Pasaulyje

2020.02.10 08:25

PSO: koronaviruso plitimas gali būti tik „ledkalnio viršūnė“

Raimondas Čiuplys, BNS2020.02.10 08:25

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas sekmadienį perspėjo, kad patvirtinti atvejai, kai Kinijoje niekada nesilankę žmonės perdavė naująjį koronavirusą kitiems žmonėms, gali būti tik „ledkalnio viršūnė“.

Tuo metu PSO vadovaujamos „tarptautinės ekspertų misijos“ nariai pirmadienį atskrido į Kiniją, siekdami padėti koordinuoti atsakomuosius veiksmus į protrūkį, per kurį šalyje jau užsikrėtė daugiau nei 40 tūkst. žmonių ir 908 jų mirė.

„Užfiksuoti keli atvejai, kai #2019nCoV buvo perduotas [Kinijoje] niekada nesilankiusių žmonių“, – sekmadienį tviteryje parašė PSO vadovas, pavartodamas naujojo viruso preliminarų mokslinį pavadinimą.

„Mažas [užsikrėtimo] atvejų skaičius galimai rodo, kad liga yra labiau išplitusi kitose šalyse. Trumpai tariant, galbūt tematome ledkalnio viršūnę“, – perspėjo jis.

Nors atrodo, kad virusas už Kinijos ribų plinta lėtai, T. A. Ghebreyesusas perspėjo, jog šis procesas gali paspartėti.

„Riboti [ligos] plitimą išlieka mūsų tikslas, tačiau visos šalys turi pasinaudoti galimybėmis, sukurtomis vykdant izoliavimo strategiją, kad pasirengtų galimam viruso atvykimui“, – nurodė jis.

Už Kinijos žemyninės dalies ribų jau buvo užfiksuota daugiau kaip 350 užsikrėtimo atvejų beveik 30-yje vietų. Liga pareikalavo dviejų gyvybių – Filipinuose ir Honkonge.

Kelios šalys uždarė sienas iš Kinijos atvykstantiems žmonėms, o pagrindinės oro bendrovės įšaldė skrydžius iš tos valstybės. Oro linijos „Air China“ savo ruožtu atšaukė kai kuriuos savo reisus į JAV.

PSO misijai Kinijoje vadovauja Bruce'as Aylwardas, ankstesnių ligų protrūkių krizių veteranas, pranešė T. A. Ghebreyesusas. B. Aylwardas 2014–2016 metais vadovavo PSO atsakui į Ebolos karštligės epidemiją Vakarų Afrikoje.

Pasak PSO, pastarosiomis dienomis padėtis Kinijoje „kiek stabilizavosi“ kalbant apie užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičių. Tačiau ši JT agentūra perspėjo, jog kol kas per anksti teigti, kad epidemija pasiekė kulminaciją.

Manoma, kad ūmaus kvėpavimo takų sutrikimo (SARS) sukėlėjui giminingas virusas atsirado praėjusių metų pabaigoje Kinijos vidurio regiono mieste Uhane. Šiame daugiau kaip 11 mln. gyventojų turinčiame mieste, Hubėjaus provincijos sostinėje, taikomos griežtos karantino priemonės, siekiant užkirsti kelią ligos plitimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt