Hampšyras pradeda pirminių rinkimų maratoną. Partijos kandidato nominavimo procesas prasidėjo prieš aštuonias dienas demokratų sueigų balsavimu Ajovoje. Gali būti, kad po pirminių rinkimų Naujajame Hampšyre tęsti kovos liks mažiau demokratų pretendentų – jų šiuo metu yra vienuolika.

Prieš antradienio balsavimą demokratų pretendentai zujo po mažus valstijos miestus, kaimiškas vietoves, paežerėse įsikūrusias gyvenvietes ir kalnų kaimelius, medžiodami neapsisprendusių rinkėjų balsus, galinčius nutiesti jiems kelią iki išsvajotos partijos nominacijos.

Mažytis Diksvil Nočo miestelis, esantis maždaug už 30 km nuo Kanados sienos ir turintis vos penkis gyventojus, tradiciškai balsuoja pirmasis, praėjus minutei po vidurnakčio.

„Didžiuojamės būdami čia“, – sakė Tomas Tillotsonas, prižiūrėsiantis balsavimo procesą Diksvil Noče.

„Žiūrime į tai rimtai, – sakė jis naujienų agentūrai AFP. – Mums didžiulė garbė... duoti startą pirminių rinkimų procesui.“

Diksvil Noče netikėtai triumfavo milijardierius Michaelas Bloombergas, kuriam atiteko trys balsai.

P. Buttigiegas ir B. Sandersas gavo po vieną balsą.

Tuo metu, kai Naujojo Hampšyro gyventojai naudojosi kartą per ketverius metus pasitaikančia proga iš arčiau susipažinti su kandidatais, susirūpinusi Demokratų partijos vadovybė suka galvas dėl strategijos, kuri padėtų įveikti D. Trumpą.

Ar tai galėtų būti demokratų socialistu pasiskelbusio B. Sanderso propaguojama „politinė revoliucija“? Galbūt padėtų nuosaikesnis buvusio Saut Bendo Indianoje mero 38 metų P. Buttigiego ar buvusio viceprezidento Joe Bideno kursas?

Antradienio balsavimą komplikuoja nepriklausomi rinkėjai, kurių valstijoje yra daugiau nei registruotų demokratų ir respublikonų. Jie gali balsuoti tiek demokratų, tiek respublikonų pirminiuose rinkimuose ir gali nulemti pergalę, kai tarp kandidatų vyksta įtempta kova.

Demokratų pirminių rinkimų išvakarėse D. Trumpas atskrido į Naująjį Hampšyrą ir vakare pasakė kalbą didžiuliame mitinge Mančesterio mieste.

„Atminkite: Vašingtono demokratai dar niekada nebuvo tokie radikalūs“, – sakė prezidentas, kreipdamasis į minią džiūgaujančių savo šalininkų.

„Užtikriname jums jūsų sveikatos priežiūros paslaugas, o demokratai bando jas atimti“, – kalbėjo jis, veikiausiai turėdamas galvoje B. Sandersą.

B. Sandersas sėkmingai pasirodė per balsavimą Ajovos demokratų sueigose. Ūpą jam turėtų pakelti ir neseniai paskelbtas viešosios nuomonės tyrimas, parodęs, kad šalies mastu tarp demokratų pretendentų jis pirmą kartą išsiveržė į priekį, aplenkdamas J. Bideną.

Apklausa taip pat parodė, kad M. Bloombergas, nedalyvausiantis antradienio kovoje Naujajame Hampšyre, pakilo į trečią vietą.

Transformuoti Ameriką

78 metų B. Sandersas, įkvepiantis savo šalininkus pažadais sumažinti nelygybę ir pertvarkyti JAV sveikatos priežiūros sistemą, lenkia savo varžovus Naujajame Hampšyre, kur triuškinamai laimėjo 2016 metų pirminius rinkimus.

„Rytojus bus istoriškai svarbi diena“, – sakė Vermontui atstovaujantis senatorius per mitingą Darame, į kurį susirinko pusaštunto tūkstančio žmonių.

„Laimėkime, transformuokime Ameriką! – kalbėjo jis.

Mitingo dalyviams garsiai skanduojant „Bernie!“, ant scenos pasirodė amerikiečių roko grupė „The Strokes“, savo pasirodymą pradėjusi rokerių „Talking Heads“ hitu „Burning Down the House“.

Šis mitingas pademonstravo augantį B. Sanderso autoritetą, ypač tarp jaunų rinkėjų.

„Iš tiesų mūsų šalyje nėra daug kairiojo sparno politikų. Bernie tam tikra prasme pagyvino situaciją“, – naujienų agentūrai AFP sakė 29 metų Alexas Pomerantzas, duomenų valdymo specialistas iš Niujorko, atvykęs į Naująjį Hampšyrą agituoti už B. Sansersą.

„Jaunimą užbūrė jo pradėtas judėjimas“, – pridūrė jis.

Įvairias apklausas stebinčio tinklapio „RealClearPolitics“ duomenys rodo, kad B. Sandersą Naujajame Hampšyre palaiko 28,8 proc. rinkėjų, jo nuosaikių pažiūrų varžovą P. Buttigiegą – 22,3 procento.

Savo pozicijas pastebimai pagerino ir senatorė iš Minesotos Amy Klobuchar. Dvi naujos apklausos rodo, kad ji su 14 proc. palaikymu valstijoje užima trečią vietą ir lenkia tokius politikos sunkiasvorius, kaip J. Bidenas ir senatorė Elizabeth Warren.

Tuo metu Kvinipiakų universiteto visuomenės nuomonės tyrimų centro apklausa parodė, kad šalies mastu B. Sandersas tarp demokratų pretendentų pirmą kartą išsiveržė į priekį, aplenkdamas J. Bideną.

Remiantis šio tyrimo duomenimis, parama B. Sandersui siekia 25 proc., J. Bidenui – 17 procentų. Buvęs viceprezidentas Ajovoje liko tik ketvirtas.

Apklausa taip pat parodė, kad savo pozicijas pagerino M. Bloombergas – paramą jam išsakė 15 proc. respondentų.

Buvęs Niujorko meras nusprendė nedalyvauti pirmuose keturiuose nominavimo proceso mūšiuose ir intensyviai rengiasi „superantradieniui“ – kovo 3 dienai, kai balsuos net 14 valstijų.

M. Bloombergas savo rinkimų kampanijai jau išleido rekordinius 260 mln. JAV dolerių (238 mln. eurų) asmeninių lėšų ir dėl to yra aršiai puolamas B. Sanderso, kaltinančio buvusį Niujorko merą bandymais „nusipirkti pergalę rinkimuose“.

Aštrėjančios atakos

Augančią įtampą atspindi pastarosiomis dienomis pastebimai paaštrėję demokratų pretendentų apsižodžiavimai. Aštrias replikas vienas kito atžvilgiu laidė B. Sandersas ir P. Buttigiegas, o J. Bidenas ir A. Klobuchar vis smarkiau puolė abu pirmaujančius savo varžovus.

B. Sandersas, kurio rinkimų štabo atstovai pranešė praėjusį mėnesį jo rinkimų kampanijai surinkę 25 mln. JAV dolerių (22,8 mln. eurų), daugiausia – iš smulkių donorų, pavadino P. Buttigiegą Volstrito kandidatu.

„Kitaip nei kitos kampanijos, neturime milijardierių, duodančių milžiniškų pinigų sumų“, – pareiškė jis sekmadienį.

P. Buttigiegas jam atšovė: „Na, Bernie yra gana turtingas, ir aš su džiaugsmu priimčiau auką iš jo.“

P. Buttigiegas dar prieš metus buvo praktiškai nežinomas šalies mastu. Jis sulaukia vis daugiau kritikos dėl patirties nacionalinėje politikoje stygiaus ir galimų sunkumų užmezgant ryšį su juodaodžiais rinkėjais.