Pasaulyje

2020.02.11 12:17

Honkongo profesorius mano, kad koronavirusu galėtų apsikrėsti 60 proc. pasaulio žmonių

PSO perspėja dėl grėsmės pasauliui; atnaujinta 13.11
LRT.lt, BNS, ELTA 2020.02.11 12:17

Honkongo visuomenės sveikatos profesorius Gabrielis Leungas pareiškė, kad jei koronavirusas nebus suvaldytas, juo galėtų užsikrėsti apie 60 proc. pasaulio gyventojų. Anot jo, manoma, jog vienas užsikrėtęs žmogus vidutiniškai gali užkrėsti dar 2,5 žmones, o virusas palietė jau ir Kinijoje nesilankiusius asmenis, tad užsikrėtimų skaičius galėtų augti, rašo „The Guardian“.

Pagal tokį skaičiavimą, užsikrėtusiųjų skaičius pasaulyje galėtų pasiekti 60–80 proc. visų gyventojų. Profesorius G. Leungas yra Honkongo universiteto Visuomenės sveikatos skyriaus vadovas ir vienas pirmaujančių koronavirusų epidemijų ekspertų.

Antradienio oficialiais duomenimis, užsikrėtusiųjų skaičius viršija 43 tūkst., o nuo viruso jau mirė 1018 žmonių.

„60 proc. pasaulio gyventojų yra labai didelis skaičius“, – leidiniui sakė į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) susitikimą Ženevoje vykęs profesorius. Anot jo, net jei užsikrėtusiųjų mirtingumas siekia 1 proc., bendras mirčių skaičius būtų milžiniškas.

Anot profesoriaus, viruso plitimas kituose Kinijos miestuose galėtų vos keliomis savaitėmis atsilikti nuo užsikrėtimų skaičiaus epicentre Uhane.

PSO susitikime G. Leungas turėtų aptarti, ar Kinijos prevencinės priemonės, stengiantis užkirsti kelią viruso plitimui, yra sėkmingos. Jei taip, panašių priemonių galėtų imtis ir kitos pasaulio valstybės.

Profesorius jau rekomendavo Tailandui įrengti specialias karantinavimo stovyklas, bet kitos kaimyninės Kinijos šalys nesiima reikiamų izoliacinių priemonių, rašo „The Guardian“.

Sustabdyti viruso plitimą būtų sudėtinga dėl žmonių judėjimo.

„Ar 60–80 proc. pasaulio populiacijos užsikrės? Galbūt ne. Gal tai vyks bangomis. Gal mirtingumas nuo viruso sumažės, nes jam tikrai nepadeda tai, kad jis nužudo visus savo kelyje, nes taip išnyks ir pats“, – „The Guardian“ svarsto profesorius.

O jei Kinijos visų miestų izoliavimo strategija neveikia, anot G. Leungo, reikės susidurti su nepatogiu faktu, kad koronaviruso galbūt neįmanoma sulaikyti. Tokiu atveju teks dirbti siekiant sumažinti jo padarinius.

Profesorius teigia, jog kyla didelė problema, kad užsikrėtę žmonės pradžioje nejaučia jokių simptomų, todėl net ir iš karantino paleistus žmones reikėtų tikrinti kas kelias dienas.

Antradienį Japonijoje medikai aptiko koronavirusą žmonių organizmuose, kurių tyrimų rezultatai anksčiau rodė, kad jie yra visiškai sveiki. Žmonėms grįžus iš Kinijos paimti mėginiai nerodė užsikrėtimo, bet vėliau izoliuotiems žmonėms virusas buvo nustatytas, rašo BNS.

PSO skelbia, kad viruso inkubacinis periodas tęsiasi 14 dienų.

Britanijoje buvo nustatyta vyro, kuris koronavirusu veikiausiai užkrėtė 11 asmenų, tapatybė. Verslininkas Steve`as Walshas lankėsi Singapūre, kur veikiausiai ir užsikrėtė koronavirusu, vėliau Prancūzijos Alpėse slidinėjo, tada grįžo į Jungtinę Karalystę.

Manoma, kad jis koronavirusu užkrėtė 11 žmonių Britanijoje, rašo „Sky News“.

PSO perspėja

PSO vadovas antradienį perspėjo, kad naujasis koronavirusas pasauliui kelia „labai grėsmingą“ pavojų, pradėdamas tarptautinę konferenciją kovos su šiuo protrūkiu klausimu.

„Kadangi 99 proc. [užsikrėtimo] atvejų yra Kinijoje, tai visų pirma išlieka ekstremalia padėtimi šiai šaliai, bet taip pat keliančia labai grėsmingą pavojų likusiam pasauliui“, – Ženevoje sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Per dvi dienas truksiantį forumą apie 400 mokslininkų apžvelgs šio viruso pernašos mechanizmus ir galimybes sukurti vakcinų.

„Svarbiausia – sustabdyti protrūkį ir išgelbėti gyvybes. Su jūsų pagalba galime dabar kartu padaryti“, – pridūrė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas, ne kartą raginęs paveiktas šalis dalytis turima informacija, dar kartą pakvietė laikytis pasaulinio „solidarumo“.

„Tai ypač aktualu dalijantis mėginiais ir [genomo] sekomis. Kad įveiktume šį protrūkį, mums reikia atviro ir nešališko dalijimosi, remiantis sąžiningumo ir lygybės principais“, – pažymėjo jis.

„Tikimės, kad vienas šio susitikimo rezultatų bus sutartas tyrimų planas, kurio laikytųsi tyrėjai ir donorai“, – nurodė PSO vadovas.

Skaičiuos kitaip

Kinija į savo infekcijų statistiką nebeįtraukia asmenų, kurie yra užsikrėtę koronavirusu, tačiau jiems simptomai nepasireiškia. Asmuo į infekuotųjų sąrašą įrašomas tik tuomet, kai jam ligos simptomai atsiranda. Kiek infekcijų dėl to nėra užfiksuojama, nežinoma. Manoma, kad tikrieji neregistruotų ligos atvejų skaičiai gali būti milžiniški. Naujasis statistikos metodas taikomas nuo praėjusio penktadienio.

Priežastis, kodėl pakeistas statistikos metodas, nebuvo įvardyta. Nuo praėjusios savaitės pabaigos kasdien skelbiamas naujų užsikrėtimų skaičius nedidėja taip smarkiai, kaip prieš tai. Kiek tai lėmė naujas būdas skaičiuoti infekuotuosius, kol kas nežinoma.

Naujoji definicija prieštarauja PSO direktyvai infekuotuoju laikyti tą, kuriam 2019-nCoV infekcija nustatyta laboratorijoje – „nepaisant klinikinių požymių ar simptomų“. Koronavirusu infekuoti asmenys inkubaciniu metu jau patys gali būti užkrečiami. Ekspertai paprastai kalba apie laikotarpį iki 14 dienų.

Registruotų infekcijų žemyninėje Kinijoje skaičius antradienį buvo 42 600. Remiantis oficialia statistika, iki šiol 1 016 žmonių nuo šios plaučių ligos Kinijoje mirė.