Pasaulyje

2020.02.11 14:37

Kremliaus politikai Ukrainos atžvilgiu nebevadovaus Surkovas

BNS2020.02.11 14:37

Kremlius antradienį patvirtino paskyręs veteraną pareigūną Dmitrijų Kozaką už ryšius su Kijevu ir Maskvos vadovaujamais bei remiamais Rytų Ukrainos separatistais atsakingu patikėtiniu, stengiantis deeskaluoti jau beveik šešerius metus besitęsiantį karą.

61 metų D. Kozakas pakeitė slapųjį Kremliaus strategą Vladislavą Surkovą, nuo 2013 metų prižiūrėjusį Rusijos ryšius su Ukraina ir kitomis buvusiomis sovietinėmis šalimis.

Vis dėlto prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas vengė žurnalistams tiesiai atsakyti, ar 55 metų V. Surkovas apskritai baigs darbą Kremliuje. Jis tik patvirtino, kad dabar D. Kozakas yra Kremliaus patikėtinis „Ukrainos krypčiai“.

Buvęs premjero pavaduotojas D. Kozakas sausio pabaigoje buvo paskirtas Kremliaus administracijos vadovo pavaduotoju.

Kaip ir V. Putinas, D. Kozakas 10-ajame dešimtmetyje dirbo Sankt Peterburgo merijoje, o nuo 1999 metais buvo atsakingas už įvairius oficialius projektus.

Jis 2004 metais vadovavo V. Putino pirmojo perrinkimo kampanijos štabui, buvo atsakingas už pasiruošimus 2014 metų Sočio žiemos olimpiadai ir buvo Kremliaus patikėtinis ryšiams su Moldova.

Maskvai 2014 metų kovą aneksavus Ukrainai priklausantį Krymą, D. Kozakas tapo vienu iš Rusijos pareigūnų, kuriems Vakarų šalys paskelbė sankcijų.

Praeitą mėnesį vienas glaudžius ryšius su Kremliumis palaikantis politikos analitikas paskelbė, kad D. Surkovas palieka postą dėl neįvardyto Maskvos politikos Ukrainos atžvilgiu „krypties pasikeitimo“.

Pasak jo, V. Surkovas žadėjo po mėnesio žadėjo paskelbti šio sprendimo priežastis ir savo tolimesnius planus.

„Ateinantį mėnesį jis užsiims meditacija, – sakoma tąsyk paskelbtoje A. Česnakovo žinutėje.

Ukrainos ir Rusijos ryšiai nusmuko į istorines žemumas, Kijeve įvykus provakarietiškai Maidano revoliucijai, per kurią buvo nuversta Kremliaus remta Vyriausybė.

Maskva aneksavo Krymą ir ėmėsi remti bei vadovauti prorusiškiems separatistams Rytų Ukrainoje. Per šį karą žuvo daugiau kaip 13 tūkst. žmonių.

Pernai gruodį V. Putinas ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmąsyk susitiko per Paryžiuje surengtą viršūnių susitikimą, per kurį buvo siekiama susitarti dėl priemonių, galinčių padėti užbaigti karą vadinamajame Donbaso regione.