Pasaulyje

2015.09.17 19:02

Japonijoje priimta daug rietenų sukėlusi saugumo reforma

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.17 19:02

Japonijoje valdantieji liberaldemokratai parlamento saugumo komitete sugebėjo patvirtinti reformą, kuri leistų šalies kariuomenei peržengti savo sienas ir, reikalui esant, prisidėti prie sąjungininkų kolektyvinės gynybos. Paskutinis balsavimas gali vykti jau penktadienį, tačiau ryžtingai nusiteikusi opozicija žada daryti viską, kad reformą sustabdytų ir Japonijos kariuomenę paliktų tik savose kareivinėse.  

Opozicija, pabrėždama, kad reformai apklausose nepritaria dauguma japonų, balsavimą bandė stabdyti bet kokia kaina – net blokuodama koridorius.

„Kolegės parlamentarės labai piktos dėl to, kaip valdantieji stumia įstatymą, todėl mes norime būti išgirstos“, – sako Japonijos demokratų opozicijos atstovė Šiori Jamao.

Prie parlamento taip pat protestuoja tūkstančiai skeptikų. Tačiau premjero

 liberaldemokratų komanda įsitikinusi, kad reforma būtina Japonijos saugumui užtikrinti, nes regione ginkluojasi Kinija, su kuria yra teritorinių ginčų, vis labiau nenuspėjama Šiaurės Korėja, vėl pagrasinusi savo branduoliniais pajėgumais. Japonijos reforma būtų aiški žinia – šalis pasirengusi ir pajėgi gintis, drauge su amerikiečiais, kurie reformą šiaip jau sveikina.

„Tikrai apgailestauju, kad komitetas balsavo taip chaotiškai. Tačiau visi jau pavargome nuo rietenų. Kodėl reikia visą laiką dėl to ginčytis“, – sako Japonijos parlamento Saugumo komiteto pirmininkas Jošitada Konoike.

Japonijos žiniasklaida spėja, kad paskutinis balsavimas aukštuosiuose rūmuose gali būti surengtas jau rytoj. Tačiau opozicija pažadėjo daryti viską, kad reformą sustabdytų, ir šiandien savo ryžtą įrodė veiksmais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.