Pasaulyje

2020.02.11 10:39

Su IRA kovotojais siejama partija Airijos rinkimuose tapo antra pagal galingumą jėga

BNS 2020.02.11 10:39

Airijos kairiojo sparno respublikonų partija „Sinn Fein“ antradienį tapo antra pagal dydį politine jėga parlamente, laimėjusi praėjusį savaitgalį vykusius įtemptus rinkimus.

Šeštadienį vykę rinkimai supurtė šalies politinę areną ir suteikė anksčiau politikos paraštėse buvusiai „Sinn Fein“, siejamai istorinių ryšių su airių respublikonų kovotojais, šansą dirbti būsimoje vyriausybėje.

Antradienį paryčiais baigus skaičiuoti balsus paaiškėjo, kad „Sinn Fein“ 160 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose turės 37 vietas.

Rinkėjų aktyvumas sudarė 62,9 procento.

Centro dešinioji partija „Fianna Fail“ užsitikrino 38 vietas, o ministro pirmininko Leo Varadkaro (Lio Varadkaro) „Fine Gael“ – 35 vietas. Tai reiškia, kad L. Varadkarui gali tekti atsisveikinti su premjero postu.

Naujos sudėties parlamentas darbą pradės vasario 20 dieną.

Politinės partijos jau pradėjo derybas, „Sinn Fein“ tvirtinant, kad jai turi tekti pagrindinis vaidmuo būsimoje vyriausybėje, nes partija surinko daugiausiai – 24,5 proc. – pirmumo balsų pagal šalyje taikomą proporcinio atstovavimo vieno perleidžiamo balso rinkimų sistemą.

Dviejų partijų dominavimo pabaiga

Šeštadienio rinkimai sugriovė įprastą dviejų centro dešiniųjų partijų, daugelį dešimtmečių pakaitomis valdžiusių Airiją, dominavimą. Po rinkimų šalies politinėje arenoje greta jų atsidūrė naujas žaidėjas – nacionalistinė „Sinn Fein“, kuri ilgą laiką buvo politikos paraštėse dėl savo ryšių su Airijos respublikonų armija (IRA).

Buvusiam „Sinn Fein“ lyderiui Gerry Adamsui ir kitiems partijos veikėjams netgi buvo draudžiama dalyvauti Jungtinės Karalystės televizijos bei radijo laidose per tris dešimtmečius vykusį kruviną konfliktą tarp Šiaurės Airijos katalikų ir protestantų bendruomenių, nusinešusį daugiau nei 3 500 gyvybių.

Konfliktas, vadinamas „Neramumais“ (Troubles), baigėsi 1998 metais, pasirašius Didžiojo penktadienio taikos susitarimą.

Po dviejų taikos dešimtmečių, prie „Sinn Fein“ vairo stovint naujai lyderei Mary Lou McDonald, šios partijos kairuoliška politika ir jos siūlomi metodai būsto ir sveikatos priežiūros problemoms spręsti palankiai vertinami rinkėjų.

M. L. McDonald sakė, kad dvi pagrindinės partijos – „Fine Gael“ ir „Fianna Fail“ – negirdi žmonių.

Pirmadienį Dubline jis sakė jau pradėjusi derybas su mažesnėmis kairiojo sparno partijomis, siekdama išsiaiškinti, ar esama galimybės suformuoti vyriausybę nedalyvaujant dviem centro dešiniųjų partijoms.

„Gali būti, kad tapsiu ministre pirmininke“, – sakė M. L. McDonald, gatvėje šnekučiuodamasi su partijos šalininkais ir prekeiviais.

„Sinn Fein“ laimėjo rinkimus, laimėjome balsavimą... Esu visiškai tikra, kad žmonės, balsavę už „Sinn Fein“, atidavė savo balsus už tai, kad „Sinn Fein“ būtų vyriausybėje“, – pridūrė ji.

Ministras pirmininkas ir „Fine Gael“ lyderis L. Varadkaras sekmadienį pripažino, kad pereinama prie „trijų partijų sistemos“, ir sakė, jog partijų derybos gali užsitęsti ir būti labai sudėtingos.

„Fianna Fail“ šeštadienį gavo 22,2 proc. balsų, „Fine Gael“ – 20,9 procento.

„Airijos politinė sistema turi reaguoti ir galbūt susitaikyti su faktu, kad „Sinn Fein“ dirbs būsimoje vyriausybėje“, – sakė Dublino universiteto politikos mokslų profesorius Eoinas O`Malley.