Pasaulyje

2020.02.07 22:03

„Amnesty International“ pasmerkė žurnalistės ir žmogaus teisų gynėjos užpuolimą Čečėnijoje

BNS 2020.02.07 22:03

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ penktadienį pasmerkė „įžūlią ataką“ prieš žinomą tyrimus vykdančią žurnalistę bei žmogaus teisių gynėją Čečėnijoje, ir paragino Maskvą ištirti šį incidentą.

Šios Rusijos respublikos aktyvistus ginančią teisininkę Mariją Dubroviną ir nepriklausomo laikraščio „Novaja gazeta“ žurnalistę Jeleną Milašina vėlai ketvirtadienį viename viešbutyje regiono sostinėje Grozne užpuolė minia, pranešė „Amnesty International“.

„Ši įžūli ataka yra pasibaisėtina“, – pareiškime nurodė organizacijos direktoriaus pavaduotojas Europai ir Vidurinei Azijai Denisas Krivošejevas.

„Kadangi nėra daug vilčių, kad vietos lygiu bus atliktas veiksmingas tyrimas, turi įsitraukti Rusijos federalinės valdžios institucijos“, – pareiškė jis ir pridūrė, kad jos „leido aiškiai suprasti neketinančios to daryti“.

J. Milašina „Novaja gazeta“ paskelbtame straipsnyje parašė, kad daugiau nei 15 žmonių grupė, kurioje buvo ir hidžabus dėvėjusių moterų, priėjo prie jos ir M. Dubrovinos viešbučio fojė ir paklausė, kodėl jos „gina mūsų vyrus nužudžiusius vahabitus“, turėdami omeny, kad aktyvistės esą palaiko musulmonus ekstremistus.

Užpuolikai pargriovė moteris ant grindų, mušė ir tampė už plaukų, o vienas vyras visa tai filmavo. Laikraštis paskelbė J. Milašinos nuotrauką, kurioje ant žurnalistės kaktos matyti raudonos žymės.

Autokrato Ramzano Kadyrovo valdomoje Čečėnijoje dažnai užpuolami žmogaus teisių organizacijų darbuotojai ir aktyvistai.

Europos Tarybos žmogaus teisių komisarė Dunja Mijatovič penktadienį pasmerkė „vėliausią iš nerimą keliančių išpuolių prieš žmogaus teisių gynėjus ir kritikus“ Čečėnijoje ir paragino Rusiją „skubiai taisyti šią nepriimtiną padėtį“.

J. Milašina nušviečia Čečėnijoje vykdomą gėjų persekiojimą ir atvejus, kai režimo oponentams pakišami narkotikai.

2017 metais Grozno pagrindinėje mečetėje dėl žurnalistės veiklos jai ir jos laikraščiui buvo paskelbtas „džihadas“.

M. Dubrovina gynė tokius klientus kaip gerbiamas Rusijos žmogaus teisių organizacijos „Memorial“ aktyvistas Ojubas Titijevas, pernai nuteistas už narkotikų laikymą. Toks nuosprendis išprovokavo tarptautinės bendruomenės pasipiktinimą, o O. Titijevas po kelių mėnesių buvo paleistas lygtinai.