Pasaulyje

2020.02.10 11:51

Dingo žurnalistas, atskleidęs tikrąją padėtį koronaviruso epicentre Kinijoje

atnaujinta 13.14
LRT.lt, ELTA 2020.02.10 11:51

Ketvirtadienį pradingo pilietis žurnalistas Chenas Qiushi, pranešinėjęs tikrąją informaciją iš Uhano miesto, atsidūrusio koronaviruso plitimo epicentre, skelbia CNN. Kinijos visuomenė jau gedi ir reiškia pasipiktinimą dėl mediko, kuris vienas pirmųjų bandė perspėti dėl koronaviruso plitimo Uhane ir buvo sulaukęs policijos dėmesio.

Kinijos valdžia kritikuojama dėl informacijos slėpimo ir cenzūros, susijusios su koronaviruso plitimu, reikalaujama žodžio laisvės internete.

Kai ligoninėje mirė 34-erių oftalmologas Li Wengliangas, užsikrėtęs koronavirusu, kai nežinodamas gydė sergantį pacientą, tai sukėlė retai matomą audrą Kinijos visuomenėje. Dėl pirmųjų fiksuotų viruso užsikrėtimų bandęs savo pažįstamus perspėti gydytojas sulaukė policijos dėmesio. Kinai ėmė kritikuoti valdžią dėl cenzūros, susijusios su šiuo įvykiu, rašo CNN.

Ketvirtadienį dingo irgi 34-erių pilietis žurnalistas Chenas Qiushi, kritiškai pranešinėjęs tikrąją informaciją iš Uhano. Jo draugai ir artimieji iš policijos sužinojo, kad vyras buvo per prievartą karantinuotas. Ši naujiena ėmė plisti socialiniame tinkle „Weibo“, o žmonės išreiškė viltį, kad vyro laukia ne toks likimas, kaip Li Wengliango atveju.

Chenas Qiushi į Uhaną atvyko sausio 24-ąją, kitą dieną po to, kai Kinijos valdžia izoliavo miestą. Jis lankėsi perpildytose ligoninėse, laidotuvių salonuose ir skubotai sumontuotose izoliacinėse erdvėse. Savo matytus vaizdus jis filmavo, kėlė į internetą.

Draugai teigė su juo bendravę po kelis kartus kasdien, nes baiminosi, jog valdžia jį uždarys. Ketvirtadienį komunikacija su vyru nutrūko, rašo CNN.

Netrukus paaiškėjo, jog Chenas Qiushi yra karantinuotas. Jo draugas teigia, kad kai paskutinį kartą bendravo su vyru, jis jautėsi normaliai.

Tai ne pirmas kartas, kai buvęs teisininkas Chenas Qiushi yra nutildomas Kinijos valdžios. Rugpjūtį jis lankėsi Honkonge, kur nušvietė čia vykstančius prodemokratiškus protestus. Socialiniame tinkle „Weibo“ jis kvestionavo oficialų valdžios naratyvą, kad protestuotojai yra „riaušininkai“ ir „separatistai“, rašo CNN.

Netrukus žemyninės Kinijos valdžia jį atšaukė iš Honkongo, grįžęs jis buvo apklausiamas valdžios pareigūnų, o jo socialinių tinklų paskyros ištrintos.

Užsikrėtę 27 užsieniečiai

Kinijoje iki šios dienos koronavirusu užsikrėtusių užsienio šalių piliečių skaičius iš viso siekia 27. Du iš jų mirė, o dar trys asmenys pasveiko, pirmadienį nurodė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Gengas Shuangas ir patikino, kad Kinija teikia didelę svarbą visų užsienio piliečių sveikatai ir saugumui.