Pasaulyje

2020.02.10 11:04

Merkel įpėdinė neves partijos rinkimuose ir nesieks tapti kanclere

atnaujinta 15.47
BNS, ELTA 2020.02.10 11:04

Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos (CDU) pirmininkė Annegret Kramp-Karrenbauer, daugelio laikoma kanclerės Angelos Merkel pasirinkta įpėdine, nesieks Vokietijos kanclerio posto ir taip pat trauksis iš partijos vadovo pareigų. Tai politikė pirmadienį pranešė CDU prezidiumui, informavo partijos atstovas.

A. Kramp-Karrenbauer prezidiumui pareiškė, jog egzistuoja „neaiškūs dalies CDU ryšiai“ su partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) ir Vokietijos kairiųjų partija. Ji esanti griežtai prieš bendradarbiavimą su AfD ir Kairiųjų partija. Be to, esą akivaizdu, kad pirmininkauti partijai ir kandidatuoti į kanclerio postą turi vienas asmuo.

A. Kramp-Karrenbauer pareiškė, kad organizuos kandidatūros į kanclerio postą paiešką, toliau ruoš partiją ateičiai ir tada pasitrauks iš partijos pirmininko pareigų. Detales ji ketina paskelbti vidudienį rengiamoje spaudos konferencijoje.

A. Kramp-Karrenbauer, neretai vadinama AKK, 2018 metais perėmė iš A. Merkel CDU pirmininkės postą ir buvo laikoma potencialia kandidate perimti kanclerio postą, nors jos konservatyvus blokas patyrė virtinę nesėkmių per regioninius rinkimus.

Partnerių nerimas

Vokietijos federalinio parlamento rinkimai turėtų vykti ateinančių metų rudenį. Kita vertus, trapi valdančioji koalicija, suformuota CDU, jos regioninės partnerės Bavarijoje – Krikščionių socialinės sąlygos (CSU) – ir centro kairiųjų socialdemokratų (SPD), gali iki to laiko neišsilaikyti.

AKK bandymai iš Berlyno primesti griežtą tvarką dėl nebendradarbiavimo su kraštutiniais dešiniaisiais buvo visiškai nesėkmingi buvusiuose komunistiniuose šalies rytuose, kur sėkmingas AfD ir kraštutinės kairiosios partijos „Kairė“ pasirodymas kai kurių žemių rinkimuose trukdo tradicinių ideologijų partijoms suformuoti funkcionuojančias koalicijas.

Po įvykių Tiuringijoje A. Merkel valdančiosios koalicijos mažesnieji partneriai – socialdemokratai – savaitgalį sušaukė skubias derybas partnerystės ateičiai aptarti.

A. Kramp-Karrenbauer yra įtakingiausia politinė figūra, kurios politines ambicijas sužlugdė krizė Tiuringijoje. Jos pasitraukimas „kelia susirūpinimą“, pirmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė SPD valdybos narys Michaelis Rothas.

„Nebeaišku, ar tikri demokratai stovi petys į petį kovoje už demokratiją ir kovoje prieš nacionalizmą“, – pridūrė jis.

Varžybos dėl aukščiausio posto

A. Kramp-Karrenbauer tikisi iki vasaros organizuoti procesą surasti asmeniui, kuris galėtų vesti CDU į būsimus federalinius rinkimus.

„Akivaizdu, kad partijos vadovo ir kanclerio postus turi užimti tas pats asmuo“, – sakė A. Kramp-Karrenbauer per CDU vadovybės posėdį. Šį jos pareiškimą galima suprasti kaip netiesioginę kritiką A. Merkel, 2018 metais nusprendusiai išskirti šias pareigybes.

Kanclerė atsisakė partijos lyderės posto po virtinės pralaimėjimų žemių rinkimuose ir mažėjančio palaikymo partijos viduje.

A. Kramp-Karrenbauer pasitraukimas atveria kelią naujoms varžyboms dėl galimybės pakeisti A. Merkel.

Nuo 2005 metų valdžioje esanti A. Merkel perleidusi partijos vairą tuo pat metu paskelbė, kad nebesieks būti perrinkta kanclere.

Buvęs A. Merkel varžovas F. Merzas nuo pralaimėjimo A. Kramp-Karrenbauer kovoje dėl partijos pirmininko posto laukia savo šanso sugrįžti į politinės arenos centrą. Jis vis dar turi tvirtą į verslą orientuoto ir konservatyvesnio CDU sparno paramą.

Praėjusią savaitę buvęs CDU frakcijos federaliniame parlamente lyderis pasitraukė iš pareigų didžiulėje investicijų bendrovėje „BlackRock“, savo sprendimą motyvuodamas siekiu „tvirčiau paremti partijos atsinaujinimą ir sugrįžti į politiką“.